JIDU birinchi prorektori Koreyada bo‘lib o‘tgan nufuzli Osiyo yetakchilari konferensiyasida ishtirok etdi
Joriy yilning 19-22 may kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Akademik ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov Osiyo yetakchilari konferensiyasida (Asian Leadership Conference) ishtirok etish uchun Koreya Respublikasiga (Seul shahri) tashrif buyurdi.
Anjuman davomida A. Umarov “Central Asia at the Crossroads: Geopolitics, Connectivity, and Regional Dynamics” (“Markaziy Osiyo chorrahada: geosiyosat, o‘zaro bog‘liqlik va mintaqaviy dinamika”) mavzusidagi panel sessiyasida ma’ruza qildi.
Konferensiya AQSH, Xitoy, Yevropa, Avstraliya, Malayziya, Buyuk Britaniya va boshqa bir qator mamlakatlardan 240 dan ortiq ma’ruzachi, ekspert va siyosatchilarni birlashtirdi. Tadbirda Rishi Sunak, Toni Ebbott, Maykl Pompeo va Jeyms Robinson kabi taniqli siyosatchilar va olimlar ishtirok etdi. Ochilish marosimida Koreya Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Choy Sang Mok ishtirok etdi.
Anjumanning 20-yillik tarixida ilk bor Markaziy Osiyo bo‘yicha panel tashkil etilib, unda A. Umarov O‘zbekistonning mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash borasidagi tashabbuslari, mintaqadagi o‘zaro bog‘liqlik va rivojlanish tendensiyalari haqida nutq so‘zladi.
Koreya Respublikasiga xizmat safari davomida ushbu mamlakatdagi hamkor tashkilotlar bilan ham qator uchrashuvlar o‘tkazildi.
Tashrif doirasida Koreya universitetining akademik masalalar bo‘yicha prorektori Myong Jin Li va xalqaro hamkorlik ofisi rahbari Uilyam Styuart bilan uchrashuv o‘tkazilib, unda akademik mobillik dasturlari, shuningdek, Koreya universiteti ekspertlarini JIDU ta’lim jarayoniga jalb etish imkoniyatlari qayd etildi.
JIDU birinchi prorektori Sejong instituti vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi, unda Sejong instituti va JIDUning Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti o‘rtasidagi hamkorlik imkoniyatlari muhokama qilindi.
Hankuk xorijiy tillar universiteti prorektori Kim Min Jong va xalqaro hamkorlik bo‘yicha dekan Yang Jevan bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Koreya tomoniga JIDU talabalar almashinuvi dasturini kengaytirishdan manfaatdor ekanligi ma’lum qilindi.
“Korea Foundation” jamg‘armasiga tashrif doirasida fondning ijrochi vitse-prezidenti Li Chonguk bilan muzokaralar tashkil etildi, u yerda IXTI va Koreyaning yetakchi tadqiqot universitetlari ishtirokida qo‘shma tadqiqot loyihasini ishlab chiqish imkoniyati taklif qilindi.

The First Vice-Rector of UWED Participated in the Prestigious Asian Leadership Conference in Korea
From May 19 to 22, 2025, the First Vice-Rector for Academic Affairs of the University of World Economy and Diplomacy (UWED), Akram Umarov, visited the Republic of Korea (Seoul) to participate in the Asian Leadership Conference.
During the Conference, Akram Umarov spoke at a panel session on the topic: “Central Asia at the Crossroads: Geopolitics, Connectivity, and Regional Dynamics.”
The Conference brought together more than 240 speakers, experts, and politicians from the USA, China, Europe, Australia, Malaysia, the United Kingdom, and several other countries. Prominent politicians and scholars such as Rishi Sunak, Tony Abbott, Michael Pompeo, and James Robinson took part in the event. The opening ceremony was attended by the Acting President of Korea, Choi Sang Mok.
For the first time in the 20-year history of the conference, a panel dedicated to Central Asia was organized, where Akram Umarov spoke about Uzbekistan’s initiatives to strengthen regional cooperation, connectivity, and development trends in the region.
As part of the business trip to the Republic of Korea, a number of meetings were also held with partner organizations in the country.
A meeting was held with the Vice President for Academic Affairs of Korea University, Myoung-Jin Lee, and the Head of the Office of International Cooperation, William Stewart, where opportunities for academic mobility programs and the involvement of Korea University experts in UWED’s educational process were discussed.
The First Vice-Rector of UWED also held a meeting with representatives of the Sejong Institute, during which possibilities for cooperation between the Sejong Institute and UWED’s Institute for Advanced International Studies (IAIS) were discussed.
During a meeting with the Vice President of Hankuk University of Foreign Studies, Kim Min Jeong, and the Dean for International Cooperation, Yang Jaewan, the Korean side was informed of UWED’s interest in expanding its student exchange program.
As part of the visit to the “Korea Foundation”, negotiations were held with the Executive Vice President of the Foundation, Rhee Jong Kook, during which the possibility of a joint research project involving IAIS and leading Korean research universities was proposed.