JIDU talabalari va Italiya parlamenti delegatsiyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 15-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalarining Italiya Respublikasi Parlamenti Deputatlar palatasi a’zosi, “Italiya – Markaziy Osiyo” parlamentlararo hamkorlik guruhi rahbari Fabritsio Benzoni boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida O‘zbekiston-Italiya munosabatlarining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi. Italiya tomoni vakillari ikki tomonlama hamkorlikning barqaror ijobiy sur’atini, xususan, sayyohlik almashinuvlari o‘sayotganini qayd etdilar. Har yili 2000 dan ortiq O‘zbekiston fuqarosi Italiyaga tashrif buyurishi mamlakatga bo‘lgan qiziqish ortib, gumanitar aloqalar mustahkamlanib borayotganidan dalolat berishi ta’kidlandi.
Uchrashuvda italyan tilini o‘rganish va ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Italiya delegatsiyasi JIDU talabalarining tayyorgarlik darajasini ijobiy baholadi: jonli muloqot chog‘ida talabalar mehmonlar bilan erkin suhbatlashib, italyan tilini puxta bilishlarini namoyish etdilar va bu Italiya tomonining yuksak e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
Munozara doirasida, shuningdek, Italiyaning tashqi siyosati, jumladan, uning Markaziy Osiyoga nisbatan yondashuvlari va ustuvor yo‘nalishlari xususida so‘z yuritildi. Delegatsiya vakillari Italiya mintaqa mamlakatlari, shu jumladan, O‘zbekiston bilan iqtisodiyot, ta’lim va madaniy almashinuv sohalarida konstruktiv hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini bildirdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlarning davlatlararo va oliy o‘quv yurtlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishdan yuksak darajada manfaatdor ekanini, shuningdek, kadrlar salohiyatini shakllantirish va xalqaro aloqalarni mustahkamlashda bu kabi tadbirlarning ahamiyati katta ekanini qayd etish mumkin.

Состоялась встреча студентов УМЭД с делегацией парламента Италии
15 апреля текущего года состоялась встреча студентов Университета мировой экономики и дипломатии с делегацией во главе с депутатом Палаты депутатов Парламента Итальянской Республики, руководителем межпарламентской группы по сотрудничеству «Италия – Центральная Азия» Фабрицио Бенцони.
В ходе мероприятия были обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-итальянских отношений. Представители итальянской стороны подчеркнули устойчивую положительную динамику двустороннего сотрудничества, включая рост туристических обменов. Отмечено, что ежегодно Италию посещают свыше 2000 граждан Узбекистана, что свидетельствует о повышении интереса к стране и укреплении гуманитарных связей.
Особое внимание в ходе встречи было уделено вопросам изучения итальянского языка и расширения образовательного сотрудничества. Итальянская делегация положительно оценила уровень подготовки студентов УМЭД: в рамках живого диалога студенты продемонстрировали владение итальянским языком, свободно общаясь с гостями, что вызвало высокую оценку со стороны итальянской стороны.
В рамках дискуссии также были затронуты вопросы внешней политики Италии, в том числе её подходы и приоритеты в Центральной Азии. Представители делегации отметили заинтересованность Италии в развитии конструктивного взаимодействия со странами региона, включая Узбекистан, в сферах экономики, образования и культурного обмена.
По итогам встречи можно отметить высокий уровень заинтересованности сторон в дальнейшем развитии межгосударственного и межвузовского сотрудничества, а также важность подобных мероприятий для формирования кадрового потенциала и укрепления международных связей.