JIDUda O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazi bosh mutaxassisi ishtirokida master-klass bo‘lib o‘tdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazi hamkorligida “Barqaror Rivojlanish Maqsadlari” kursi doirasida master-klass tashkil etildi. Tadbir BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlaridan 17-maqsad — tinchlik yo‘lidagi hamkorlikni mustahkamlash borasida O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosatdagi ustuvor yo‘nalishlari, bu jarayonda Shanxay Hamkorlik Tashkilotining o‘rni va ahamiyati, shuningdek, O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazining samarali faoliyatiga bag‘ishlandi.
Xalq diplomatiyasi markazi bosh mutaxassisi Meyerbek Ergashbaev o‘z ma’ruzasida “Xalq diplomatiyasi” tushunchasi hamda uning SHHT faoliyatida namoyon bo‘lish xususiyatlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, yosh istiqbolli mutaxassis sifatida u O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazi tomonidan Barqaror Rivojlanish Maqsadlariga erishish yo‘lida amalga oshirilayotgan islohotlar, tashabbuslar va loyihalar haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Xususan, “Ekodialog”, “Xotira daraxti”, “SCO Book Club”, “Sirdaryo do‘stlik daryosi” kabi loyihalarning amaliy natijalari haqida mazmunli ma’lumotlar taqdim etildi.
Uchrashuv yakunida talabalar “BRM–2030” strategiyasiga oid o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar. Master-klass mazmunli, ochiq va konstruktiv ruhda o‘tdi hamda yangi g‘oya va takliflarga boy bo‘ldi.

A master class was held at UWED with the participation of a leading specialist of the SCO Center for Public Diplomacy in Uzbekistan
The University of World Economy and Diplomacy, in cooperation with the SCO Public Diplomacy Center in Uzbekistan, held a masterclass within the framework of the “Sustainable Development Goals” course. The event focused on the 17th Sustainable Development Goal — strengthening partnerships for peace — the key priorities of Uzbekistan’s foreign policy, the role and significance of the Shanghai Cooperation Organization, as well as the effective work carried out by the SCO Public Diplomacy Center in Uzbekistan.
During his presentation, Meyerbek Ergashbaev, Lead Specialist at the Center for Public Diplomacy in Uzbekistan, provided an in-depth explanation of the concept of “public diplomacy” and its specific manifestations within the activities of the SCO.
As a young and promising specialist, he also informed participants about reforms and initiatives implemented by the SCO Public Diplomacy Center in Uzbekistan aimed at advancing the Sustainable Development Goals. He highlighted the practical results of several key projects, including “Ecodialogue,” “Memory Tree,” “SCO Book Club,” and “Syrdarya—River of Friendship.”
At the end of the meeting, students received detailed answers to their questions related to the “SDGs–2030” strategy. The masterclass was held in an informative, open, and constructive atmosphere, offering a valuable platform for new ideas and proposals.