JIDU rektori O‘zbekiston-AQSH biznes forumida ishtirok etdi
Joriy yilning 9-iyun kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlik tarixida muhim voqea - O‘zbekiston-Amerika biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Biznes-forum O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi (AUCC) hamkorligida tashkil etildi.
Tadbirda ikki davlat tadbirkorlari va hukumat doiralarining 150 dan ziyod vakillari, jumladan, sanoat, raqamlashtirish, qishloq xo‘jaligi, energetika, moliya va sog‘liqni saqlash kabi sohalarda faoliyat yuritadigan 100 ga yaqin yetakchi Amerika kompaniyalari ishtirok etdi. Qatnashchilar orasida Boeing, Visa, Coca-Cola, Medtronic, John Deere, CNH, Morgan Stanley, NASDAQ, Abbott kompaniyalari, investitsiya fondlari va universitetlar rahbarlari, shuningdek, AQShning huquqshunoslik, muhandislik va texnologiya firmalari vakillari ham bor edi.
O‘zbekiston tomonidan forumda Bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev, investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov, Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev, shuningdek, tarmoq vazirlik va idoralari rahbarlari ishtirok etdi.
Sodiq Safoyev forumda so‘zga chiqib, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jamiyatning yangilanishiga xizmat qilayotganini, mamlakatimiz har tomonlama siyosiy va iqtisodiy modernizatsiya qilishga qaratilgan o‘zgarishlar yo‘lidan dadil borayotganini taʼkidladi.
Forum dasturida O‘zbekistonning investitsiya salohiyati taqdimoti, G2B formatidagi ikki tomonlama uchrashuvlar o‘rin oldi. Savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va institutsional hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbollari muhokama etildi.
Forum ikki tomonning quyidagi ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirishdan yuqori manfaatdorligini tasdiqladi:
- “yashil” energetika;
- oziq-ovqat sanoati va agrar sektor;
- sog‘liqni saqlash va farmatsevtika;
- IT va raqamli infratuzilma;
- moliyaviy texnologiyalar;
- sanoat ishlab chiqarishi va mashinasozlik.
O‘zbekiston - AQSH biznes-forumi ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, O‘zbekistonning AQSHning Markaziy Osiyodagi ishonchli iqtisodiy va sarmoyaviy hamkori sifatidagi maqomini tasdiqladi.

Ректор УМЭД принял участие в узбекско-американском бизнес-форуме
9 июня текущего года в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума сегодня состоялся Узбекско-американский бизнес-форум — значимое событие в истории двустороннего экономического взаимодействия между Узбекистаном и США.
Бизнес-форум организован Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана (МИПТ) совместно с Американо-Узбекской торговой палатой (AUCC).
В мероприятии приняли участие свыше 150 представителей деловых и государственных кругов обеих стран, включая около 100 ведущих американских компаний, представляющих такие отрасли, как промышленность, цифровизация, сельское хозяйство, энергетика, финансы и здравоохранение. Среди участников — руководители компаний Boeing, Visa, Coca-Cola, Medtronic, John Deere, CNH, Morgan Stanley, NASDAQ, Abbott, инвестиционных фондов и университетов, а также представители юридических, инженерных и технологических фирм США.
С узбекской стороны в работе форума приняли участие заместитель Премьер-министра Жамшид Ходжаев, министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, первый заместитель председателя Сената Олий Мажлис, ректор УМЭД Содык Сафоев, а также руководители отраслевых министерств и ведомств.
Выступая на форуме, Содык Сафоев отметил, что масштабные реформы, реализуемые в Узбекистане в последние годы, способствуют обновлению общества, страна уверенно движется по пути масштабных преобразований, направленных на всестороннюю политическую и экономическую модернизацию.
Программа форума включала презентацию инвестиционного потенциала Узбекистана, двусторонние встречи в формате G2B. Обсуждались перспективы расширения торгово-экономических связей, реализации совместных проектов и углубления институционального сотрудничества.
Истории успеха отдельных американских компаний (FLSmidth, New Holland Agriculture, Visa, IDCA, John Deere, Coca-Cola) в Узбекистане стали предметом особого внимания на форуме.
Форум подтвердил высокую заинтересованность обеих сторон в углублении сотрудничества в таких приоритетных сферах, как:
-«зелёная» энергетика;
-пищевая промышленность и агросектор;
-здравоохранение и фармацевтика;
-IT и цифровая инфраструктура;
-финансовые технологии;
-промышленное производство и машиностроение.
Узбекско-Американский бизнес-форум стал значимым шагом к дальнейшему расширению стратегического партнёрства между странами, подтвердив роль Узбекистана как надёжного экономического и инвестиционного партнёра США в Центральной Азии.