JIDUda JSTning Toshkent xalqaro modelining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 9-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida JIDUning Jahon savdo tashkiloti kafedrasi hamda “El-yurt umidi” jamg‘armasi hamkorligida tashkil etilgan ikki kunlik xalqaro ta’lim tadbiri – JST Toshkent xalqaro modelining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tashabbus Jahon savdo tashkilotining institutsional jarayonlarini qayta tiklashga, shuningdek, ishtirokchilarning xalqaro savdo huquqi, savdo diplomatiyasi, ko‘p tomonlama muzokaralar va nizolarni hal etish sohasidagi bilimini chuqurlashtirish hamda ko‘nikmalarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan amaliyotga asoslangan maydonga aylandi.
Tadbirda Qozog‘iston, Hindiston, Yaponiya va O‘zbekistondan kelgan ishtirokchilar, jumladan, talabalar, yosh tadqiqotchilar va xalqaro savdo va iqtisodiy boshqaruvga qiziqqan istiqbolli mutaxassislar ishtirok etdi.
Ochilish marosimida JIDUning akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov, “El-yurt umidi” jamg‘armasining ijrochi direktori Gulnoza Ismoilova, O‘zbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasi deputati, JIDUdagi JST kafedrasi mudiri Umid Yoqubxo‘jayev tabrik nutqi bilan so‘zga chiqdilar.
Forumning markaziy tadbirlaridan biri O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Jahon savdo tashkilotidagi vakili Azizbek Urunovning nutqi bo'ldi. Uning ishtiroki tadbirga alohida amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi. U o‘z nutqida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishining mazmunli jihatlari va strategik ahamiyatini, davom etayotgan muzokaralarning murakkabligini, ichki islohotlarni xalqaro savdo qoidalariga moslashtirish zarurligini va O‘zbekistonning ko‘p tomonlama savdo tizimida samarali ishtirokini ta’minlashda salohiyatni oshirishning rolini ta’kidladi.
“Barqaror global iqtisodiyot uchun ko‘p tomonlama savdoni isloh qilish” shiori ostida o‘tkazilgan forum xalqaro va milliy savdo kun tartibida tobora markaziy o‘rinni egallab borayotgan masalalarga qaratildi. Jahon iqtisodiyotidagi doimiy noaniqlik, global ta’minot zanjirlaridagi uzilishlar, savdo va barqaror rivojlanish bo‘yicha munozaralar va ko‘p tomonlama kelajak bo‘yicha davom etayotgan munozaralar fonida JSTning Toshkent xalqaro modeli savdo institutlari zamonaviy muammolarga qanday javob berishi mumkinligi haqida fikr yuritish uchun platforma yaratdi. Shu bilan birga, tadbir O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo'shilishi va mamlakatning global iqtisodiyotga chuqurroq, qoidalarga asoslangan integratsiyaga erishish bo‘yicha kengroq strategik maqsadi bilan bevosita bog‘liq edi.
Model muzokaralar va nizolarni hal qilishni birlashtirgan holda JSTning asosiy jarayonlarini takrorladi. Ishtirokchilar JST qo‘mitalari muhokamalarini simulyatsiya qilishda, shuningdek, JST qoidalari bilan bog'liq masalalar bo‘yicha huquqiy argumentatsiya va huquqiy tahlilda ishtirok etdilar. Ushbu format ularga davlatlar o‘z savdo pozitsiyalarini qanday shakllantirishi, milliy manfaatlarni himoya qilishi, koalitsiyalar tuzishi, murosaga kelish yechimlarini izlashi va savdo nizolarini huquqiy normalar va kelishilgan qoidalar asosida institutsional tizim doirasida qanday hal qilishi haqida chuqurroq tushunchaga ega bo‘lish imkonini berdi.
Ushbu tadbirning ahamiyati, ayniqsa, O‘zbekiston uchun juda muhimdir. Mamlakat Jahon Savdo Tashkilotiga a’zo bo'lish yo‘lida izchil rivojlanib borayotgan bir paytda, uning normalari bilan professional ravishda ishlashga, ko‘p tomonlama savdo muzokaralarida ishtirok etishga, huquqiy va siyosiy-iqtisodiy tahlillarni olib borishga va xalqaro forumlarda milliy manfaatlarni samarali ifoda etishga qodir yangi avlod mutaxassislarini tayyorlash zarurati tobora ortib bormoqda. Shu nuqtai nazardan, JSTning Toshkent xalqaro modeli savdo boshqaruvi va xalqaro iqtisodiy huquq bo‘yicha milliy tajriba maktabini rivojlantirishga hissa qo'shadigan akademik platforma bo‘lib xizmat qildi.
Ikki kunlik dastur davomida ishtirokchilar zamonaviy xalqaro savdo kun tartibining markazida turgan keng ko‘lamli masalalarni muhokama qilishadi. Bular ko‘p tomonlama savdo boshqaruvini isloh qilish, global iqtisodiyotning barqarorligi va hayotiyligini ta’minlash, savdo va rivojlanish o‘rtasidagi munosabatlar, shuningdek, savdo nizolarini ko‘rib chiqish va hal qilishning institutsional va huquqiy mexanizmlarini o‘z ichiga oldi. Tadbir shuningdek, ishtirokchilarga omma oldida nutq so'zlash, analitik fikrlash, huquqiy argumentatsiya va diplomatik aloqalar bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirishga yordam berdi.

В УМЭД состоялась церемония открытия Ташкентской международной модели ВТО
9 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась церемония открытия Ташкентской международной модели ВТО — двухдневного международного образовательного мероприятия, организованного совместно кафедрой Всемирной торговой организации УМЭД и Фондом “Эл-юрт умиди”.
Данная инициатива стала практико-ориентированной площадкой, направленной на воссоздание институциональных процессов Всемирной торговой организации, а также на углубление знаний и развитие навыков участников в сфере международного торгового права, торговой дипломатии, многосторонних переговоров и урегулирования споров.
Мероприятие объединило участников из Казахстана, Индии, Японии и Узбекистана, включая студентов, молодых исследователей и перспективных специалистов, проявляющих интерес к вопросам международной торговли и экономического управления.
На церемонии открытия с приветственными речами выступили Первый проректор УМЭД по академическим делам Акрам Умаров, Исполнительный директор Фонда “Эл-юрт умиди” Гулноза Исмаилова, депутат Законодательной палаты Республики Узбекистан, заведующий кафедрой ВТО в УМЭД Умид Якубходжаев.
Одним из центральных событий форума стало выступление Азизбека Урунова, Представителя Президента Республики Узбекистан по Всемирной торговой организации. В своём выступлении он осветил содержательные аспекты и стратегическое значение процесса присоединения Узбекистана к Всемирной торговой организации, сложность ведущихся переговоров, необходимость приведения внутренних реформ в соответствие с международными торговыми правилами, а также роль укрепления профессионального потенциала в обеспечении эффективного участия Узбекистана в многосторонней торговой системе.
Прошедший под девизом «Реформирование многосторонней торговли во имя устойчивой мировой экономики», форум был посвящён вопросам, которые всё более прочно занимают центральное место как в международной, так и в национальной торговой повестке. Одновременно мероприятие оказалось непосредственно сопряжённым с процессом присоединения Узбекистана к Всемирной торговой организации и более широкой стратегической задачей страны по обеспечению более глубокой и основанной на правилах интеграции в мировую экономику.
Модель воспроизвела ключевые процессы Всемирной торговой организации, объединив переговорное направление и направление, связанное с урегулированием споров. Участники были вовлечены в имитационные обсуждения на уровне комитетов ВТО, а также юридическую аргументацию и правовой анализ по вопросам, связанным с нормами Всемирной торговой организации. Такой формат позволил им глубже понять, каким образом государства формируют свои торговые позиции, отстаивают национальные интересы, выстраивают коалиции, ищут компромиссные решения и рассматривают торговые споры в рамках институциональной системы, основанной на правовых нормах и согласованных правилах.
Значение данного мероприятия для Узбекистана носит особенно весомый характер. По мере последовательного продвижения страны по пути присоединения к Всемирной торговой организации всё более очевидной становится потребность в формировании нового поколения специалистов, способных профессионально работать с её нормами, участвовать в многосторонних торговых переговорах, осуществлять правовой и политико-экономический анализ, а также эффективно представлять национальные интересы на международных площадках. В этом контексте Ташкентская международная модель ВТО выступила как академическое площадка, вносящая вклад в развитие национальной экспертной школы в области торгового управления и международного экономического права.
В течение двухдневной программы участники обсудят широкий круг вопросов, находящихся в самом центре современной международной торговой повестки. В их числе — реформирование многостороннего торгового управления, обеспечение устойчивости и жизнеспособности мировой экономики, взаимосвязь торговли и развития, а также институциональные и правовые механизмы, посредством которых рассматриваются и разрешаются торговые споры. Наряду с этим мероприятие способствовало развитию у участников практических навыков публичного выступления, аналитического мышления, юридической аргументации и дипломатического взаимодействия.