Joriy yilning 26–27 mart kunlari Venada xalqaro tayyorgarlik mashg‘ulotlari “Pitt Consortium” bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir xalqaro tijorat arbitraji sohasidagi eng nufuzli musobaqalardan biri Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot (Vis Moot)ga tayyorgarlik doirasida o‘tkazildi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti jamoasi, Xalqaro huquq fakulteti talabalari Normuhammatova Aziza, Pardaeva Noila, Shermetov Kamronbek va Raxmatullaeva Aziza tarkibida hamda Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari kafedrasi professori Imamova Dilfuza birgalikda Pitt Consortiumda ishtirok etdi.
JIDU jamoasi xalqaro maydonda universitetni munosib tarzda namoyon etib, yuqori darajadagi huquqiy tayyorgarlik, rivojlangan tahliliy fikrlash va og‘zaki advokatsiya ko‘nikmalarini namoyish etdi.
Mazkur tadbir davomida JIDU jamoasi da’vogar sifatida Sarayevo xalqaro universitet jamoasiga qarshi, shuningdek javobgar sifatida Taras Shevchenko nomidagi Kiyev milliy universiteti jamoasiga qarshi ishtirok etdi.
Pitt Consortiumda ishtirok etish talabalar uchun muhim kasbiy rivojlanish bosqichi bo‘ldi. Haqiqiy arbitraj jarayonlariga maksimal darajada yaqin sharoitlarda ishtirokchilar huquqiy pozitsiya shakllantirish, dalillarni asoslash va ingliz tilida og‘zaki chiqish qilish ko‘nikmalarini rivojlantirdilar. Tadbir dunyoning yetakchi universitetlari jamoalarini birlashtirib, akademik almashinuv, madaniyatlararo muloqot hamda xalqaro arbitraj sohasida amaliy kompetensiyalarni rivojlantirish uchun noyob platforma yaratdi.
JIDU jamoasining ushbu tadbirdagi ishtiroki BMTning 16-Barqaror rivojlanish maqsadi “Tinchlik, adolat va samarali institutlar”, xususan 16.3-bandi – huquq ustuvorligini ta’minlash va adolatga teng kirishni ta’minlash, shuningdek 17-Barqaror rivojlanish maqsadi “Barqaror rivojlanish uchun hamkorlik”, ayniqsa 17.6- bandi – fan, texnologiya va innovatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va ularga kirishni kengaytirishga bevosita hissa qo‘shadi. Xususan, olingan bilim va ko‘nikmalar xalqaro huquqiy muhitda samarali faoliyat yurita oladigan professional yuridik hamjamiyatni shakllantirishga xizmat qiladi.

Представители УМЭД приняли участие в “Pitt Consortium» в рамках Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot в Вене
26–27 марта текущего года в Вене состоялись международные тренировочные раунды «Pitt Consortium», проводимые в рамках подготовки к одному из самых престижных конкурсов по международному коммерческому арбитражу Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot (Vis Moot).
Команда Университета мировой экономики и дипломатии, в состав которой вошли студенты факультета «Международное право» Нормухамматова Азиза, Пардаева Ноила, Шерметов Камронбек и Рахматуллаева Азиза, приняла участие в Pitt Consortium совместно с профессором кафедры Гражданского права и международных частноправовых дисциплин Имамовой Дилфузой.
Команда УМЭД достойно представила университет на международной площадке, продемонстрировав высокий уровень правовой подготовки, развитое аналитическое мышление и навыки устной адвокации.
В рамках раундов команда УМЭД выступила в качестве истца против команды Международного университета в Сараево, а также в качестве ответчика против команды Киевского национального университета имени Тараса Шевченко.
Участие в Pitt Consortium стало важным этапом профессионального становления студентов. В условиях, максимально приближенных к реальной арбитражной практике, участники отработали навыки построения правовой позиции, юридической аргументации и ведения устных слушаний на английском языке. Мероприятие объединило команды ведущих университетов мира, создав уникальную платформу для академического обмена, межкультурного взаимодействия и развития практико-ориентированных компетенций в сфере международного арбитража.
Участие команды УМЭД в данном мероприятие напрямую способствует реализации Цели устойчивого развития ООН № 16 «Мир, правосудие и эффективные институты», в частности пункта 16.3, направленного на обеспечение верховенства права и равного доступа к правосудию, а также Цели № 17 «Партнёрство в интересах устойчивого развития», прежде всего пункта 17.6, предусматривающего развитие международного сотрудничества в области науки, технологий и инноваций и расширение доступа к ним. В частности, полученные знания и навыки направлены на укрепление верховенства права и развитие профессионального юридического сообщества, способного эффективно функционировать в международной правовой среде.