JIDU talabalari Markaziy bank mutaxassisi bilan uchrashuvda monetar tartibga solish amaliyotini o‘rgandilar
2026-yil 6-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining (UWED) “Xalqaro iqtisodiyot” kafedrasi tomonidan “Makroiqtisodiyot” fani doirasida “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakultetining ikkinchi bosqich talabalari uchun “Pul-kredit siyosati va uning transmissiya mexanizmi” mavzusida master-klass tashkil etildi. Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki Pul-kredit siyosati departamenti Makroiqtisodiy modellashtirish va tahlil boshqarmasi boshlig‘i Yakovlev Ruslan Nikolaevich ma’ruzachi sifatida ishtirok etdi.
Master-klass davomida monetar siyosatning maqsadlari, instrumentlari va zamonaviy rejimlari, shuningdek, O‘zbekistonda pul-kredit tartibga solishning rivojlanish bosqichlari batafsil yoritildi. Alohida e’tibor valyuta bozorining liberallashuvi va inflyatsion targetlash rejimiga o‘tish jarayonidan so‘ng Markaziy bank siyosatining transformatsiyasiga, ya’ni qarorlar qabul qilish jarayonining analitik asoslangan va prognozga yo‘naltirilgan shaklga o‘tishiga qaratildi.
Talabalar transmissiya mexanizmining amaliy ishlash jarayoni bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar: ya’ni, asosiy foiz stavkasi bo‘yicha regulyator qarorlari inflyatsiya darajasi, pul bozori va iqtisodiy faollikka qanday ta’sir ko‘rsatishi kredit, valyuta kanallari hamda inflyatsion kutilmalar orqali tushuntirildi. Markaziy bank mutaxassisi qarorlar qabul qilish jarayonining ilmiy asoslari va konseptual yondashuvlarini izohlab, monetar siyosat instrumentlarini tanlashda makroiqtisodiy prognozlashning muhimligini alohida ta’kidladi.
Talabalar muhokamalarda faol ishtirok etib, pul-kredit siyosatini amalga oshirishning amaliy jihatlari yuzasidan savollar berdilar va ularga batafsil professional javoblar oldilar. Markaziy bank vakili bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqot nazariy bilimlarni mustahkamlashga xizmat qilib, zamonaviy geo-iqtisodiy sharoitda makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan monetar siyosatning amaliy mexanizmlarini chuqurroq anglash imkonini berdi.
Mazkur tadbir talabalar bilimlarini makroiqtisodiy tartibga solish va zamonaviy monetar siyosat instrumentlari sohasida chuqurlashtirishga muhim hissa qo‘shdi hamda akademik hamjamiyat bilan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qildi.

Студенты УМЭД изучили практику монетарного регулирования на встрече со специалистом Центрального банка
6 апреля 2026 года кафедрой «Международная экономика» Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) в рамках дисциплины «Макроэкономика» был организован мастер-класс для студентов второго курса факультета «Международная экономика и менеджмент» на тему: «Денежно-кредитная политика и её трансмиссионный механизм». Спикером выступил начальник управления Макроэкономического моделирования и анализа департамента Денежно-кредитной политики Центрального банка Республики Узбекистан Яковлев Руслан Николаевич.
В рамках мастер-класса были подробно освещены цели, инструменты и современные режимы монетарной политики, а также этапы развития денежно-кредитного регулирования в Узбекистане. Отдельное внимание было уделено трансформации политики Центрального банка Республики Узбекистан после либерализации валютного рынка и переходу к более аналитически обоснованному и прогнозно-ориентированному процессу принятия решений в условиях режима инфляционного таргетирования.
Студенты получили уникальную возможность ознакомиться с действием трансмиссионного механизма: как решения регулятора по основной ставке влияют на уровень инфляции, денежный рынок и экономическую активность через кредитный, валютный каналы и канал инфляционных ожиданий. Специалист Центрального банка разъяснил научные концепции и подходы, лежащие в основе процесса принятия решений, подчеркнув важность макроэкономического прогнозирования для выбора инструментов монетарной политики.
Студенты активно участвовали в обсуждении, задавали вопросы о практических аспектах реализации денежно-кредитной политики и получили развернутые профессиональные ответы. Прямой диалог со специалистом Центрального банка помог закрепить теоретические знания о том, как проводится монетарная политика в целях обеспечения макроэкономической стабильности в условиях современных геоэкономических вызовов.
Мероприятие стало значимым вкладом в углубление знаний обучающихся в сфере макроэкономического регулирования и современных инструментов монетарной политики, а также способствовало укреплению взаимодействия между академическим сообществом и Центральным банком Республики Узбекистан.