Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida jinoyat sudi sayyor sud majlisi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 17-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yuridik klinikasi sud zalida Toshkent shahar Jinoyat ishlari bo‘yicha Mirzo Ulug‘bek tumani sudining sayyor sud majlisi bo‘lib o‘tdi. Ushbu sayyor sud majlisida jinoyat ishlari bo‘yicha tuman sudyasi B.B. Berdiyev, tergov sudyasi S.R. Ho‘jamqulova hamda Mirzo Ulug‘bek tuman prokurori yordamchisi M.A. Abduvohidov ishtirok etishdi. JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori Yusupdjanov O.A. kirish so‘zi bilan tadbirning mazmun mohiyati yuzasidan fikr bildirdilar. Mazkur sud majlisi yoshlar o‘rtasida huquqiy madaniyatni yuksaltirish hamda giyohvandlik vositalarining noqonuniy muomalasi bilan bog‘liq jinoyatlarning oldini olish maqsadida tashkil etildi.
Universitet professor-o‘qituvchilari hamda talabalarining faol ishtirokida tashkil etilgan mazkur sayyor sud majlisi yosh avlodni huquqiy jihatdan tarbiyalash, ularning sud-huquq tizimi faoliyati to‘g‘risidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirishda muhim amaliy ahamiyat kasb etdi. Xususan, ushbu tadbir orqali talabalar sud organlarining institutsional tuzilmasi, sud muhokamasining protsessual bosqichlari, dalillarni baholash mezonlari hamda jinoyat ishlarini ko‘rib chiqishning o‘ziga xos jihatlari bilan bevosita tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar. Bu esa nazariy bilimlarni amaliyot bilan uyg‘unlashtirishda samarali pedagogik vosita sifatida namoyon bo‘ldi hamda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida, xususan, 4-maqsad — “Sifatli ta’lim” (BRM – 4) ni ta’minlashga xizmat qiladi.
Sud jarayoni davomida giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarining noqonuniy muomalasi bilan bog‘liq jinoyatlarning ijtimoiy-huquqiy mohiyati, ularning kelib chiqish sabablari hamda jamiyat uchun keltirib chiqaradigan salbiy oqibatlari atroflicha tahlil qilindi. Jumladan, mazkur turdagi jinoyatlarning yoshlar orasida kengayishiga olib kelayotgan omillar, ularning oldini olish mexanizmlari va profilaktika choralarining samaradorligi muhokama markazida bo‘ldi. Bu jihatlar o‘z navbatida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, zararli odatlarning oldini olish va aholining farovonligini oshirishga qaratilgan 3-maqsad — “Sog‘liqni saqlash va farovonlik” (BRM - 3) bilan uzviy bog‘liqdir.
Sud majlisiga raislik qiluvchi sudya va tergov sudyasi tomonidan jinoyat hamda ma’muriy qonunchilik normalarini qo‘llash amaliyoti yuzasidan tizimli va asoslantirilgan tushuntirishlar berildi. Ayniqsa, yoshlar o‘rtasida giyohvandlik vositalarining noqonuniy muomalasiga qarshi kurashish borasida amaldagi qonunchilikning mazmun-mohiyati, javobgarlik choralarining turlari va ularni qo‘llashdagi huquqni qo‘llash amaliyotining dolzarb jihatlari batafsil yoritildi. Mazkur yondashuv huquqiy ong va huquqiy madaniyatni yuksaltirish orqali jamiyatda qonun ustuvorligini ta’minlashga xizmat qilib, 16-maqsad — “Tinchlik, adolat va samarali institutlar” (BRM - 16) ga erishishda muhim o‘rin tutadi.
Shu bilan birga, sayyor sud majlisi formatida o‘tkazilgan bunday tadbirlar yoshlarning huquqiy ongini yuksaltirish, ularda qonunlarga hurmat ruhini shakllantirish hamda huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan huquqiy madaniyatni rivojlantirishda muhim vosita sifatida e’tirof etiladi. Talabalarning sud jarayonida bevosita ishtirok etishi ularning nafaqat nazariy bilimlarini mustahkamlash, balki amaliy ko‘nikmalarini rivojlantirish, mustaqil fikrlash va huquqiy pozitsiyasini asoslash qobiliyatini shakllantirishga xizmat qiladi. Bu esa o‘z navbatida ta’lim muassasalari va davlat organlari o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirib, 17-maqsad — “Maqsadlar yo‘lida hamkorlik” (BRM - 17) ni amalga oshirishga ham hissa qo‘shadi.
Umuman olganda, mazkur sayyor sud majlisi yoshlarni har tomonlama barkamol etib tarbiyalash, ularning jamiyat va davlat oldidagi mas’uliyat hissini kuchaytirish, shuningdek qonuniylik, adolat va huquq-tartibot tamoyillarini mustahkamlashga qaratilgan kompleks ta’limiy-huquqiy mexanizm sifatida alohida ahamiyat kasb etadi hamda Barqaror rivojlanish maqsadlarini milliy darajada amalga oshirishga xizmat qiluvchi samarali institutsional amaliyot sifatida baholanishi mumkin.
Tadbir yakunida Universitet birinchi prorektori O.A. Yusupjanov, yuridik klinika rahbari Z.Ubaydullayev, o‘qituvchi D.Soliyevlar tomonidan sayyor sud majlisini tashkil etishda amaliy yordam bergan JIB Mirzo-Ulug‘bek tuman sudiga alohida minnatdorchilik bildirilib, kelgusida ushbu hamkorlikni davom ettirish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялось выездное судебное заседание по уголовному делу
17 марта текущего года в зале судебных заседаний Юридической клиники Университета мировой экономики и дипломатии состоялось выездное судебное заседание Мирзо-Улугбекского районного суда города Ташкента по уголовным делам. В данном судебном заседании приняли участие судья районного суда по уголовным делам Б.Б. Бердиев, следственный судья С.Р. Хужамкулова, а также помощник прокурора Мирзо-Улугбекского района М.А. Абдувохидов. С вступительным словом выступил первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе Юсупжанов О.А., который осветил сущность и значение данного мероприятия. Заседание было организовано с целью повышения правовой культуры среди молодежи, а также предупреждения преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств.
Выездное судебное заседание, проведённое при активном участии профессорско-преподавательского состава и студентов университета, имеет важное практическое значение в формировании правового сознания молодежи и расширении их знаний о деятельности судебных органов. В частности, студенты получили возможность непосредственно ознакомиться с институциональной структурой судебной системы, процессуальными стадиями судебного разбирательства, критериями оценки доказательств, а также особенностями рассмотрения уголовных дел. Это, в свою очередь, выступает эффективным педагогическим инструментом интеграции теоретических знаний с практикой и способствует достижению Цели 4 — «Качественное образование» (ЦУР 4) в рамках Целей устойчивого развития Организации Объединённых Наций.
В ходе судебного разбирательства были всесторонне проанализированы социально-правовая сущность преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, причины их возникновения, а также негативные последствия для общества. Особое внимание было уделено факторам, способствующим распространению данных преступлений среди молодежи, а также механизмам их предупреждения и эффективности профилактических мер. Данные аспекты напрямую соотносятся с Целью 3 — «Хорошее здоровье и благополучие» (ЦУР 3), направленной на формирование здорового образа жизни и предотвращение вредных зависимостей.
Председательствующий судья и следственный судья представили системные и обоснованные разъяснения по вопросам применения норм уголовного и административного законодательства. В частности, были подробно раскрыты правовые основы противодействия незаконному обороту наркотических средств среди молодежи, виды юридической ответственности, а также актуальные аспекты правоприменительной практики. Такой подход способствует повышению уровня правовой культуры и укреплению принципа верховенства закона, что соответствует Цели 16 — «Мир, правосудие и эффективные институты» (ЦУР 16).
Кроме того, проведение подобных мероприятий в формате выездных судебных заседаний признаётся эффективным механизмом повышения правового сознания молодежи, формирования уважения к закону и развития правовой культуры, направленной на предупреждение правонарушений. Участие студентов в судебном процессе способствует не только закреплению теоретических знаний, но и развитию практических навыков, критического мышления и способности аргументированно отстаивать правовую позицию. Это, в свою очередь, укрепляет взаимодействие между образовательными учреждениями и государственными органами и способствует реализации Цели 17 — «Партнёрство в интересах устойчивого развития» (ЦУР 17).
В целом, данное выездное судебное заседание представляет собой комплексный образовательный и правовой механизм, направленный на всестороннее развитие молодежи, повышение их ответственности перед обществом и государством, а также укрепление принципов законности, справедливости и правопорядка. Оно может быть оценено как эффективная институциональная практика реализации Целей устойчивого развития на национальном уровне.
В завершение мероприятия первый проректор университета О.А. Юсупджанов, руководитель юридической клиники З. Убайдуллаев, а также преподаватель Д. Солиев выразили особую благодарность Мирзо-Улугбекскому районному суду по уголовным делам за практическое содействие в организации выездного судебного заседания и подчеркнули необходимость дальнейшего развития данного сотрудничества.