JIDUda “Zakovat” intellektual o‘yinining universitetlararo bosqichi ilk bor ingliz tilida o‘tkazildi
Joriy yilning 11-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mamlakatimizda intellektual salohiyatni rivojlantirishga qaratilgan “Zakovat” intellektual o‘yinining universitetlararo bosqichi ilk bor ingliz tilida tashkil etildi. Mazkur musobaqada jami 17 ta universitet jamoalari - JIDU, TDYU, TDIU, TDSHU, BMU, WUT, AJOU, TOBB ETU, “Yangi O‘zbekiston” universiteti, O‘zXIA, O‘zDJTU, TATU, O‘zJOKU, TIU, O‘zMU, TDTU va ToshDO‘TAU — faol ishtirok etdi.
Tadbir talabalarning tanqidiy fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirish, ingliz tilidagi bilimlarini mustahkamlash hamda intellektual salohiyatini oshirishga qaratildi. Ishtirokchilar turli sohalarga oid savollarga javob berish jarayonida yuqori bilim saviyasi, tezkor fikrlash qobiliyati va jamoada ishlash mahoratini namoyon etdilar.
Musobaqa qiziqarli va interaktiv ruhda tashkil etilib, talabalar o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirishga xizmat qildi. Tadbir yakunida g‘olib va sovrindor jamoalar universitet rahbariyati tomonidan diplom hamda esdalik sovg‘alar bilan taqdirlandi.
Tadbir davomida musobaqaning ilmiy va tarbiyaviy ahamiyati alohida ta’kidlanib, kelgusida intellektual loyihalarni kengaytirish, yoshlarning bilim salohiyatini oshirish hamda xorijiy til kompetensiyalarini rivojlantirish bo‘yicha muhim tavsiyalar bildirildi.
Ingliz tilida o‘tkazilgan ushbu “Zakovat” bosqichi nafaqat talabalarning bilimga bo‘lgan qiziqishini yanada kuchaytirdi, balki universitetlararo sog‘lom raqobatni rivojlantirish, erkin fikrlash va ijodiy muhitni shakllantirishda muhim qadam bo‘ldi.

Межвузовский этап интеллектуальной игры «Заковат» впервые прошёл на английском языке в УМЭД
11 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) впервые на английском языке был организован межвузовский этап интеллектуальной игры «Заковат», направленной на развитие интеллектуального потенциала в стране. В конкурсе приняли участие 17 команд вузов, в том числе УМЭД, ТГЮУ, ТГЭУ, ТГУВ, БМУ, WUT, AJOU, TOBB ETU, университет «Новый Узбекистан», МИАУ, УзГУМЯ, ТУИТ, УзЖМУ, ТГТУ, НУУ, TIU и ТГУУЯЛ.
Мероприятие было направлено на развитие у студентов навыков критического мышления, укрепление знаний английского языка и повышение их интеллектуального потенциала. В ходе ответов на вопросы из различных областей участники продемонстрировали высокий уровень знаний, быстроту мышления и умение работать в команде.
Игра была организована в увлекательном и интерактивном формате, способствуя формированию здоровой конкуренции среди студентов. По завершении мероприятия победители и призёры были награждены дипломами и памятными подарками со стороны руководства университета.
В ходе мероприятия особо была подчеркнута научная и воспитательная значимость конкурса, а также даны важные рекомендации по дальнейшему расширению интеллектуальных проектов, повышению уровня знаний молодёжи и развитию компетенций в области иностранных языков.
Проведённый на английском языке этап «Заковат» не только усилил интерес студентов к знаниям, но и стал важным шагом в развитии здоровой межвузовской конкуренции, свободного мышления и творческой среды.