2026-yil 30-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi professor vazifasini bajaruvchisi Surayyo Usmanova Singapur Milliy Universiteti Xalqaro huquq markazining “Osiyoda Xalqaro huquqni o‘qitish va tadqiqot olib borish” (”Teaching and Researching International Law in Asia (TRILA)) dasturi tomonidan onlayn formatda o‘tkazilgan ilmiy seminarda ma’ruza bilan ishtirok etdi.
S. Usmanova “Xalqaro huquqiy ta’limida Turk dunyosi yondashuvi” mavzusidagi tadqiqot ishini taqdim etdi. Uning ma’ruzasi xalqaro huquqiy ta’limni rivojlantirish, mintaqaviy huquqiy an’analar hamda innovatsion pedagogik yondashuvlarga oid muhim ilmiy qarashlarni qamrab oldi.
Mazkur seminar Osiyo va boshqa mintaqalardan kelgan yosh tadqiqotchilarni birlashtirib, ularning ilmiy tadqiqotlarini taqdim etish, yetakchi olimlardan konstruktiv fikr-mulohazalar olish, shuningdek xalqaro nufuzli nashrlarda ilmiy maqola yozish va nashr jarayoni bo‘yicha amaliy tavsiyalar olish imkonini berdi. Seminar tadqiqotchilar uchun ilmiy hamkorlikni rivojlantirish va professional tarmoqlarni kengaytirish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qildi.
Ma’lumot uchun. Singapur Milliy Universiteti (National University of Singapore) (NUS) – Osiyo va dunyodagi eng nufuzli universitetlardan biri bo‘lib, QS World University Rankings- 2026 bo‘yicha 8-o‘rinda hisoblanadi.

Научная презентация представителя УМЭД на семинаре программы Национального университета Сингапура
30 января 2026 года bсполняющая обязанности профессора кафедры Международного права и публично-правовых дисциплин Сурайё Усманова приняла участие с докладом в научном семинаре, организованном в онлайн-формате в рамках программы Teaching and Researching International Law in Asia (TRILA) Центра международного права Национального университета Сингапура.
С. Усманова представила свое исследование на тему «Тюркский подход к международно-правовому образованию». Ее доклад охватил важные научные взгляды на развитие международно-правового образования, региональные правовые традиции и инновационные педагогические подходы.
Семинар объединил молодых исследователей из Азии и других регионов, предоставив возможность представить свои научные работы, получить конструктивные комментарии от ведущих ученых, а также практические рекомендации по написанию и публикации научных статей в международных авторитетных изданиях. Семинар стал важной платформой для развития научного сотрудничества и расширения профессиональных сетей исследователей.
Для информации. Национальный университет Сингапура (NUS) является одним из самых престижных университетов Азии и мира и занимает 8-е место в рейтинге QS World University Rankings 2026.