Bolalarni himoya qilish bo‘yicha milliy va xalqaro tajribalar JIDUda muhokama qilindi
Joriy yilning 22-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish:milliy va xalqaro amaliyot” mavzusida amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda JIDU Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.A.Yusupdjanov, JIDU Yuridik klinika direktori Z.S.Ubaydullayev, Mirzo Ulug‘bek tumani “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazi bola huquqlari bo‘yicha mutaxassisi X.Gafruddinov, Mirzo Ulug‘bek tuman maktab va maktabgacha ta’lim bo’limi vakili G.Yunusova shuningdek, 51ta davlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari va 17 ta nodavlat maktabgacha ta’lim tashkilotlari rahbarlari va “Xalqaro huquq fakulteti” talabalari ishtirok etib, amaliy seminar mavzusi yuzasidan o‘zlarining fikr - mulohazalarini bildirib o‘tishdi.
Seminarda universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar va talabalar mavzuga oid dolzarb taqdimotlari bilan qatnashdilar. Tadbir davomida Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Bola huquqlari to‘g‘risida”gi Konvensiyasi normalarining ahamiyati atroflicha yoritib berildi. Shuningdek, bola huquqlariga oid O‘zbekiston Respublikasining milliy qonunchilik normalari chuqur tahlil qilindi va sud amaliyoti misolida tushuntirildi. Bu esa ishtirokchilarga nazariy bilimlarni amaliy ko‘nikmalar bilan bog‘lash imkonini berdi.
Seminar ishtirokchilari, xususan, maktabgacha ta’lim tashkilotlari rahbarlari o‘z fikr-mulohazalari bilan faol ishtirok etib, mavzu doirasida qizg‘in bahs-munozaralar olib bordilar. Bu esa tadbirning interfaol va samarali bo‘lishini ta’minladi. Munozaralar natijasida bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilishning milliy va xalqaro amaliyotidagi eng dolzarb masalalar yuzasidan foydali takliflar shakllantirildi.
Tadbir yakunida bola huquqlarini ta’minlash, zo‘ravonlikning oldini olish va jabrlangan bolalarni qo‘llab-quvvatlashga doir qator taklif va tavsiyalar ilgari surildi. Ushbu seminar bolalar huquqlarini himoya qilish sohasidagi mas’uliyatni oshirish, mutaxassislarning salohiyatini mustahkamlash hamda jamiyatda bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka murosasiz munosabatni shakllantirishga muhim hissa qo‘shadi.

National and international practices of child protection were discussed at UWED
On July 22, 2025, a practical seminar on "Protecting children from violence: national and international practice" was held at the University of World Economy and Diplomacy.
The event was actively attended by the First Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs of UWED O.A.Yusupdjanov, Director of the UWED Legal Clinic Z.S. Ubaydullaev, a specialist in children's rights at the "Inson" Social Services Center in Mirzo-Ulugbek District, X.Gafruddinov, a representative of the school and preschool education department of Mirzo-Ulugbek District G.Yunusova, as well as heads and representatives of 51 state preschool educational organizations and 17 non-state preschool educational organizations, students of the International Law Faculty actively expressed their opinions on the topic of the practical seminar.
The management, teachers and students of the university took part in the seminar with relevant reports on the topic. During the event, special attention was paid to the importance of the UN Convention on the Rights of the Child. Using examples from judicial practice, the norms of Uzbek legislation in the field of protection of children's rights were analyzed in detail, which helped the participants to combine theory with practice.
Heads of preschool educational institutions and other participants were actively involved in the discussion, expressed opinions and shared experiences. Thanks to this, the seminar turned out to be interactive and productive. As a result, practical recommendations were developed on key issues of protecting children from violence at the national and international levels.
At the end of the event, a number of proposals and recommendations were put forward to ensure the rights of children, prevent violence and support child victims. This seminar will make a significant contribution to increasing responsibility in the field of protecting children's rights, strengthening the potential of specialists and forming an intolerant attitude towards violence against children in society.