JIDUda pudrat shartnomasining nazariy va amaliy masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 10-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida huquqshunoslikning eng dolzarb yo‘nalishlaridan biri – “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolik huquqida pudrat shartnomasining ahamiyati va amaliyotdagi o‘rni” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir talabalarning nazariy bilimlarini real huquqiy keyslar bilan boyitish, sohadagi zamonaviy tendensiyalarni tahlil qilish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sh.Masadikov va kafedra professori N.Raimova tomonidan tashkil etildi.
Mahorat darsida soha mutaxassislari – “Lawpower” yuridik firmasi korporativ yuristi Munira Ismoilova hamda JIDU “Xalqaro biznes huquqi” yo‘nalishi magistranti Zamira Allambergenova o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Tadbirda “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda, “Xalqaro huquq” fakultetining 2-kurs talabalari faol qatnashib, sohadagi nozik huquqiy jihatlar yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
Mashg‘ulot davomida O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi prizmasi orqali pudrat shartnomasining tushunchasi, uning tuzilishidagi o‘ziga xos protseduralar hamda taraflarning o‘zaro huquq va majburiyatlari atroflicha tahlil qilindi. Ma’ruzachilar tomonidan aynan qurilish va xizmat ko‘rsatish sohalarida shartnomalarni rasmiylashtirishda yo‘l qo‘yiladigan tipik amaliy xatolar hamda ish natijasini qabul qilishda yuzaga keladigan yashirin nuqsonlar uchun javobgarlik masalalari hayotiy misollar yordamida yoritib berildi.
Shuningdek, uchrashuvda milliy qonunchiligimizda pudrat munosabatlaridan kelib chiqadigan nizolarni hal etishning samarali huquqiy mexanizmlari muhokama markazida bo‘ldi. Ushbu ilmiy-amaliy muloqot Barqaror rivojlanishning 9-maqsadi – “Sanoatlashtirish, innovatsiyalar va infratuzilma” hamda 16-maqsadi – “Tinchlik, adolat va samarali institutlar” g‘oyalari bilan hamohangligi bilan ajralib turadi. Infratuzilma loyihalarining huquqiy mustahkamligi mamlakatimizda barqaror qurilish va sifatli sanoatlashtirishning bosh garovi ekanligi alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunida BRMning 16.3-bandi – “Qonun ustuvorligini ta’minlash va odil sudlov imkoniyatlarini kengaytirish” tamoyillari fuqarolik huquqidagi shartnomalar erkinligi va taraflar tengligi bilan qanchalik uzviy bog‘liqligi xususida xulosalar qilindi. Bu kabi mahorat darslari bo‘lajak mutaxassislarda huquqiy ongni yuksaltirishga hamda nazariya va amaliyotning mustahkam integratsiyasini ta’minlashga xizmat qilishi shubhasizdir.

В УМЭД обсудили теоретические и практические вопросы договора подряда
10 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялся мастер-класс, посвященный одной из самых актуальных тем юриспруденции – “Значение договора подряда в гражданском праве Республики Узбекистан и его роль в практике”. Данное мероприятие было организовано заведующим кафедрой «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины» Ш.Масадыковым и профессором данной кафедры Н.Раимовой с целью обогащения теоретических знаний студентов реальными правовыми кейсами и анализа современных тенденций в этой сфере.
На мастер-классе со своими докладами выступили специалисты отрасли – корпоративный юрист юридической фирмы «Lawpower» Мунира Исмоилова, а также магистрант направления «Международное бизнес-право» УМЭД Замира Алламбергенова. В мероприятии, наряду с профессорско-преподавательским составом кафедры «Гражданское право и международные частно-правовые дисциплины», активно участвовали студенты 2-го курса факультета «Международное право», которые обменялись мнениями по определенным правовым аспектам в данной сфере.
В ходе занятия через призму Гражданского кодекса Республики Узбекистан были всесторонне проанализированы понятие договора подряда, специфические процедуры его заключения, а также взаимные права и обязанности сторон. Докладчики на жизненных примерах осветили типичные практические ошибки, допускаемые при оформлении договоров именно в сферах строительства и оказания услуг, а также вопросы ответственности за скрытые дефекты, возникающие при приемке результата работ.
Также в центре обсуждения на встрече находились эффективные правовые механизмы разрешения споров, вытекающих из подрядных отношений в нашем национальном законодательстве. Данный научно-практический диалог отличается своей гармонией с идеями 9-й Цели устойчивого развития – «Индустриализация, инновации и инфраструктура» и 16-й цели – «Мир, правосудие и эффективные институты». Было особо подчеркнуто, что правовая прочность инфраструктурных проектов является главным залогом устойчивого строительства и качественной индустриализации в нашей стране.
В завершение мероприятия были сделаны выводы о том, насколько тесно связаны принципы пункта 16.3 ЦУР – «Обеспечение верховенства закона и расширение возможностей правосудия» – со свободой договора и равенством сторон в гражданском праве. Несомненно, такие мастер-классы служат повышению правового сознания будущих специалистов и обеспечению прочной интеграции теории и практики.