2026-yil 2- aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashi doirasida “O‘zbekistonning tashqi siyosiy strategiyasida “yumshoq kuch” omili: asosiy vositalar, ustuvor yo‘nalishlar va istiqbollar” mavzusiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi.
Ilmiy-amaliy seminarda JIDU rahbariyati va professor-o‘qituvchilari, Akademik Kengashi a’zolari hamda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti ekspertlari qatnashdilar.
Metodologik kengash yig‘ilishining asosiy qismida JIDU professori, siyosiy fanlar doktori, Favqulodda va Muxtor Elchi (O‘zbekistonning Buyuk Britaniya, Benilyuks mamlakatlari, Yevropa Ittifoqi va NATOdagi sobiq elchisi) Fayzullayev Alisher Omonullayevich so‘zga chiqdi.
Ma’ruza va taqdimotda “yumshoq kuch”ning an’anaviy talqinidagi afzalliklari va cheklovlari ko‘rib chiqildi; mamlakatlarning strategik ta’siri zamirida AQSh, Fransiya, Koreya Respublikasi va Yaponiyaning milliy modellari qiyosiy nuqtai nazardan taqdim etildi; “yumshoq kuch” amaliyotiga muqobil yondashuvlar va uni amalga oshirishning mumkin bo‘lgan rejimlari/usullariga alohida e’tibor qaratildi; “yumshoq kuch”ning “funksional” vositalarining samaradorligi Singapur, Qatar, Shveytsariya, Turkiya va Qozog‘iston misollari yordamida namoyish etildi. Qisqa, o‘rta va uzoq muddatli istiqboldagi O`zbekiston Respublikasining tashqi siyosiy strategiyasida “yumshoq kuch”ning salohiyati amaliy jihatdan batafsil tahlil qilindi.
Seminarning yakuniy qismida tinglovchilar “yumshoq kuch”ning madaniy manbalari ahamiyati; zamonaviy texnologiyalardan foydalanishda “yumshoq kuch”ning samaradorligi; “ommaviy diplomatiya” va “yumshoq kuch”atamalari o‘rtasidagi uyg‘unlik masalasi; O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi zamirida “yumshoq kuch” mexanizmlarini moslashtirish istiqbollari; O‘zbekistonning “vositachilik”/mediativ salohiyati va boshqa ko‘plab masalalar bo‘yicha tegishli savollar va mulohazalar bilan murojaat etdilar.

2 апреля 2026 г. в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках деятельности Методологического Совета состоялся научно-практический семинар на тему: ««Мягкая сила» во внешнеполитической стратегии Узбекистана: инструменты, приоритеты и перспективы».
В заседании Методологического Совета приняли участие административный и профессорско-преподавательский состав УМЭД, члены Академического Совета, сотрудники Института перспективных международных исследований.
В основной части семинара с докладом выступил Чрезвычайный и полномочный посол Узбекистана в Великобритании и других странах Европы, ЕС, НАТО, доктор политических наук, профессор УМЭД Файзуллаев А.О.
В выступлении и презентации были рассмотрены преимущества и ограничения «мягкой силы» в её классической интерпретации; в контексте усиления стратегического влияния стран в сравнительном ракурсе были представлены национальные модели США, Франции, Республики Корея, Японии; особое внимание было уделено альтернативным подходам в практике «мягкой силы», возможным режимам её реализации; на примере Сингапура, Катара, Швейцарии, Турции, Казахстана продемонстрированы эффективность «функционального» инструментария «мягкой силы»; в практическом ключе был проанализирован ресурсный потенциал «мягкой силы» во внешней политике Республики Узбекистан в кратко-, средне- и долгосрочной перспективе.
В заключительной части семинара слушатели обратились к докладчику с актуальными вопросами и комментариями о значимости культурного ресурса «мягкой силы»; эффективности «мягкой силы» с учетом применения современных технологий; соотношении терминов «публичная дипломатия» и «мягкая сила»; перспективах адаптации механизмов «мягкой силы» Узбекистана в условиях вступления в ВТО; о медиативном потенциале Узбекистана; и др.