JIDU talabalari O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdi
2026-yil 4-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti maxsus kursi doirasida talabalar va professor-o‘qituvchilardan iborat delegatsiya O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markaziga ma’rifiy tashrif amalga oshirdi.
Tashrifda jami 60 nafar ishtirokchi, jumladan 35 nafar maxsus kurs talabalari hamda 25 nafar professor-o‘qituvchilar ishtirok etdi.
Mazkur tashrifning asosiy maqsadi talabalarni O‘zbekistonning boy ilmiy-ma’naviy merosi, islom sivilizatsiyasining tarixiy va madaniy ahamiyati bilan yaqindan tanishtirish, shuningdek nazariy bilimlarni amaliy kuzatuvlar bilan boyitishdan iborat bo‘ldi.
Tashrif dasturi doirasida ishtirokchilar Markaz ekspozitsiyasi bilan tanishib, boy tarixiy manbalar, noyob qo‘lyozmalar va zamonaviy interaktiv ko‘rgazmalar orqali islom sivilizatsiyasining rivojlanish bosqichlari haqida batafsil ma’lumotga ega bo‘ldilar.
Shuningdek, konferensiyalar zalida qisqa rasmiy chiqishlar bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqov hamda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev so‘zga chiqib, mazkur tashrifning ilmiy va ma’rifiy ahamiyatini alohida ta’kidladilar.
Tashrif davomida ishtirokchilarga Markaz faoliyatiga oid hujjatli film ham namoyish etildi, bu esa talabalar uchun mavzuni yanada chuqurroq anglash imkonini yaratdi.
Mazkur ma’rifiy tashrif talabalar uchun muhim tajriba bo‘lib, ularning tarixiy merosga bo‘lgan qiziqishini oshirish, tahliliy fikrlash ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda ilmiy dunyoqarashini kengaytirishga xizmat qildi.

Студенты УМЭД посетили Центр исламской цивилизации в Узбекистане
4 апреля 2026 года в рамках специального курса Университета мировой экономики и дипломатии состоялся образовательный визит делегации студентов и профессорско-преподавательского состава в Центр исламской цивилизации в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие 60 человек, в том числе 35 студентов специального курса и 25 представителей профессорско-преподавательского состава.
Основной целью визита стало ознакомление студентов с богатым научно-духовным наследием Узбекистана, историческим значением исламской цивилизации, а также углубление теоретических знаний посредством практического наблюдения.
В ходе программы участники ознакомились с экспозицией Центра, включающей уникальные исторические источники, редкие рукописи и современные интерактивные выставки, отражающие этапы развития исламской цивилизации.
Также в конференц-зале состоялись краткие официальные выступления. С приветственными речами выступили директор Центра исламской цивилизации в Узбекистане Фирдавс Абдухаликов, а также Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Садык Сафоев, подчеркнувшие научно-просветительское значение данного визита.
В рамках визита участникам был продемонстрирован документальный фильм о деятельности Центра, что позволило более глубоко осмыслить представленную тематику.
Данный образовательный визит стал важным практическим опытом для студентов, способствуя повышению интереса к историческому наследию, развитию аналитического мышления и расширению научного кругозора.