JIDU rektori Yevropa parlamenti delegatsiyasi bilan muzokaralar o‘tkazdi
“Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi parlamentlararo forumi doirasida Yevropa parlamenti delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev Markaziy Osiyo va Mo‘g‘uliston bilan aloqalar bo‘yicha Yevropa parlamenti delegatsiyasi rahbari Djuzi Princhi hamda Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stiprays bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida D. Princhi O‘zbekistonga mazkur forumni ilgari surish va yuqori darajada tashkil etgani uchun minnatdorlik bildirib, ushbu platforma Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi parlamentlari o‘rtasidagi muloqotning birinchi institutsional shakli sifatida muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidladi.
Zamonaviy geosiyosiy o‘zgarishlar sharoitida tashqi aloqalarni diversifikatsiya qilish zarurligi qayd etilib, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni mustahkamlash muhimligi taʼkidlandi. Shuningdek, O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining mintaqadagi ishonchli strategik sherigi sifatida eʼtirof etildi.
Yevropa Ittifoqining siyosiy muloqot bilan bir qatorda savdo-iqtisodiy, turizm, madaniy va taʼlim sohalarida ham hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanligi bildirildi.
Shuningdek, Yevropa parlamenti deputatlari Tomash Zdexovskiy va Tyerri Mariani “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti hamda O‘zbekiston Prezidentining Bryussel shahriga amalga oshirgan tashrifi natijalarini yuqori baholab, ularning strategik ahamiyatini alohida qayd etdi.
Taʼlim, madaniyat va yoshlar almashinuvi sohalarida hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, mintaqa mamlakatlari fuqarolari uchun vizalar imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha amaliy choralar ko‘rilayotgani ham taʼkidlandi.
Shu bilan birga, forum formatining ochiq va inklyuziv xususiyatini saqlab qolish, hamkorlar doirasini kengaytirish hamda ustuvor yo‘nalishlarni aniq belgilash orqali amaliy natijalarga erishish muhimligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar parlamentlararo forumlarni Bryussel shahrida va Markaziy Osiyo davlatlari poytaxtlarida muntazam o‘tkazishga tayyor ekanligini bildirdi.

Ректор УМЭД провёл переговоры с делегацией Европарламента
В рамках первого межпарламентского форума «Центральная Азия – Европейский Союз» состоялась встреча с делегацией Европейского парламента.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев провел переговоры с председателем делегации Европейского парламента по связям с Центральной Азией и Монголией Джузи Принчи и Специальным представителем Европейского Союза по Центральной Азии Эдуардсом Стипрайсом.
В ходе встречи Д.Принчи поблагодарила Узбекистан за продвижение и организацию данного форума на высоком уровне, отметив, что эта платформа имеет важное значение как первая институциональная форма диалога между парламентами стран Центральной Азии и Европейского Союза.
Подчеркнута необходимость диверсификации внешних связей в условиях современных геополитических изменений и отмечена важность укрепления сотрудничества со странами Центральной Азии. Узбекистан также признан надежным стратегическим партнером Европейского Союза в регионе.
Выражена готовность Европейского Союза расширять сотрудничество в политическом диалоге, а также в торгово-экономической, туристической, культурной и образовательной сферах.
Депутаты Европарламента Томас Здеховский и Терри Мариани также высоко оценили результаты первого саммита «Центральная Азия – Европейский Союз» и итоги визита Президента Узбекистана в Брюссель, особо отметив их стратегическую значимость.
Отмечалось, что принимаются практические меры по расширению сотрудничества в области образования, культуры и молодежных обменов, а также по расширению визовых возможностей для граждан стран региона.
Наряду с этим, подчеркнута важность сохранения открытого и инклюзивного характера формата форума, расширения круга партнеров и достижения практических результатов путем четкого определения приоритетных направлений.
По завершении встречи стороны выразили готовность регулярно проводить межпарламентские форумы в Брюсселе и столицах стран Центральной Азии.