JIDUda talabalar o‘rtasida nizolar va salbiy illatlarning oldini olishga qaratilgan psixologik seminar-trening tashkil etildi
Joriy yilning 6-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Talabalar o‘rtasida nizolarga sabab bo‘ladigan va shaxs ruhiyatiga salbiy ta’sir qiladigan vaziyatlarda psixoprofilaktik ishlarni olib borish. Giyohvandlikka, yengil hayotga, azart o‘yinlarga tobelik hamda ommaviy madaniyatga qarshi profilaktik ishlar” mavzusida psixologik seminar-trening tashkil etildi.
Mazkur seminar-trening Yoshlar ishlari ofisi, universitet psixologi hamda Geologiya fanlari universiteti oliy toifali psixologi M.Tashmetova hamkorligida olib borildi. Tadbir davomida mutaxassislar tomonidan talabalarning psixologik holatini doimiy kuzatish, muntazam muloqotlar orqali muammolarni erta aniqlash, diagnostika qilish va ularni bartaraf etish usullari yuzasidan atroflicha ma’lumot va amaliy tavsiyalar berildi.
Shuningdek, talabalar o‘rtasida nizolarga sabab bo‘ladigan omillar, ruhiy bosim va salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi holatlar tahlil qilinib, amaliy metodikalar asosida diagnostika va korreksiya ishlari olib borish bo‘yicha fikr almashildi. Seminar-trening jarayonida real hayotiy vaziyatlar misolida muammoli holatlarni hal etish bo‘yicha interaktiv mashg‘ulotlar tashkil etildi.
Mutaxassislar tomonidan talaba-yoshlarning ruhiy barqarorligi ularning bo‘sh vaqtini mazmunli va maqsadli tashkil etish bilan chambarchas bog‘liqligi alohida ta’kidlandi. Talabalarni qiziqishlari doirasida turli to‘garaklar, klublar va ijtimoiy loyihalarga o‘z vaqtida yo‘naltirish giyohvandlik, yengil hayotga intilish, azart o‘yinlarga qaramlik hamda ommaviy madaniyatning salbiy ta’siriga qarshi ijtimoiy-psixologik immunitetni shakllantirishda muhim omil ekani qayd etildi.
Seminar-trening davomida psixologlar talabalarning atrof-muhitda yuz berayotgan holatlarga munosabati, stressli vaziyatlarda o‘zini tutishi hamda qaror qabul qilish jarayonlari bo‘yicha tushuntirishlar berib, ular bilan ochiq va do‘stona muloqotlar olib bordi. Bundan tashqari, talabalarda ommaviy madaniyatga nisbatan tanqidiy fikrlashni shakllantirish, ijtimoiy-psixologik dunyoqarashni rivojlantirishga qaratilgan psixologik texnikalar va metodikalar bilan tanishtirildi.
Xulosa o‘rnida ta’kidlanganidek, talaba-yoshlarning psixologik holati obyektiv va subyektiv omillar ta’sirida shakllanadi. Har bir talabani o‘z vaqtida to‘g‘ri yo‘naltirish, uning qiziqish va ehtiyojlarini inobatga olish orqali sog‘lom muhitni tanlashiga ko‘maklashish mumkin. Mazkur seminar-trening talabalarda sog‘lom turmush tarzi, mas’uliyatli yondashuv va mustahkam psixologik barqarorlikni shakllantirishga xizmat qildi.

A psychological training seminar was organized at UWED aimed at preventing conflicts and negative phenomena among students
On January 6 of this year, the University of World Economy and Diplomacy held a psychological training seminar on the topic «Conducting psychoprophylactic work in situations that cause conflicts among students and negatively affect the psyche of the individual. Preventive work against drug addiction, frivolous lifestyle, gambling and the negative influence of mass culture».
This training seminar was held in cooperation with the Office for Youth Affairs, University Psychologist and Psychologist of the highest category of the University of Geological Sciences M. Tashmetova. During the event, specialists provided detailed information and practical recommendations on constant monitoring of the psychological state of students, early detection of problems through regular communication, diagnostics and methods of their elimination.
The factors that cause conflicts among students, psychological pressure and situations that have a negative impact were also analyzed, and an exchange of views took place on the conduct of diagnostic and correctional work based on practical methods. During the training seminar, interactive classes were organized to solve problem situations on the example of real life cases.
Experts emphasized that the psychological stability of student youth is closely related to the meaningful and purposeful organization of their leisure. It was noted that the timely orientation of students to various circles, clubs and social projects within the framework of their interests is an important factor in the formation of socio-psychological immunity against drug addiction, the desire for an easy life, gambling addiction and the negative influence of mass culture.
During the training seminar, psychologists explained the attitude of students to situations occurring in the environment, behavior in stressful situations and decision-making processes, and conducted an open and friendly dialogue with them. In addition, students were introduced to psychological techniques and methods aimed at forming critical thinking in relation to mass culture and developing a socio-psychological worldview.
In conclusion, it was noted that the psychological state of student youth is formed under the influence of objective and subjective factors. By guiding each student in a timely manner, taking into account their interests and needs, it is possible to help them choose a healthy environment. This training seminar contributed to the formation of a healthy lifestyle, a responsible approach and strong psychological stability among students.