Mutaxassisning nutq madaniyati va notiqlik san’ati mashg‘uloti jaroyonida yetakchi mutaxassis tomonidan master-klass o‘tkazildi
Bugungi kunda yetakchi mutaxassislarni dars jarayoniga jalb qilish — nazariya va amaliyot uyg‘unligini ta’minlash, talabalarda real kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish hamda ta’lim sifatini oshirish uchun eng samarali usul hisoblanadi. Bu usul talabalarda fanga bo‘lgan qiziqishni oshiradi, motivatsiya beradi va zamonaviy talablar asosida bilim olishlariga imkon yaratadi. Yetakchi mutaxassisni darsga jalb qilishning bir necha afzalliklari mavjud: avvalo, amaliy tajriba almashiniladi, o‘z faoliyatidagi real keyslar (case-study) va ishlab chiqarishdagi muammolar yechimi ko‘rsatib beriladi.
Shu munosabat bilan joriy yilning aprel oyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Mutaxassisning nutq madaniyati va notiqlik san’ati ma’ruza mashg‘ulotlari uchun O‘zbek va rus tillari kafedrasi tashabbusi asosida Nuriymon Abulhasan ishtirokida master-klass treningi tashkillashtirib o‘tkazildi.
Nurimon Abdurahim Abulhasan - Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita rahbariyati lavozimida ishlagan, keyinchalik Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisi o‘rinbosari, Ichki ishlar vazirligining Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish bosh boshqarmasi boshlig‘i ham bo‘lganlar.
Nuriymon Abdulhasan 1994- yilda Toshkent islom institutini (oliy ma’had), 1997 yilda Misr Al-Azhar universitetini tamomlagan. U bundan avval Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Prezident devonining Millatlararo va din masalalari bo‘yicha xizmatida va Ichki ishlar vazirligi tizimida faoliyat yuritgan. Bugungi kunda Nodavlat ta’lim muassasalari Assotsiatsiyasi Raisi lavozimida faoliyat yuritib kelmoqda.
Master-klass davomida nutq jarayonida motivatsiya va ilhom uyg‘unligi, zamonaviy metodlar va kasbiy kompetensiya haqida to‘liq ma’lumot berib o‘tildi.
Nurimon Abdurahim Abulhasan o‘zining kasbiy faoliyati bilan o‘rtoqlashdi va talabalarga Makkada Ka’ba kalitdori (hojibi) sahobiy Usmon ibn Tolha avlodlari bilan uchrashuvi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita rahbariyati lavozimidagi turli mihim jihatlar, diniy notiqlik va uning mohiyati, notiqlik san’ati talablari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Haqiqiy soha yetakchisi bilan muloqot talabalarda o‘z kasbiga nisbatan muhabbat va motivatsiyani uyg‘otdi. Ma’ruza davomida interfaol usullar va qiziqarli taqdimotlar orqali talabalar e’tibori jalb qilindi. Bunday master-klass mashg‘ulotlari kasbiy kompetensiyani oshirib, talabalarda differensial ta’lim va o‘ziga xos qobiliyatlarni rivojlantirishga yordam beradi.

В рамках занятий по предмету Культура речи и ораторское мастерство специалистов был проведен мастер-класс с участием ведущего специалиста
На сегодняшний день привлечение ведущих специалистов к учебному процессу является наиболее эффективным способом обеспечения гармонии теории и практики, формирования у студентов реальных профессиональных навыков и повышения качества образования. Этот метод повышает интерес студентов к науке, обеспечивает мотивацию и позволяет им приобретать знания, соответствующие современным требованиям. Привлечение ведущего специалиста к занятиям имеет ряд преимуществ: прежде всего, происходит обмен практическим опытом, демонстрируются реальные примеры из их работы (case-study) и решения производственных проблем.
В этой связи в апреле этого года по инициативе кафедры Узбекского и русского языков был организован и проведен мастер-класс в рамках занятий по предмету Культура речи и ораторское мастерство специалистов в Университете мировой экономики и дипломатии с участием Нуриймона Абулхасана.
Подполковник Нуриймон Абдурахим Абулхасан работал в должностях начальника отдела Главного управления по борьбе с терроризмом и экстремизмом МВД Узбекистана. Так же работал заместителем председателя Комитета по делам религий — директором Информационно-аналитического центра по изучению религиозно-социальных процессов.
Нуриймон Абулхасан окончил Ташкентский исламский институт (1994) и Университет Ал-Азхар в Египте (1997). Работал на различных должностях в Комитете по делам религий, аппарате президента и в структуре МВД.
В настоящее время является председателем Ассоциации негосударственных образовательных учреждений.
В ходе мастер-класса была предоставлена исчерпывающая информация о гармонии мотивации и вдохновения, современных методах и профессиональной компетентности в процессе выступления.
Нуримон Абдурахим Абулхасан поделился информацией о своей профессиональной деятельности и подробно рассказал студентам о встрече с потомками хранителя ключей от Каабы (хаджиба) в Мекке, о различных важных аспектах должности главы Комитета по делам религий, о религиозном ораторском искусстве и его сущности, а также о требованиях к ораторскому искусству.
Общение с настоящим лидером отрасли вселило в студентов любовь и мотивацию к своей профессии. Во время лекции внимание студентов привлекали интерактивные методы и интересные презентации. Такие мастер-классы повышают профессиональную компетентность и помогают студентам развивать дифференцированное обучение и уникальные навыки.