JIDU va O‘zbekiston regbi federatsiyasi o‘rtasida o‘zaro Hamkorlik memorandumi imzolandi
2026-yil 9-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston regbi federatsiyasining navbatdagi hisobot anjumani bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Respublika chempionatlari va kuboklarini o‘tkazish, shuningdek, regbi bo‘yicha milliy terma jamoalarning xalqaro musobaqalar va mahalliy o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlaridagi ishtiroki yakunlari bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar hisoboti taqdim etildi.
Bundan tashqari, 2025-yil uchun moliyaviy hisobot hamda 2026-yilga mo‘ljallangan Respublika chempionatlari va kuboklari, shuningdek GIR 2.0 festivallarini o‘tkazish bo‘yicha kalendar tadbirlar rejasi taqdim etildi. Anjuman davomida milliy terma jamoalarning 2026-yilda xalqaro musobaqalar va o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarida ishtirok etish rejalari ham muhokama qilindi.
Regbi-7 bo‘yicha Markaziy Osiyo chempionati ligasini tashkil etish va o‘tkazish masalasi muhim mavzuga aylandi.
Tadbir yakunida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda O‘zbekiston regbi federatsiyasi o‘rtasida o‘zaro Hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandumni imzolash marosimi o‘tkazildi.
Hamkorlik memorandumi ommaviy va talabalar sportini rivojlantirish, regbi-7 olimpiya sport turini ommalashtirish, shuningdek, talabalarning jismoniy faollik darajasini oshirish va salomatligini mustahkamlashga qaratilgan. Kelishuv doirasida tomonlar universitet negizida regbi klubini tashkil etish va uning faoliyatini tizimli yo‘lga qo‘yish, sport to‘garaklari, muntazam mashg‘ulotlar, musobaqalar, mahorat darslari hamda yetakchi sportchi va murabbiylar bilan uchrashuvlar o‘tkazishga kelishib oldilar.
Hujjatda, shuningdek, sog‘lom turmush tarzini shakllantirish, zararli odatlarning oldini olish, talabalarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish dasturlari, respublika va xalqaro musobaqalarda, jumladan Universiadada ishtirok etish uchun sport zaxirasini tayyorlash chora-tadbirlari nazarda tutilgan. Ushbu hamkorlik iqtidorli yoshlarni aniqlash, jamoaviy sport turlarini rivojlantirish, ta’lim va sport sohalari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.

УМЭД и Федерация регби Узбекистана подписали Меморандум о взаимном сотрудничестве
9 января 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии прошла очередная отчетная конференция Федерации регби Узбекистана. На заседании был представлен отчет о проделанной работе, включающий проведение Республиканских чемпионатов и Кубков, а также итоги участия в международных соревнованиях и местных учебно-тренировочных сборах национальных сборных команд по регби.
Кроме того, был представлен финансовый отчет за 2025 год и календарный план мероприятий по проведению Республиканских чемпионатов и Кубков, а также фестивалей GIR 2.0 на 2026 год. В ходе конференции также обсуждались планы участия национальных сборных команд в международных соревнованиях и учебно-тренировочных сборах в 2026 году.
Важной темой стало обсуждение организации и проведения Лиги Чемпионата Центральной Азии по регби-7.
В завершение мероприятия состоялась церемония подписания Меморандума о взаимном сотрудничестве между Университетом мировой экономики и дипломатии и Федерацией регби Узбекистана.
Меморандум о сотрудничестве направлен на развитие массового и студенческого спорта, популяризацию олимпийского вида спорта регби-7, а также повышение уровня физической активности и укрепление здоровья студентов. В рамках соглашения стороны договорились о создании и системной работе регби-клуба на базе университета, организации спортивных секций, регулярных тренировок, соревнований, мастер-классов и встреч с ведущими спортсменами и тренерами.
Документ также предусматривает реализацию программ по формированию здорового образа жизни, профилактике вредных привычек, содержательной организации досуга студентов, а также подготовку спортивного резерва для участия в республиканских и международных соревнованиях, включая Универсиаду. Сотрудничество будет способствовать выявлению талантливой молодёжи, развитию командных видов спорта и укреплению взаимодействия между образовательной и спортивной сферами.