JIDUda “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi bilan hamkorlikda “Toza likopcha” aksiyasi doirasida ma’rifiy tadbir o‘tkazildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Barqaror rivojlanish maqsadlari haftaligi” doirasida “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi Toshkent shahar Kengashi, Sog‘lom turmush tarzi boshqarmasi, O‘zbеkistоn Rеspublikаsi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita hamkorligida “Toza likopcha” aksiyasiga bag‘ishlangan ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda universitet rahbariyati, jumladan, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor Odil Yusupjanov, Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Madina Abdullayeva, professor-o‘qituvchilarlar hamda talabalar ishtirok etdilar.
Tadbir Barqaror Rivojlanish Maqsadlariga, xususan, to‘g‘ri ovqatlanish, salomatlikni asrash, tozalikka e’tiborli bo‘lish, atrof-muhitni toza saqlash, shuningdek, mamlakat miqyosida amalga oshirilayotgan “Toza likopcha” tashabbusining maqsadi, vazifalari va jamiyatdagi ijtimoiy ahamiyatiga bag‘ishlandi.
Uchrashuvda oziq-ovqatni isrof qilmaslik, sog‘lom ovqatlanish madaniyatini shakllantirish va yoshlar orasida mas’uliyatni oshirish masalalari batafsil yoritildi. Ma’ruzachilar JSST tavsiyalari, xalqaro tajribalar va O‘zbekistonda sog‘lom ovqatlanish bo‘yicha olib borilayotgan islohotlarga to‘xtalib o‘tishdi.
Tadbir davomida milliy qadriyatlarimizni ulug‘lash, qadrlash, oilada va ta’lim muasassalarida isrofgarchilikning oldini olishga qaratilgan tashabbuslarning ahamiyati alohida ta’kidlandi. Tadbir universitetda “Toza likopcha” tashabbusining boshlanishi sifatida yoshlar o‘rtasida sog‘lom va mas’uliyatli ovqatlanish madaniyatini keng targ‘ib etishga xizmat qilishi ahamiyatlidir.

В УМЭД в сотрудничестве с Демократической партией «Миллий тикланиш» было проведено просветительское мероприятие в рамках акции «Toza likopcha»
В рамках Недели Целей устойчивого развития в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось просветительское мероприятие, посвящённое акции «Toza likopcha». Инициатива была реализована в сотрудничестве с Ташкентским городским Кенгашем Демократической партии «Миллий тикланиш», Управлением по здоровому образу жизни и Комитетом по делам религий Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие представители руководства университета, в частности, Первый проректор по работе с молодежью и духовно-просветительской деятельности Одил Юсупджанов, декан факультета Международных отношений Мадина Абдуллаева, а также профессорско-преподавательский состав и студенты УМЭД.
Программа была посвящена вопросам, связанным с Целями устойчивого развития, в частности — сбалансированному питанию, укреплению здоровья, поддержанию чистоты окружающей среды и экологической устойчивости. Участникам были представлены цели, задачи и широкая общественная значимость общенациональной инициативы «Toza likopcha».
В ходе заседания спикеры уделили внимание таким вопросам, как предотвращение пищевых потерь, формирование культуры здорового питания и повышение ответственности среди молодежи. Были освещены рекомендации ВОЗ, международный опыт, а также текущие реформы в Узбекистане, направленные на продвижение здорового питания.
Мероприятие подчеркнуло важность инициатив, направленных на сохранение национальных ценностей, разумное потребление и снижение расточительства в семьях и образовательных учреждениях. Являясь официальным стартом инициативы «Toza likopcha» в УМЭД, мероприятие внесёт существенный вклад в распространение культуры здорового и ответственного питания среди студентов.