JIDU “Zakovat” jamoasi faxrli 3-o‘rinni egallab Respublika bosqichga yo‘llanma oldi
Oliy ta’lim muassasalarida iqtidorli yoshlarning mantiqiy bilimlarini oshirish, ularni saralash o‘yinlariga keng jalb qilish, ushbu o‘yinlar tashkil qilinishini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash va zarur shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, aholining intellektual salohiyatini yuksaltirish maqsadida joriy yilning 21-noyabr sanasida “Intellektual olimpiada”ning Toshkent shahridagi hududiy saralash bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tanlov O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda “Zakovat intellektual klubi” nodavlat notijorat tashkiloti tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, u yoshlarning bilim darajasini oshirish, intellektual salohiyatini yuzaga chiqarish hamda ijtimoiy faolligini rag‘batlantirish maqsadida o‘tkazildi.
Toshkent shahri hududi saralash bosqichida 42 ta turli nufuzli oliy ta’lim muassasalari talabalari ishtirok etdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Zakovat terma jamoasi ushbu saralashda ishonchli ishtirok etib, faxrli 3-o‘rinni qo‘lga kiritdi va Respublika bosqichga yo‘llanma oldi.
Bu yuksak natija – Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalarining intellektual salohiyati, izchil mehnati va jamoaviy harakati natijasidir.

The UWED team “Zakovat” took the honorable 3rd place and received a ticket to the Republican stage
With the aim of enhancing the logical knowledge of gifted youth in higher education institutions, increasing their participation in selection-based intellectual games, ensuring state support for the organization of such competitions, creating the necessary conditions, and raising the overall intellectual potential of the population, the regional qualifying round of the “Intellectual Olympiad” was held on November 21 of this year in Tashkent.
This competition was organized at the initiative of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan and the non-governmental non-profit organization “Zakovat Intellectual Club.” The event was conducted to improve young people’s knowledge, unlock their intellectual potential, and encourage their social engagement.
Students from 42 prestigious higher education institutions participated in the Tashkent regional qualifying round.
The Zakovat national team of the University of World Economy and Diplomacy performed confidently in the selection stage, securing an honorable 3rd place and qualifying for the Republican stage.
This remarkable result reflects the intellectual capacity, persistent work, and strong team spirit of the students of the University of World Economy and Diplomacy.
On behalf of the university community, we sincerely congratulate all our student participants on their successful performance! We wish them continued success and new achievements in the future.