Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) doirasida tadbirkorlik faoliyatini huquqiy tartibga solishga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning tadbirkorlik faoliyatini huquqiy tartibga solish bo‘yicha bilimlarini oshirish maqsadida joriy yil 25-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mahorat darsi o‘tkazildi.
Darsda “Capstone and Legal Partners” xalqaro advokatlik firmasi advokati, “DE LI SIN” MCHJ bosh yuristi Og`abek Nodirbek o`g`li Tohirxonov, shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi o‘qituvchisi Shohrux Umirzoqov hamda “Xalqaro huquq” fakultetining 3-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Advokat Og`abek Tohirxonov hozirgi paytda yuritimizda tadbirkorlik faoliyati uchun berilayotgan imtiyozlar va imkoniyatlardan foydalanishning huquqiy asoslari va uning amaldagi natijasi bilan tanishtirib, tadbirkorlik faoliyatida huquqning rivojlanish istiqbollari haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirib, tadbirkorlik jarayonida yuridik shaxslarni tashkil etish, ro`yxatdan o`tkazish, tugatish, qayta tashkil etish kabi o`ziga hos jihatlari bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassisdan batafsil javoblar oldilar.
Ushbu mahorat darsi Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.3 band – “Qonun ustuvorligiga koʻmaklashish hamda barcha uchun odil sudlovdan foydalanish boʻyicha teng imkoniyatlarni taʼminlash” va 16.7 band – “Boshqaruvning barcha bosqichlarida qarorlarni tayyorlash va qabul qilish jarayonida fuqarolar, tadbirkorlik subyektlari hamda fuqarolik jamiyati tashkilotlarining ishtirokini kengaytirish” tamoyillariga mos keladi.
Mazkur mahorat darsi talabalarning tadbirkorlik faoliyatini huquqiy tartibga solish bo‘yicha chuqur bilimlarni shakllantirishga, talabalarning zamonaviy huquqiy amaliyotlarga tayyorlashga va ularni barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda muhim rol o‘ynashga yordam beradi.

Состоялся мастер-класс по правовым аспектам регулирования предпринимательской деятельности в рамках Целей устойчивого развития (ЦУР)
В рамках реализации Целей устойчивого развития и повышения уровня знаний студентов по вопросам правового регулирования предпринимательской деятельности 25 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии прошел мастер-класс.
На занятии присутствовали юрист международной юридической фирмы «Capstone and Legal Partners», главный юрист ООО «DE LI SIN» Тохирхонов Огабек Нодирбек угли, а также преподаватель кафедры «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины» УМЭД Шохрух Умирзоков и студенты 3 курса факультета «Международное право».
Юрист Огабек Тохирхонов ознакомил с правовыми основами использования льгот и возможностей, предоставляемых в настоящее время предпринимательской деятельности в нашей стране, и их практическими результатами, а также высказал свое мнение о перспективах развития права в сфере предпринимательской деятельности.
Студенты проявили большой интерес к обсуждаемым темам, задавали различные вопросы по отдельным аспектам предпринимательского процесса, таким как создание, регистрация, ликвидация и реорганизация юридических лиц, и получили развернутые ответы от эксперта.
Данный семинар соответствует принципам Цели устойчивого развития 16 — «Содействие построению миролюбивого и инклюзивного общества, обеспечение доступа к правосудию для всех и создание эффективных, подотчетных и основанных на широком участии учреждений на всех уровнях в соответствии с Целями устойчивого развития», в частности, пункту 16.3 — «Содействие верховенству права и обеспечение равного доступа к правосудию для всех» и пункту 16.7 — «Расширение участия граждан, коммерческих структур и организаций гражданского общества в процессе принятия решений на всех уровнях государственного управления».
Данный мастер-класс поможет студентам развить углубленные знания в области правового регулирования предпринимательской деятельности, подготовит студентов к современной юридической практике и позволит им сыграть важную роль в достижении целей устойчивого развития.