Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) doirasida tadbirkorlik faoliyatini huquqiy tartibga solishga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning tadbirkorlik faoliyatini huquqiy tartibga solish bo‘yicha bilimlarini oshirish maqsadida joriy yil 25-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mahorat darsi o‘tkazildi.
Darsda “Capstone and Legal Partners” xalqaro advokatlik firmasi advokati, “DE LI SIN” MCHJ bosh yuristi Og`abek Nodirbek o`g`li Tohirxonov, shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchisi Shohrux Umirzoqov hamda “Xalqaro huquq” fakultetining 3-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Advokat Og`abek Tohirxonov hozirgi paytda yuritimizda tadbirkorlik faoliyati uchun berilayotgan imtiyozlar va imkoniyatlardan foydalanishning huquqiy asoslari va uning amaldagi natijasi bilan tanishtirib, tadbirkorlik faoliyatida huquqning rivojlanish istiqbollari haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirib, tadbirkorlik jarayonida yuridik shaxslarni tashkil etish, ro`yxatdan o`tkazish, tugatish, qayta tashkil etish kabi o`ziga hos jihatlari bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassisdan batafsil javoblar oldilar.
Ushbu mahorat darsi Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.3 band – “Qonun ustuvorligiga koʻmaklashish hamda barcha uchun odil sudlovdan foydalanish boʻyicha teng imkoniyatlarni taʼminlash” va 16.7 band – “Boshqaruvning barcha bosqichlarida qarorlarni tayyorlash va qabul qilish jarayonida fuqarolar, tadbirkorlik subyektlari hamda fuqarolik jamiyati tashkilotlarining ishtirokini kengaytirish” tamoyillariga mos keladi.
Mazkur mahorat darsi talabalarning tadbirkorlik faoliyatini huquqiy tartibga solish bo‘yicha chuqur bilimlarni shakllantirishga, talabalarning zamonaviy huquqiy amaliyotlarga tayyorlashga va ularni barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda muhim rol o‘ynashga yordam beradi.

Master class on legal regulation of entrepreneurial activity within the framework of the Sustainable Development Goals (SDGs)
In the framework of the implementation of the Sustainable Development Goals and in order to improve students' knowledge of legal regulation of entrepreneurial activities, a master class was held at the University of World Economy and Diplomacy on October 25 of this year.
The class was attended by Ogabek Nodirbek ugli Tohirkhonov, a lawyer at the international law firm “Capstone and Legal Partners”, the chief lawyer of “DE LI SIN” LLC, as well as Shohrukh Umirzokov, a teacher at the Department of “Civil Law and International Private Law disciplines” of UWED, and 3rd-year students of the Faculty of “International Law”.
Lawyer Ogabek Tohirkhonov introduced the legal basis for the use of privileges and opportunities currently provided for entrepreneurial activity in our country and its practical results, and expressed his views on the prospects for the development of law in entrepreneurial activity.
The students showed great interest in the topics discussed, asked various questions on specific aspects of the entrepreneurial process, such as the establishment, registration, liquidation, and reorganization of legal entities, and received detailed answers from the expert.
This master class is in line with the principles of Sustainable Development Goal 16 – “Promote peaceful and inclusive societies, ensure access to justice for all and build effective, accountable and participatory institutions at all levels, in line with the Sustainable Development Goals”, in particular, paragraph 16.3 – “Promote the rule of law and ensure equal access to justice for all” and paragraph 16.7 – “Enhance the participation of citizens, business entities and civil society organizations in decision-making at all levels of government”.
This master class will help students develop in-depth knowledge of the legal regulation of entrepreneurial activities, prepare students for modern legal practices and enable them to play an important role in achieving the Sustainable Development Goals.