«Sun’iy intellekt va xalqaro huquq» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
2025-yil 3-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida «Sun’iy intellekt va xalqaro huquq» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 11-sentabrdagi PF-158-sonli Farmoni bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston — 2030” Strategiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi PF-60-sonli Farmoni bilan tasdiqlangan 2022 — 2026-yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi 83-sonli “2030-yilgacha boʻlgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida” Qarorining asosiy yo‘nalishlarini amalga oshirish maqsadida tashkil etildi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Odil sudlov akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Strategik tahlil va prognozlash oliy maktabi, Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Toshkent shahridagi Inxa universiteti va Toshkent davlat yuridik universiteti kabi davlat va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi. Konferensiyada shuningdek, Italiya, Moʻgʻuliston, Rossiya Federatsiyasi, Hindiston, Qozog‘iston davlatlari sunʼiy intellekt mutaxassislari hamda turli nodavlat tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda sun'iy intellektni xalqaro-huquqiy tartibga solish, shaxsiy ma'lumotlarni himoya qilishning zamonaviy tendentsiyalari, sud amaliyotid sun'iy intellektdan foydalanish, “sun'iy intellekt” tushunchasini aniqlashga ilmiy yondashuvlar va sun'I intellekt tizimlarini yaratish va ulardan foydalanish sohasidagi munosabatlarni xalqaro-huquqiy tartibga solishga kontseptual yondashuvlar bilan bog'liq masalalar muhokama qilindi. Mutaxassislar O‘zbekiston Respublikasining texnologik rivojlanishini kuchaytirishi mumkin bo'lgan huquqiy yechimlarni taklif qilishdi.
Tadbir yakunida xalqaro amaliyot va zamonaviy tendensiyalarni hisobga olgan holda, O‘zbekiston Respublikasining sun’iy intellektni tartibga solish sohasidagi qonunchiligini takomillashtirish bo‘yicha ilmiy va amaliy tavsiyalar ishlab chiqish hamda konferensiya natijalari asosida ilmiy to‘plam nashr etish rejalashtirilgan.

An international scientific and practical conference on “Artificial Intelligence and International Law” was held
On December 3, 2025, the University of World Economy and Diplomacy hosted an international scientific and practical conference on "Artificial Intelligence and International Law". The event was organized to support the implementation of the key directions of the “Uzbekistan – 2030” Strategy, approved by Presidential Decree No. DP-158 on September 11, 2023, Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, № DP-60 “On the Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022 — 2026” and the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated February 21, 2022, No. 83 “On additional measures to accelerate the implementation of the National Sustainable Development Goals and Objectives for the period up to 2030”.
The conference was attended by representatives of state and international organizations, such as the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan, The Academy of Justice of the Republic of Uzbekistan, the Higher School of Strategic Analysis and Forecasting of the Republic of Uzbekistan, the Digital Technologies and Artificial Intelligence Research Institute, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan, Inha University in Tashkent, and the Tashkent State University of Law. The conference also included artificial intelligence experts from Italy, Mongolia, the Russian Federation, India, and Kazakhstan, as well as representatives of various non-governmental organizations.
The event discussed issues related to the international legal regulation of artificial intelligence, current trends in the development of personal data protection, the use of artificial intelligence in justice, scientific approaches to defining the concept of "artificial intelligence," and conceptual approaches to the international legal regulation of relations in the field of the creation and use of artificial intelligence systems. Experts proposed legal solutions that could enhance the technological development of the Republic of Uzbekistan.
Following the event, it is planned to develop scientific and practical recommendations for improving the legislation of the Republic of Uzbekistan regulating artificial intelligence, taking into account international practice and current trends, and to publish a scientific collection based on the conference results.