2025-yil 19-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Aichi prefekturasi universiteti Yaponshunoslik maktabining Yaponiya tarixi va madaniyati kafedrasi dotsenti, yuridik fanlar doktori Aziz Ismatovning “Osiyoda huquqiy rivojlanishning yo'nalishi qanday? Biz qayerda edik va qayerga ketmoqdamiz” mavzusida ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
M’ruza davomida Osiyodagi siyosiy, iqtisodiy va huquqiy o‘zgarishlarning asosiy jihatlari yoritildi. Xususan, postsotsializm masalalari va mintaqadagi hozirgi jarayonlarni chuqurroq anglash uchun turli mamlakatlarning tarixiy tajribasi tahlil qilindi.
A.Ismatov turli huquqiy tizimlar tajribasidan misollar keltirib, rejali iqtisodiyotdan bozor iqtisodiyotiga o'tish, sotsialistik qonunchilik va huquq ustuvorligi o'rtasidagi farqlar hamda sud islohotlari masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Tadbir davomida talabalar faol ravishda savollar berishdi, bu esa mavzuga doir jonli va qiziqarli munozaralarga sabab bo‘ldi.
Ma’ruza Osiyoning huquqiy, siyosiy va ijtimoiy dinamikasi bilan qiziqqan barcha ishtirokchilar uchun muhim voqea bo‘ldi va tinglovchilarga ushbu ko‘p qirrali mintaqani chuqurroq anglash imkonini berdi.

Доктор Университета префектуры Аичи выступил с лекцией в УМЭД
19 марта 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась лекция доцента кафедры японской истории и культуры Школы японоведов Университета префектуры Аичи, доктора юридических наук Азиза Исматова на тему: «Какова траектория правового развития в Азии? Где мы были и куда движемся».
В ходе лекции были освещены ключевые аспекты политических, экономических и юридических трансформаций в Азии. Особое внимание было уделено вопросам пост-социализма, а также анализу исторического опыта различных стран для глубокого понимания текущих процессов в регионе.
А.Исматов привел примеры из различных правовых систем, акцентируя внимание на переходе от плановой экономики к рыночной, различиях между социалистической законностью и верховенством права, а также судебных реформах. В процессе мероприятия студенты активно задавали вопросы, что способствовало живому и интересному обсуждению затронутых тем.
Лекция стала важным событием для всех, кто интересуется правовой, политической и социальной динамикой Азии, предоставив слушателям уникальную возможность углубить понимание этого многогранного региона.