JIDUda pudrat shartnomasining nazariy va amaliy masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 10-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida huquqshunoslikning eng dolzarb yo‘nalishlaridan biri – “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolik huquqida pudrat shartnomasining ahamiyati va amaliyotdagi o‘rni” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Mazkur tadbir talabalarning nazariy bilimlarini real huquqiy keyslar bilan boyitish, sohadagi zamonaviy tendensiyalarni tahlil qilish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sh.Masadikov va kafedra professori N.Raimova tomonidan tashkil etildi.
Mahorat darsida soha mutaxassislari – “Lawpower” yuridik firmasi korporativ yuristi Munira Ismoilova hamda JIDU “Xalqaro biznes huquqi” yo‘nalishi magistranti Zamira Allambergenova o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Tadbirda “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda, “Xalqaro huquq” fakultetining 2-kurs talabalari faol qatnashib, sohadagi nozik huquqiy jihatlar yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
Mashg‘ulot davomida O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi prizmasi orqali pudrat shartnomasining tushunchasi, uning tuzilishidagi o‘ziga xos protseduralar hamda taraflarning o‘zaro huquq va majburiyatlari atroflicha tahlil qilindi. Ma’ruzachilar tomonidan aynan qurilish va xizmat ko‘rsatish sohalarida shartnomalarni rasmiylashtirishda yo‘l qo‘yiladigan tipik amaliy xatolar hamda ish natijasini qabul qilishda yuzaga keladigan yashirin nuqsonlar uchun javobgarlik masalalari hayotiy misollar yordamida yoritib berildi.
Shuningdek, uchrashuvda milliy qonunchiligimizda pudrat munosabatlaridan kelib chiqadigan nizolarni hal etishning samarali huquqiy mexanizmlari muhokama markazida bo‘ldi. Ushbu ilmiy-amaliy muloqot Barqaror rivojlanishning 9-maqsadi – “Sanoatlashtirish, innovatsiyalar va infratuzilma” hamda 16-maqsadi – “Tinchlik, adolat va samarali institutlar” g‘oyalari bilan hamohangligi bilan ajralib turadi. Infratuzilma loyihalarining huquqiy mustahkamligi mamlakatimizda barqaror qurilish va sifatli sanoatlashtirishning bosh garovi ekanligi alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunida BRMning 16.3-bandi – “Qonun ustuvorligini ta’minlash va odil sudlov imkoniyatlarini kengaytirish” tamoyillari fuqarolik huquqidagi shartnomalar erkinligi va taraflar tengligi bilan qanchalik uzviy bog‘liqligi xususida xulosalar qilindi. Bu kabi mahorat darslari bo‘lajak mutaxassislarda huquqiy ongni yuksaltirishga hamda nazariya va amaliyotning mustahkam integratsiyasini ta’minlashga xizmat qilishi shubhasizdir.

The Oretical and Practical Issues of Construction Contracts Discussed at UWED
On March 10 of this year, a master class dedicated to one of the most pressing topics in jurisprudence – “The importance of construction contracts in the Civil Law of the Republic of Uzbekistan and its role in practice” – was held at the University of World Economy and Diplomacy. This event was organized by the Head of the Department of Civil Law and International Private Law Disciplines, Sh. Masadikov, and professor of the same Department N. Raimova, with the aim of enriching students’ theoretical knowledge through real legal cases and analyzing contemporary trends in this field.
Industry experts participated in the master class with their reports: Munira Ismoilova, a corporate lawyer from the “Lawpower” law firm, and Zamira Allambergenova, a master’s student in the “International Business Law” direction at UWED. Along with the professors and teachers of the “Civil Law and International Private Law Disciplines” department, 2nd-year students of the “International Law” faculty actively participated and exchanged views on subtle legal aspects (nuances) in the field.
During the session, the concept of the construction contract, the specific procedures for its formation, and the mutual rights and obligations of the parties were comprehensively analyzed through the prism of the Civil Code of the Republic of Uzbekistan. Using real-life examples, the speakers highlighted typical practical errors made in formalizing contracts specifically in the fields of construction and services, as well as issues of liability for latent defects arising during the acceptance of the work result.
Furthermore, effective legal mechanisms for resolving disputes arising from contractual relations in our national legislation were at the center of the discussion at the meeting. This scientific-practical dialogue is distinguished by its harmony with the ideas of Sustainable Development Goal 9 – “Industry, Innovation, and Infrastructure” and Goal 16 – “Peace, Justice, and Strong Institutions”. It was specifically emphasized that the legal stability of infrastructure projects is the main guarantee for sustainable construction and quality industrialization in our country.
At the end of the event, conclusions were drawn on how closely the principles of SDG target 16.3 – “Ensuring the rule of law and expanding access to justice” – are linked with the freedom of contract and equality of parties in civil law. Undoubtedly, such master classes serve to raise legal awareness among future specialists and ensure the strong integration of theory and practice.