O'quvchi qizlarning o‘ziga bo‘lgan ishonchini oshirishga qaratilgan psixologik-ma’rifiy tadbir tashkil etildi
2025-yil 26-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yosh avlod, xususan talaba qizlarning psixologik tayyorgarligi, maqsad sari yo‘naltirilishi va ijtimoiy bosimlarga bardosh bera olishiga oid dolzarb mavzuni qamrab olgan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir JIDU Xotin-qizlar maslahat kengashi tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, unda universitet talaba qizlari, JIDU huzuridagi litsey o‘quvchi qizlari, shuningdek, Mirzo Ulug‘bek tumanidagi umumta’lim maktablarining yuqori sinf o‘quvchilari ishtirok etishdi.
Tadbir doirasida Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti psixolog-sotsiologi, dotsent, falsafa doktori (PhD) Ziyayeva Xolida Omonqul qizi “Qizlarni o‘zlariga nisbatan ishonchlarini oshirishda, maqsadlarini aniq belgilashda, turli tazyiqlardan himoyalanish mexanizmlaridan xabardor bo‘lishlariga ko‘maklashish” mavzusida ma’ruza qildi.
Ma’ruza davomida X.Ziyayeva ishtirokchilarga o‘ziga bo‘lgan ishonch, shaxsiy rivojlanish, tanqidiy fikrlash va ijtimoiy stereotiplarga qarshi kurashish borasida chuqur ilmiy asoslangan tushunchalar, psixologik maslahatlar hamda real hayotiy misollar orqali yondashdi.
Tadbir interaktiv tarzda o‘tkazilib, ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilishdi, shuningdek, hayotiy yo‘nalish tanlash, oliy ta’limga kirish va o‘zini rivojlantirish bo‘yicha tavsiyalar olishdi.
Tadbirning bosh maqsadi — o‘quvchi qizlarda o‘ziga bo‘lgan ishonchni mustahkamlash, ularga kelajakdagi maqsadlarini aniq belgilashga yordam berish, hamda ijtimoiy bosimlar, stereotiplar va tazyiqlarga qarshi tura olish mexanizmlarini shakllantirish edi.
JIDU Xotin-qizlar maslahat kengashi tomonidan tashkillashtirilgan ushbu tadbir qizlarning shaxsiy va ijtimoiy salohiyatini rivojlantirishga, ularni hayotda faol va mustaqil qaror qabul qiluvchi shaxslar sifatida shakllantirishga xizmat qildi.
Bunday uchrashuvlar yosh avlod vakillarining bilim va ongini yuksaltirish, maqsad sari qat’iyat bilan harakat qilishga ilhomlantirishda muhim ijtimoiy va tarbiyaviy ahamiyatga ega.

Организовано психолого-просветительское мероприятие, посвященное психологической подготовке учениц, их целеустремленности и способности противостоять социальному давлению
26 мая 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошло мероприятие, посвященное актуальной теме психологической подготовки молодого поколения, особенно студенток, их целеустремленности и способности противостоять социальному давлению.
Мероприятие было организовано по инициативе Женского консультативного совета УМЭД и собрало студенток университета, учащихся лицея при УМЭД, а также старшеклассниц общеобразовательных школ Мирзо-Улугбекского района.
В рамках мероприятия психолог-социолог, доцент и доктор философии (PhD) Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека Холида Омонкул кизи выступила с докладом на тему «Помощь девушкам в повышении уверенности в себе, четком определении целей и осведомленности о механизмах защиты от различных видов давления».
Во время лекции Х. Зияева обращалась к участницам, опираясь на научно обоснованные концепции, психологические советы и реальные жизненные примеры, касающиеся уверенности в себе, личностного развития, критического мышления и борьбы с социальными стереотипами.
Мероприятие прошло в интерактивном формате: участницы задавали интересующие их вопросы и получили рекомендации по выбору жизненного пути, поступлению в вуз и саморазвитию.
Главной целью мероприятия было укрепление уверенности у девушек, помощь в четком определении их будущих целей, а также формирование механизмов противостояния социальному давлению, стереотипам и притеснениям.
Организованное Женским консультативным советом УМЭД мероприятие способствовало развитию личностного и социального потенциала девушек, формируя их как активных и самостоятельных личностей, способных принимать решения в жизни.
Такие встречи имеют важное социальное и воспитательное значение для повышения знаний и сознательности молодого поколения, вдохновляя их на решительные действия для достижения своих целей.