JIDU professor-o‘qituvchilari “Oila–Mahalla–Ta’lim muassasasi” hamkorligini kuchaytirish bo‘yicha uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yilning 4-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Tizimli tahlil va matematik modellashtirish” kafedrasi katta o‘qituvchilari A.T. Bo‘riyev, M.N. Esonturdiyev va dotsent I.Q. Yarashov “Yangi Avayxon” mahallasi rahbari O.X. Alovov hamda yoshlar bandligi masalalari bo‘yicha yordamchilari ishtirokida uchrashuv (suhbat) tashkil etdi.
Uchrashuvda ta’lim jarayonida oila, mahalla va ta’lim muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikning ahamiyati muhokama qilinib, amaldagi tizim tahlil qilindi. Xususan, ota-onalar bilan yig‘ilishlarni yo‘lga qo‘yish, onlayn monitoring mexanizmlaridan foydalanish va ota-onalarning talaba/ta’lim oluvchilarning yutuqlariga e’tiborini kuchaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, mahalla kengashining ta’lim jarayonida ishtiroki hamda ijtimoiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha hamkorlik yo‘nalishlari qayd etildi.
Mavjud muammolar sifatida axborot almashinuvi yetarli emasligi, ota-onalar va ta’lim oluvchilar faolligining pastligi tilga olindi. Uchrashuv yakunida hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha aniq takliflar ilgari surildi: ota-onalar bilan davra suhbatlari va muntazam uchrashuvlar o‘tkazish, ota-onalarning tarbiyadagi roli va mas’uliyatini mustahkamlashga ko‘maklashish, ta’lim tizimidagi islohotlar haqida ota-onalarni xabardor qilib borish, mahalla oqsoqoli–tyutor–ta’lim oluvchi o‘rtasida doimiy aloqani yo‘lga qo‘yish hamda mahalla fuqarolar yig‘inlari va profilaktika inspektorlari bilan hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Taklif etilgan choralarni bosqichma-bosqich amalga oshirish va doimiy monitoring o‘rnatish rejalashtirildi.
Mazkur tashabbus hamjamiyat bilan hamkorlikni kuchaytirish, ta’lim jarayonida inklyuziv yondashuvni qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy barqarorlikka hissa qo‘shish orqali BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlari (SDG/ЦУР) ruhiga mos keladi.

Преподаватели УМЭД провели встречу по укреплению сотрудничества “Семья – Махалля – Учебное заведение”
4 декабря текущего года старшие преподаватели кафедры «Системного анализа и математического моделирования» Университета мировой экономики и диплмоатии А.Т. Буриев, М.Н. Эсонтурдиев и доцент И.К. Ярашов организовали встречу с участием председателя махаллинского комитета «Янги Авайхон» О.Х. Аловова и его помощников по вопросам занятости молодёжи.
В ходе встречи было отмечено, что взаимодействие между семьёй, махаллей и образовательными учреждениями играет важную роль в духовном и социальном развитии молодёжи и укреплении здорового общества. Участники обсудили текущее состояние сотрудничества: проведение родительских собраний, онлайн-мониторинг, повышение внимания родителей к достижениям обучающихся, а также участие махаллинского совета в образовательном процессе и оказание социальной поддержки.
Среди существующих проблем обозначены недостаточный обмен информацией и низкая активность родителей и обучающихся. По итогам встречи предложены меры по усилению системы сотрудничества: регулярные круглые столы и встречи с родителями, укрепление роли и ответственности родителей в воспитании, информирование о реформах в системе образования, налаживание коммуникации между аксакалом махалли, тьютором и обучающимся, а также укрепление взаимодействия с собраниями граждан махалли и профилактическими инспекторами. Достигнута договорённость о поэтапной реализации мер и установлении постоянного мониторинга.
Инициатива способствует развитию партнёрства на уровне сообщества и поддержке образовательных возможностей, что естественно соотносится с повесткой ЦУР/SDGs.