JIDUda “Barqaror ruhiyatda – tashabbus – harakat – muvaffaqiyat – barqaror rivojlanish sari” mavzusida haftalik seminar-trening va ochiq davra suhbatlari bo‘lib o‘tdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) doirasida talabalarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish hamda ularning intellektual va psixologik salohiyatini oshirishga qaratilgan ijtimoiy-psixologik tadbir tashkil etildi.
Universitet psixologi N. Norova va kurs koordinatori hamkorligida o‘tkazilgan seminar-trening hamda davra suhbatlari “Barqaror ruhiyatda – tashabbus – harakat – muvaffaqiyat – barqaror rivojlanish sari” mavzusiga bag‘ishlandi.
Tadbirda psixolog globallashuv davrida bo‘lajak diplomatlar uchun nafaqat akademik bilim, balki kuchli iroda va doimiy o‘z ustida ishlash ko‘nikmasi hayotiy zarurat ekanligi, shuningdek, tashabbus va harakatning ahamiyati haqida to‘xtalib o‘tdi.
Tadbirning asosiy maqsadlari:
Psixologik barqarorlik – murakkab vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish va stressga chidamlilik qobiliyatini shakllantirish;
Maqsadli rivojlanish – shaxsiy rivojlanish rejasini tuzish va unga qat’iy amal qilish;
Tashabbuskorlikni oshirish – barqaror rivojlanish yo‘lida faollikni rag‘batlantirish;
Interaktiv muloqot va samimiy muhit yaratish.
Seminar-trening va davra suhbatlari an’anaviy formatdan farqli ravishda jonli savol-javob va interaktiv metodlar asosida tashkil etildi. Psixolog tomonidan o‘tkazilgan maxsus treninglar talabalarga ichki qo‘rquvlarini yengish, barqaror ruhiyatda bo‘lish va yangi marralarga intilishda kuchli motivatsiya berdi.
“Diplomat bo‘lish – avvalo ijtimoiy-psixologik barqarorlikdan boshlanadi. Ushbu psixologik tadbirlar talabalarda psixologik jarayonlarni qayta tahlil qilish va kelajak sari dadil qadam tashlash uchun katta turtki bo‘ldi”, – deydi talabalardan biri.

В УМЭД прошёл еженедельный семинар-тренинг и открытые круглые столы на тему «Стабильная психика – инициатива – действие – успех – путь к устойчивому развитию»
В Университете мировой экономики и дипломатии в рамках Целей устойчивого развития (ЦУР) было организовано социально-психологическое мероприятие, направленное на содержательную организацию досуга студентов и повышение их интеллектуального и психологического потенциала.
Семинар-тренинг и круглые столы, организованные совместно психологом университета Н. Норовой и координатором курса, были посвящены теме «Стабильная психика – инициатива – действие – успех – путь к устойчивому развитию».
В ходе мероприятия психолог отметила, что в эпоху глобализации для будущих дипломатов не только академические знания, но и сильная воля, а также навык постоянной работы над собой являются жизненной необходимостью. Также она остановилась на важности инициативы и активности.
Основные цели мероприятия:
Психологическая устойчивость: формирование способности принимать правильные решения в сложных ситуациях и устойчивости к стрессу;
Целенаправленное развитие: составление плана личностного роста и неукоснительное его соблюдение;
Повышение инициативности: стимулирование активности на пути к устойчивому развитию;
Создание интерактивного общения и искренней атмосферы.
Семинар-тренинг и круглые столы были организованы в формате живых вопросов и ответов и с использованием интерактивных методов, что отличалось от традиционного формата. Специальный тренинг, проведённый психологом, дал студентам мощную мотивацию преодолевать внутренние страхи, сохранять стабильную психику и стремиться к новым вершинам.
«Стать дипломатом – это прежде всего начать с социально-психологической стабильности. Эти психологические мероприятия стали для студентов большим толчком к переосмыслению своих психологических процессов и смелому шагу в будущее», – поделился один из студентов.