Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchisi JIDUda ma’ruza o‘tkazdi
Joriy yilning 4-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Zamonaviy xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti va O‘zbekiston manfaatlari” maxsus kursi doirasida Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchisi Konstantin Obolenskiy “Dengizga chiqish imkoniyati yo‘qligining muammolari” (Challenges of Landlockedness) mavzusida ma’ruza o‘tkazdi.
Ma’ruza davomida diplomat “landlockedness” omilining davlatlarning iqtisodiy rivojlanishiga, logistika va transport zanjirlariga, bozorlarga kirish va tashqi savdo xarajatlariga ta’sirini batafsil yoritib berdi. Shveysariya misolida bunday cheklovlarni bartaraf etish yo‘llari - infratuzilmani rivojlantirish, samarali tranzit yo‘nalishlarini yaratish, institutsional yechimlarni topish va iqtisodiy ixtisoslashuvni ta’minlash orqali ko‘rib chiqildi.
Xalqaro hamkorlikning amaliy jihatlari va dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakatlar uchun barqaror sheriklikning ahamiyatiga, shuningdek, Shveysariya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’ruza savol-javob sessiyasi bilan yakunlandi. Elchi talabalar tomonidan berilgan barcha savollarga javob berdi va o‘zining shaxsiy kasbiy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Bu auditoriya uchun alohida qimmatli va foydali bo‘ldi.

The Ambassador of Switzerland to Uzbekistan delivered a lecture at UWED
On February 4 of this year, within the framework of the special course “Modern International Relations, World Economy and Interests of Uzbekistan” at the University of World Economy and Diplomacy, a lecture was held by the Ambassador of Switzerland to Uzbekistan Konstantin Obolensky on the topic “Challenges of Landlockedness”.
During his speech, the diplomat highlighted how the “landlockedness” factor affects the economic development of states, logistics and transport chains, market access and foreign trade costs. Using the example of Switzerland, approaches to overcoming such constraints were considered - through infrastructure development, efficient transit routes, institutional solutions and economic specialization.
Special attention was paid to the practical dimension of international cooperation and the importance of sustainable partnerships for landlocked countries, including current areas of interaction between Switzerland and Uzbekistan.
The lecture ended with a Q&A session. The Ambassador answered all the questions asked by the students and shared his personal professional experience, which was especially valuable and useful for the audience.