“Talabalarni yot g‘oyalarga qarshi immunitetini shakllantirish va axborot xurujlaridan himoya qilish” seminar-trening tashkil etildi
Talaba-yoshlar tarbiyasi bilan ishlashning samarali va tizimli mexanizmlarini joriy etish, ularning ma’naviy-axloqiy kamolotini yuksaltirish, vatanparvarlik ruhini mustahkamlash hamda ta’lim jarayonida muhim o‘rin tutuvchi kurs koordinatorlari faoliyatini yanada takomillashtirish maqsadida “Talabalarni yot g‘oyalarga qarshi immunitetini shakllantirish va axborot xurujlaridan himoya qilish” mavzusida navbatdagi seminar-trening tashkil etildi.
Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasining Xotin-qizlar bilan ishlash va targ‘ibot guruhlarini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig‘i Iroda Axmedova hamda O‘zbekiston Xalqaro Islomshunoslik Akademiyasi dotsenti Bekto‘sh Berdiev ishtirok etdilar.
Seminar-trening davomida talaba-yoshlar ongida mafkuraviy immunitetni shakllantirish, turli yot va buzg‘unchi g‘oyalarning oldini olish, axborot makonida yuzaga kelayotgan xurujlarga nisbatan tanqidiy va ongli yondashuvni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Tadbir yakunida ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga mutaxassislar tomonidan atroflicha javoblar berildi hamda amaliy tavsiyalar bildirildi.

Организован семинар-тренинг «Формирование иммунитета студентов к чуждым идеям и защита от информационных атак»
В целях внедрения эффективных и системных механизмов работы с воспитанием студенческой молодежи, повышения их духовно-нравственного развития, укрепления чувства патриотизма, а также дальнейшего совершенствования деятельности координаторов курсов, играющих важную роль в образовательном процессе, был организован очередной семинар-тренинг на тему «Формирование иммунитета студентов к чуждым идеям и защита от информационных атак».
В мероприятии приняли участие начальник отдела по работе с женщинами и координации пропагандистских групп Комитета по делам религий Республики Узбекистан Ирода Ахмедова, а также доцент Международной исламской академии Узбекистана Бектош Бердиев.
В ходе семинара-тренинга были обсуждены вопросы формирования идеологического иммунитета у студенческой молодежи, предотвращения распространения чуждых и деструктивных идей, а также развития критического и осознанного подхода к информационным атакам в информационном пространстве. В завершение мероприятия специалисты дали развернутые ответы на вопросы участников и представили практические рекомендации.