JIDUda Hindiston Xalqaro menejment tadqiqotlari markazi direktorining mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 19-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Hindiston Xalqaro menejment tadqiqotlari markazi direktori, professor Ramakant Dvivedi ishtirokida “Til — madaniyat ko‘zgusi” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda hind tilini o‘rganayotgan 2 va 3-kurs talabalari ishtirok etdilar.
Mahorat darsi tilning muloqot, bilish va madaniyatni saqlashning asosiy vositasi ekanligiga bag‘ishlandi. Ramakant Dvivedi talabalarni hind tili tarixi bilan tanishtirib, zamonaviy raqamli dunyoda tilning kommunikativ, madaniy va ma’rifiy ahamiyatini alohida ta’kidladi. Talabalar Hindistonning taniqli shoirlari she’rlarini hind tilida o‘qib berib, o‘rganilayotgan tilga bo‘lgan ehtirom va mas’uliyatni namoyish etdilar.
Tadbir yakunida til milliy qadriyatlarni avloddan-avlodga o‘tkazuvchi vosita hamda kasbiy faoliyatda nutq madaniyatining asosi ekanligi qayd etildi. Mahorat darsi yakunida o‘tkazilgan interaktiv so‘rovnoma tinglovchilarning yuqori qiziqishini va mavzuning amaliy ahamiyatini ko‘rsatdi. Tadbir yakunida ishtirokchilar muvaffaqiyatli kasbiy faoliyat uchun ikkinchi xorijiy tilni o‘rganish zarurligini yana bir bor tasdiqladilar.

Master Class by the Director of the Center for International Management Studies of India held at UWED
On March 19, 2026, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a master class by Professor Ramakant Dvivedi, Director of the Center for International Management Studies of India, on the topic “Language as a Mirror of Culture”. The event was attended by 2nd and 3rd-year students studying the Hindi language.
The master class focused on language as the primary tool for communication, cognition, and cultural preservation. During the session, Professor Dvivedi introduced students to the history of the Indian language, emphasizing its communicative, cultural, and cognitive roles in today’s digital world. Students recited poems by prominent Indian poets in Hindi, demonstrating the importance of a respectful and diligent approach to the language they are studying.
The discussion concluded that language serves as a carrier and transmitter of national values across generations, shaping speech ethics in professional activities. The event ended with an interactive poll, which showed high audience engagement and the practical utility of the material. In the closing remarks, participants reaffirmed the necessity of learning a second foreign language for a successful future career.