Joriy yilning 31-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Mol-mulkni ishonchli boshqarish shartnomasi” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir talabalarning nazariy bilimlarini real huquqiy keyslar bilan boyitish, sohadagi zamonaviy tendensiyalarni tahlil qilish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov va kafedra professori Nargiza Raimova tomonidan tashkil etildi.
Mahorat darsida Sog`liqni saqlash vazirligi Toshkent shahar boshqarmasi yuriskonsulti Xolxo`jayev Azizxon Avaz o`g`li hamda “Mirzo Ulug`bek Advokatlari Hayati” Advokatlik tuzilmasida advokat yordamchilari bo`lib faoliyat yuritayotgan Aymuratov Amirbek Allambergen Ulí va Amanbayev Iqlasbay Baxtibay Uli ma’ruzalari bilan ishtirok etdilar. Tadbirda “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda, “Xalqaro huquq” fakultetining 2-kurs talabalari faol qatnashib, sohadagi nozik huquqiy jihatlar yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
Mahorat darsi davomida mol-mulkni ishonchli boshqarish shartnomasining o`ziga hos shartnomalardan biri ekanligi alohida ta’kidlandi. Xususan, shartnoma subyektlari sifatida kimlar qatnashishi, shartnomaning obyektlari bo`lib qanday moddiy qiymatga ega bo`lgan ashyolar va mulklar haqida tushuntirish berib o`tildi. Ko`chmas mol-mulk ishonchli boshqaruvga berilganda qanday tartibda davlat ro‘yxatidan o‘tkazishning tartibi batafsil tushuntirildi.
Suhbatda davlat mol-mukini ishonchli boshqarish shartnomasiga ham alohida e’tibor qaratildi. Ishtirokchilarga davlat mol-mukini ishonchli boshqarish shartnomasini tuzish shartlari, tartibi va elektron-onlayn auksion jarayonlarini haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, hujjatlarni tayyorlash, real tuzilgan shartnomalardan namunalar ko`rsatib o`tildi.
Suhbat davomida O‘zbekistonda mol-mukni ishonchli boshqarish shartnomasining rivojlanish tendensiyai, kadastr organlarining bu boradagi o‘rni haqida so`z yuritildi. Ta’kidlanganidek, innovatsion rivojlanish va biznes muhiti kuchayib borayotgan bugungi sharoitda huquqiy muhofaza qilish, tadbirkorlik faolligi va mamlakat investitsiyaviy jozibadorligini ta’minlashda muhim omillardan biri hisoblanadi.
Mazkur mahorat darsi Barqaror rivojlanish maqsadlari, xususan, 16-maqsad – “Tinchlik, adolat va samarali institutlar” bilan hamohangdir. Tadbir yakunida talabalar mol-mukni ishonchli boshqarish shartnomasiga katta qiziqish bildirgan holda, mavzu yuzasidan o‘z savollari va fikr-mulohazalari bilan faol ishtirok etdilar. Ilmiy-amaliy muloqot davomida mol-mukni ishonchli boshqarish shartnomasining nazariy asoslari bilan bir qatorda, uni zamonaviy yuridik amaliyotda qo‘llashga oid dolzarb masalalar ham muhokama qilindi.

В УМЭД состоялся мастер-класс по вопросам договора доверительного управления имуществом
31 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс на тему «Договор доверительного управления имуществом». Мероприятие было организовано заведующим кафедрой «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины» Шерзодбеком Масадыковым и профессором кафедры Наргизой Раимовой с целью обогащения теоретических знаний студентов реальными юридическими кейсами и анализа современных тенденций в данной сфере.
В мастер-классе приняли участие юридический консультант городского управления Министерства здравоохранения г. Ташкента Холхужаев Азизхон Аваз углы, а также помощники адвокатов адвокатского образования «Mirzo Ulug‘bek Advokatlari Hayati» – Аймуратов Амирбек Алламберген Ули и Аманбаев Икласбай Бахтибай Ули, которые выступили с докладами. Кроме преподавателей кафедры «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины», активное участие в обсуждении приняли студенты 2-го курса факультета «Международное право», делясь мнениями по актуальным юридическим аспектам темы.
В ходе мастер-класса было особо подчеркнуто, что договор доверительного управления имуществом является специфическим видом договора. Были разъяснены такие вопросы, как субъекты договора, объекты договора, включая материальные ценности, и имущество, передаваемое в доверительное управление. Детально объяснялся порядок государственной регистрации недвижимого имущества, переданного в доверительное управление.
Особое внимание было уделено государственному имуществу в контексте договора доверительного управления. Участникам предоставили подробную информацию о порядке заключения таких договоров, условиях и процессе проведения электронных онлайн-аукционов. Кроме того, были показаны образцы документов и примеры реально заключенных договоров.
В ходе обсуждения также рассматривались тенденции развития договоров доверительного управления имуществом в Узбекистане и роль кадастровых органов в этой сфере. Было отмечено, что в условиях растущего инновационного развития и укрепления бизнес-среды правовая защита, активность предпринимательства и обеспечение инвестиционной привлекательности страны являются одними из ключевых факторов.
Данный мастер-класс соответствует Целям устойчивого развития, в частности, Цели 16 – «Мир, правосудие и эффективные институты».
По завершении мероприятия студенты проявили большой интерес к теме договоров доверительного управления имуществом, активно задавали вопросы и делились своими мнениями. В ходе научно-практического диалога обсуждались не только теоретические основы договора доверительного управления имуществом, но и актуальные вопросы его применения в современной юридической практике.