Rahbar va yoshlar uchrashuvi o‘tkazildi
2026-yil 24-fevral kuni D.I. Mendeleev nomidagi Rossiya kimyo-texnologiya universiteti Toshkent filialida talabalar turar joyida yashovchi talabalar bilan rahbar va yoshlar uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tadbirga filial direktori B. Nurmetov, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O. Yusupdjanov, Yoshlar ishlari ofisi mutaxassislari, universitet psixologi hamda profilaktika inspektori ishtirok etdi.
Filial direktori B. Nurmetov yoshlarga yaratilayotgan shart-sharoitlar, ta’lim sifatini oshirish va ma’naviy-ma’rifiy ishlarni tizimli tashkil etish zarurligini ta’kidladi. Shu bilan birga, u davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan, 2025-yil 3-noyabrdagi “Aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida” PF-207-son Farmonga e’tibor qaratdi va ushbu vazifalarni yoshlarga tatbiq etish muhimligini qayd etdi.
O. Yusupdjanov esa uchrashuvni davom ettirib, 24-fevral kuni davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev bilan o‘tkazilgan yoshlar uchrashuvi mazmunini misollar bilan kengaytirdi. Uchrashuvda yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, bandligini ta’minlash, sifatli ta’lim olishlari uchun sharoit yaratish, startap va tadbirkorlik tashabbuslarini rag‘batlantirish, bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, xorijiy tillarni o‘rganish va kasb-hunar egallash masalalariga alohida e’tibor qaratilgani ta’kidlandi. Shuningdek, PF-207-son Farmon doirasida yoshlarni giyohvandlik va narkojinoyatlardan himoya qilish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, sport va ijtimoiy loyihalarda faol ishtirok etish, hududiy va milliy grantlar orqali ijtimoiy faollikni oshirish masalalari keltirildi.
Uchrashuv yakunida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar. Tadbir yoshlar bilan ochiq muloqotni mustahkamlash, ularning tashabbus va takliflarini qo‘llab-quvvatlash hamda ma’naviy immunitetini kuchaytirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Состоялась встреча руководства с молодежью
24 февраля 2026 года в Ташкентском филиале Российский химико-технологический университет имени Д. И. Менделеева состоялась встреча руководства с молодежью, проживающей в студенческом общежитии. В мероприятии приняли участие директор филиала Б. Нурметов, первый проректор по вопросам молодежи и духовно-просветительской работе Университет мировой экономики и дипломатии О. Юсупджанов, специалисты офиса по делам молодежи, психолог университета, а также инспектор по профилактике.
Директор филиала Б. Нурметов подчеркнул созданные для молодежи условия, необходимость повышения качества образования и системной организации духовно-просветительской работы. Он также обратил внимание на Указ Президента Республики Узбекистан № PF-207 от 3 ноября 2025 года «О комплексных мерах по эффективной защите здоровья населения и генофонда нации от наркомании и наркопреступности», отметив важность реализации данных задач среди молодежи.
Продолжая встречу, О. Юсупджанов на примерах подробно осветил содержание встречи молодежи с Президентом Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, состоявшейся 24 февраля. Было отмечено, что особое внимание уделялось всесторонней поддержке молодежи, обеспечению занятости, созданию условий для получения качественного образования, стимулированию стартап и предпринимательских инициатив, содержательной организации досуга, изучению иностранных языков и овладению профессиями. Также в рамках Указа PF-207 были затронуты вопросы защиты молодежи от наркомании и наркопреступности, пропаганды здорового образа жизни, активного участия в спортивных и социальных проектах, а также повышения социальной активности через региональные и национальные гранты.
В завершение встречи студенты получили ответы на интересующие их вопросы. Мероприятие имело важное значение для укрепления открытого диалога с молодежью, поддержки их инициатив и предложений, а также усиления их духовного иммунитета.