JIDUda Kembrij universiteti professorining ikki kunlik mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 16–17-mart kunlari JIDU “Xalqaro munosabatlar” fakultetida Kembrij universiteti tadqiqotchi professori Dominik Lieven ishtirokida ikki kunlik mahorat darslari bo‘lib o‘tdi. Tadbirlar “Siyosatshunoslik” kafedrasi tomonidan “Siyosiy menejment” va “Davlat fuqarolik xizmatiga kirish” fanlari doirasida tashkil etildi.
“Xalqaro munosabatlar” va “Siyosatshunoslik” yo‘nalishi 3-bosqich talabalari uchun o‘tkazilgan ushbu ma’ruzalarda professor Rossiya imperiyasining shakllanishi va rivojlanish bosqichlari, uning siyosiy tizimi, tashqi siyosati hamda Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi xalqaro munosabatlardagi o‘rni haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shuningdek, ko‘p millatli davlatni boshqarish, markaz va hududlar o‘rtasidagi munosabatlar hamda tarixiy jarayonlarning zamonaviy siyosiy tizimlarga ta’siri masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Professor Britaniya va Rossiya imperiyalari o‘rtasidagi munosabatlar, ularning xalqaro tizimga ta’siri hamda XX asrda Rossiyaning global maydondagi roli haqida ham fikr yuritdi. Bundan tashqari, u o‘z ilmiy tadqiqotlari natijalari va tarixiy tahlil metodlari bilan ham o‘rtoqlashdi.

Two-day master class by a Cambridge University professor at UWED
On March 16–17, 2026, the University of World Economy and Diplomacy hosted a two-day masterclass at the Faculty of International Relations featuring Professor and researcher from the University of Cambridge, Dominic Lieven. The events were organized by the Department of Political Science within the courses “Political Management” and “Admission to the Civil Service.”
During the sessions, third-year Political Science and the Faculty of International Relations students were introduced to the key stages in the formation and development of the Russian Empire, including its political system, foreign policy, and its role in international relations between Europe and Asia.
Particular attention was given to governance of a multinational state, the interaction between central and regional authorities, and the impact of historical processes on modern political systems.
Professor Lieven also highlighted the relations between the British and Russian Empires and their influence on the international system, as well as Russia’s role on the global stage in the 20th century. He presented the results of his academic research and discussed methods of historical analysis used in studying international relations.
The masterclasses generated strong interest among students, who actively participated in discussions, asking questions and exchanging views on contemporary issues in international politics and diplomacy.