Sayohatdan ko‘zlangan asosiy maqsad — talabalar uchun yozgi ta’til davrini mazmunli va samarali o‘tkazishdir. Bu tashrif orqali yoshlar nafaqat mamlakatimizning tarixiy va madaniy merosiga yaqinlashib, balki milliy qadriyatlarni chuqurroq anglash, ularni hurmat qilish va avloddan-avlodga yetkazish vazifasini o‘z zimmalariga olishlari ko‘zda tutilgan.
Tashrif davomida talabalar Namangan shahri Gullar festivalida ishtirok etdilar, mahalliy hunarmandchilik, floristika san’ati, zamonaviy landshaft dizayni bilan yaqindan tanishdilar.
Festival doirasida talabalar tomonidan ekologik madaniyat, urbanistik rivojlanish va mahalliy turizm salohiyati haqida fikr almashildi. Shuningdek, ular Namangan shahridagi tarixiy obidalar – Xitoyobod masjidi, Babur nomidagi istirohat bog‘i, hamda Mahmudxo‘ja Behbudiy nomidagi teatr binosini ziyorat qildilar.
Safarning ikkinchi qismida Pop tumaniga yo‘l olindi. Bu yerda talabalar tumandagi tarixiy va tabiiy obidalar, etnografik joylar bilan tanishishdi, mahalliy aholining turmush tarzi, urf-odatlari, an’anaviy mehmondo‘stligidan ilhom oldilar.
Tashrif davomida xavfsizlik choralari to‘liq ta’minlandi. Talabalar harakati va faoliyati universitetning Yoshlar ishlari ofisi hamda XIM fakulteti tyutori M.Mansurov tomonidan muvofiqlashtirib borildi.
Mazkur sayohat yoshlar o‘rtasida vatanparvarlik tuyg‘ularini kuchaytirish, milliy g‘urur va birlik ruhini mustahkamlashga xizmat qiladi. Talabalar mahalliy an’ana va urf-odatlarni o‘rganib, milliy madaniyatga qiziqishlari ortadi, bu esa kelajakda ular milliy taraqqiyot va madaniy yuksalish jarayonlarida faol ishtirok etishlariga zamin yaratadi.
Bundan tashqari, ichki turizm orqali talabalar yurtimizning go‘zal tabiati, tarixiy obidalari va madaniy maskanlarini yaqindan ko‘rish imkoniga ega bo‘lib, sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, ijtimoiy ko‘nikmalarini rivojlantirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ushbu tashrif yoshlarning shaxsiy va ijodiy rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatib, ularda mustaqil fikrlash va jamoaviy faoliyat ko‘nikmalarini oshirishga ko‘maklashadi.

Студенты УМЭД посетили «Фестиваль цветов» в городе Наманган
28-29 июня текущего года в рамках проекта «Путешествуй по Родине!», направленного на развитие внутреннего туризма в период летних каникул, студенты Университета мировой экономики и дипломатии совершили визит на «Фестиваль цветов» в городе Намангане и Папский район.
Основной целью мероприятия стало обеспечение содержательного и полезного проведения летних каникул для студентов, а также укрепление уважения к национальным ценностям, исторической памяти и культурному наследию.
Во время визита студенты приняли участие в Фестивале цветов в Намангане, ознакомились с искусством флористики, народными ремеслами и современным ландшафтным дизайном. В рамках фестиваля также состоялся обмен мнениями по вопросам экологической культуры, урбанистического развития и внутреннего туризма.
Студенты также посетили исторические достопримечательности города, такие как мечеть Хитоабад, парк имени Бабура и театр имени Махмудаходжи Бехбуди.
Во второй части поездки был организован визит в Папский район, где участники ознакомились с этнографическими объектами, местным бытом, обычаями и национальным гостеприимством.
В ходе поездки были соблюдены все меры безопасности. Деятельность студентов координировалась Отделом по делам молодежи университета и тьютором факультета МЭО — М. Мансуровым. Данный визит способствовал:
• укреплению патриотических чувств среди молодежи,
• развитию уважения к истории и традициям,
• повышению интереса к внутреннему туризму,
• формированию здорового образа жизни и активной гражданской позиции.
Кроме того, поездка оказала положительное влияние на личностное и творческое развитие студентов, содействуя формированию навыков самостоятельного мышления, творческого подхода и командной работы.