JIDUda O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazi bosh mutaxassisi ishtirokida master-klass bo‘lib o‘tdi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazi hamkorligida “Barqaror Rivojlanish Maqsadlari” kursi doirasida master-klass tashkil etildi. Tadbir BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlaridan 17-maqsad — tinchlik yo‘lidagi hamkorlikni mustahkamlash borasida O‘zbekiston Respublikasining tashqi siyosatdagi ustuvor yo‘nalishlari, bu jarayonda Shanxay Hamkorlik Tashkilotining o‘rni va ahamiyati, shuningdek, O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazining samarali faoliyatiga bag‘ishlandi.
Xalq diplomatiyasi markazi bosh mutaxassisi Meyerbek Ergashbaev o‘z ma’ruzasida “Xalq diplomatiyasi” tushunchasi hamda uning SHHT faoliyatida namoyon bo‘lish xususiyatlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, yosh istiqbolli mutaxassis sifatida u O‘zbekistonda SHHT Xalq Diplomatiyasi markazi tomonidan Barqaror Rivojlanish Maqsadlariga erishish yo‘lida amalga oshirilayotgan islohotlar, tashabbuslar va loyihalar haqida ham to‘xtalib o‘tdi. Xususan, “Ekodialog”, “Xotira daraxti”, “SCO Book Club”, “Sirdaryo do‘stlik daryosi” kabi loyihalarning amaliy natijalari haqida mazmunli ma’lumotlar taqdim etildi.
Uchrashuv yakunida talabalar “BRM–2030” strategiyasiga oid o‘zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar. Master-klass mazmunli, ochiq va konstruktiv ruhda o‘tdi hamda yangi g‘oya va takliflarga boy bo‘ldi.

В УМЭД состоялся мастер-класс с участием ведущего специалиста Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане
В Университете мировой экономики и дипломатии в сотрудничестве с Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане в рамках курса «Цели устойчивого развития» был проведён мастер-класс. Мероприятие было посвящено 17-й Цели устойчивого развития — развитию партнёрства ради мира, приоритетным направлениям внешней политики Республики Узбекистан, роли и значению Шанхайской организации сотрудничества, а также эффективной деятельности Центра народной дипломатии ШОС в нашей стране.
В ходе выступления ведущий специалист Центра народной дипломатии Мейербек Эргашбаев подробно остановился на понятии «народная дипломатия» и особенностях её проявления в деятельности ШОС.
Как молодой перспективный специалист, он также проинформировал участников о реформах и инициативах, реализуемых Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане в рамках достижения Целей устойчивого развития. Были представлены данные о практических результатах проектов Центра, таких как «Экодиалог», «Дерево памяти», «SCO Book Club», «Сырдарья — река дружбы» и других.
В завершение встречи студенты получили развернутые ответы на вопросы, связанные со стратегией «ЦУР–2030». Мастер-класс прошёл в содержательной, открытой и конструктивной атмосфере и стал площадкой для обсуждения новых идей и предложений.