Mutaxassisning nutq madaniyati va notiqlik san’ati mashg‘uloti jaroyonida yetakchi mutaxassis tomonidan master-klass o‘tkazildi
Bugungi kunda yetakchi mutaxassislarni dars jarayoniga jalb qilish — nazariya va amaliyot uyg‘unligini ta’minlash, talabalarda real kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish hamda ta’lim sifatini oshirish uchun eng samarali usul hisoblanadi. Bu usul talabalarda fanga bo‘lgan qiziqishni oshiradi, motivatsiya beradi va zamonaviy talablar asosida bilim olishlariga imkon yaratadi. Yetakchi mutaxassisni darsga jalb qilishning bir necha afzalliklari mavjud: avvalo, amaliy tajriba almashiniladi, o‘z faoliyatidagi real keyslar (case-study) va ishlab chiqarishdagi muammolar yechimi ko‘rsatib beriladi.
Shu munosabat bilan joriy yilning aprel oyida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Mutaxassisning nutq madaniyati va notiqlik san’ati ma’ruza mashg‘ulotlari uchun O‘zbek va rus tillari kafedrasi tashabbusi asosida Nuriymon Abulhasan ishtirokida master-klass treningi tashkillashtirib o‘tkazildi.
Nurimon Abdurahim Abulhasan - Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita rahbariyati lavozimida ishlagan, keyinchalik Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisi o‘rinbosari, Ichki ishlar vazirligining Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish bosh boshqarmasi boshlig‘i ham bo‘lganlar.
Nuriymon Abdulhasan 1994- yilda Toshkent islom institutini (oliy ma’had), 1997 yilda Misr Al-Azhar universitetini tamomlagan. U bundan avval Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Prezident devonining Millatlararo va din masalalari bo‘yicha xizmatida va Ichki ishlar vazirligi tizimida faoliyat yuritgan. Bugungi kunda Nodavlat ta’lim muassasalari Assotsiatsiyasi Raisi lavozimida faoliyat yuritib kelmoqda.
Master-klass davomida nutq jarayonida motivatsiya va ilhom uyg‘unligi, zamonaviy metodlar va kasbiy kompetensiya haqida to‘liq ma’lumot berib o‘tildi.
Nurimon Abdurahim Abulhasan o‘zining kasbiy faoliyati bilan o‘rtoqlashdi va talabalarga Makkada Ka’ba kalitdori (hojibi) sahobiy Usmon ibn Tolha avlodlari bilan uchrashuvi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita rahbariyati lavozimidagi turli mihim jihatlar, diniy notiqlik va uning mohiyati, notiqlik san’ati talablari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Haqiqiy soha yetakchisi bilan muloqot talabalarda o‘z kasbiga nisbatan muhabbat va motivatsiyani uyg‘otdi. Ma’ruza davomida interfaol usullar va qiziqarli taqdimotlar orqali talabalar e’tibori jalb qilindi. Bunday master-klass mashg‘ulotlari kasbiy kompetensiyani oshirib, talabalarda differensial ta’lim va o‘ziga xos qobiliyatlarni rivojlantirishga yordam beradi.

A master class featuring a leading expert was held as part of a course on “Speech Culture and Public Speaking for Specialists”
Today, engaging leading experts in the educational process is the most effective way to ensure a balance between theory and practice, develop students' real professional skills, and improve the quality of education. This method increases students' interest in science, provides motivation, and enables them to acquire knowledge that meets modern requirements. Involving a leading expert in classes has several advantages: first and foremost, it allows for an exchange of practical experience, demonstrates real-life examples from their work (case studies), and demonstrates solutions to industrial problems.
In this regard, in April of this year, at the initiative of the Department of Uzbek and Russian Languages, a master class was organized and held as part of a course on "Speech Culture and Public Speaking for Specialists" at the University of World Economy and Diplomacy. Nuriymon Abdurakhim Abulhasan, Lieutenant Colonel, served as a department head in the Main Directorate for Combating Terrorism and Extremism of the Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan. He also served as Deputy Chairman of the Committee on Religious Affairs and Director of the Information and Analytical Center for the Study of Religious and Social Processes.
Nuriymon Abulhasan graduated from the Tashkent Islamic Institute (1994) and Al-Azhar University in Egypt (1997). He held various positions in the Committee on Religious Affairs, the Presidential Executive Office, and the Ministry of Internal Affairs.
He currently serves as Chairman of the Association of Non-Governmental Educational Institutions.
During the master class, comprehensive information was provided on the harmony of motivation and inspiration, modern methods, and professional competence in public speaking.
Nuriymon Abdurakhim Abulhasan shared information about his professional activities and spoke in detail to the students about a meeting with the descendants of the custodian of the keys of the Kaaba (hajib) in Mecca, about various important aspects of the position of head of the Committee on Religious Affairs, about religious oratory and its essence, and the requirements for public speaking.
Interacting with a true industry leader instilled in the students a love and motivation for their profession. During the lecture, the students' attention was captured by interactive methods and engaging presentations. Such masterclasses enhance professional competence and help students develop differentiated learning and unique skills.