Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchisi JIDUda ma’ruza o‘tkazdi
Joriy yilning 4-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Zamonaviy xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti va O‘zbekiston manfaatlari” maxsus kursi doirasida Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchisi Konstantin Obolenskiy “Dengizga chiqish imkoniyati yo‘qligining muammolari” (Challenges of Landlockedness) mavzusida ma’ruza o‘tkazdi.
Ma’ruza davomida diplomat “landlockedness” omilining davlatlarning iqtisodiy rivojlanishiga, logistika va transport zanjirlariga, bozorlarga kirish va tashqi savdo xarajatlariga ta’sirini batafsil yoritib berdi. Shveysariya misolida bunday cheklovlarni bartaraf etish yo‘llari - infratuzilmani rivojlantirish, samarali tranzit yo‘nalishlarini yaratish, institutsional yechimlarni topish va iqtisodiy ixtisoslashuvni ta’minlash orqali ko‘rib chiqildi.
Xalqaro hamkorlikning amaliy jihatlari va dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan mamlakatlar uchun barqaror sheriklikning ahamiyatiga, shuningdek, Shveysariya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratildi.
Ma’ruza savol-javob sessiyasi bilan yakunlandi. Elchi talabalar tomonidan berilgan barcha savollarga javob berdi va o‘zining shaxsiy kasbiy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Bu auditoriya uchun alohida qimmatli va foydali bo‘ldi.

Посол Швейцарии в Узбекистане выступил в УМЭД с лекцией
4 февраля текущего года в рамках специального курса «Современные международные отношения, мировая экономика и интересы Узбекистана» в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась лекция Посла Швейцарии в Узбекистане Константина Оболенский на тему «Challenges of Landlockedness» («Вызовы, связанные с отсутствием выхода к морю»).
В ходе выступления дипломат осветил, как фактор «landlockedness» влияет на экономическое развитие государств, логистику и транспортные цепочки, доступ к рынкам и внешнеторговые издержки. На примере Швейцарии были рассмотрены подходы к преодолению подобных ограничений - через развитие инфраструктуры, эффективные транзитные маршруты, институциональные решения и экономическую специализацию.
Отдельное внимание было уделено практическому измерению международного сотрудничества и значению устойчивых партнерств для стран без выхода к морю, включая актуальные направления взаимодействия между Швейцарией и Узбекистаном.
Лекция завершилась сессией вопросов и ответов. Посол ответил на все вопросы, заданные студентами, и поделился личным профессиональным опытом, что стало особенно ценным и полезным для аудитории.