2025-yil 19-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Aichi prefekturasi universiteti Yaponshunoslik maktabining Yaponiya tarixi va madaniyati kafedrasi dotsenti, yuridik fanlar doktori Aziz Ismatovning “Osiyoda huquqiy rivojlanishning yo'nalishi qanday? Biz qayerda edik va qayerga ketmoqdamiz” mavzusida ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi.
M’ruza davomida Osiyodagi siyosiy, iqtisodiy va huquqiy o‘zgarishlarning asosiy jihatlari yoritildi. Xususan, postsotsializm masalalari va mintaqadagi hozirgi jarayonlarni chuqurroq anglash uchun turli mamlakatlarning tarixiy tajribasi tahlil qilindi.
A.Ismatov turli huquqiy tizimlar tajribasidan misollar keltirib, rejali iqtisodiyotdan bozor iqtisodiyotiga o'tish, sotsialistik qonunchilik va huquq ustuvorligi o'rtasidagi farqlar hamda sud islohotlari masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Tadbir davomida talabalar faol ravishda savollar berishdi, bu esa mavzuga doir jonli va qiziqarli munozaralarga sabab bo‘ldi.
Ma’ruza Osiyoning huquqiy, siyosiy va ijtimoiy dinamikasi bilan qiziqqan barcha ishtirokchilar uchun muhim voqea bo‘ldi va tinglovchilarga ushbu ko‘p qirrali mintaqani chuqurroq anglash imkonini berdi.

Doctor of the University of Aichi Prefecture gave a lecture at UWED
On March 19, 2025, at 11:40 AM, a lecture was held at SOK by Associate Professor of the Department of Japanese History and Culture at the School of Japanese Studies, Aichi Prefecture University, Doctor of Law Aziz Ismatov, on the topic: "What is the trajectory of legal development in Asia? Where we were and where we are moving."
During the lecture, key aspects of political, economic, and legal transformations in Asia were highlighted. Particular attention was paid to post-socialism issues, as well as the analysis of various countries' historical experiences to deepen the understanding of current processes in the region.
Dr. Ismatov provided examples from various legal systems, focusing on the transition from a planned economy to a market economy, the differences between socialist legality and the rule of law, as well as judicial reforms. Throughout the event, students actively asked questions, contributing to a lively and engaging discussion of the topics raised.
The lecture became an important event for everyone interested in the legal, political, and social dynamics of Asia, offering attendees a unique opportunity to deepen their understanding of this multifaceted region.