JIDUda “Boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 1-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Jinoyat huquqi” fani doirasida “Xalqaro huquq” fakulteti 2-bosqich talabalari uchun JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori O.Yusupdjanov, “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi katta o‘qituvchisi D.Soliyev hamda fakultet tyutori A.Nasimjonovlarning tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Korrupsiyaga qarshi kurashish boshqarmasi prokurori D.Erkinov, Toshkent shahar jinoyat ishlari bo‘yicha Sergeli tuman sudi sudyasi D.Choriyeva tomonidan “Boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlar” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mahorat darsi avvalida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Korrupsiyaga qarshi kurashish Milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishidagi ma’ruzasida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosini yuqori saviyada ta’minlash maqsadida, shuningdek, yoshlarni korrupsiyaga qarshi kurashish borasida “Korrupsiyaga toqatsizlik” ruhida tarbiyalash va tizimli amalga oshirilayotgan o‘zgarishlarni mazmun-mohiyatini yoshlarga yetkazish yuzasidan fikrlar bildirilib, talabalarga tushuntirishlar berib o‘tildi. Sudya D.Choriyeva talabalarga ushbu mas’uliyatli va mashaqqatli kasbning sir-asrorlari, sudya bo‘lish uchun qanday fazilat va ko‘nikmalarga ega bo‘lish kerakligi, sudyalarda amaliyotda uchraydigan turli hil holatlar, misollar bilan talabalarga batafsil ma’lumot berildi, hamda amaliy mashg‘ulot davomida talabalar o‘zlarining professional ko‘nikmalarini oshirish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
So‘ngra talabalar boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlarning dolzarb muammolari, ularning oldini olish va qarshi kurashishning zamonaviy usullari bilan tanishdilar.

В УМЭД прошел мастер-класс на тему «Преступления против порядка управления»
1 апреля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии для студентов 2 курса факультета «Международное право» в рамках предмета «Уголовное право» по инициативе Первого проректора по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УМЭД О.Юсупджанова, старшего преподавателя кафедры «Международное право и публично-правовые дисциплины» Д.Солиева и тьютора факультета А.Насимжонова состоялся мастер-класс на тему «Преступления против порядка управления».
С докладом выступили прокурор Управления по борьбе с коррупцией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Д.Эркинов и судья Сергелийского районного суда по уголовным делам г. Ташкента Д. Чориева.
В начале мастер-класса были высказаны мнения и даны разъяснения студентам по вопросам обеспечения высокого уровня реализации приоритетных задач, обозначенных в докладе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции, а также по воспитанию молодежи в духе «Нетерпимости к коррупции» в борьбе с коррупцией и донесению до молодежи сути системно реализуемых изменений. Затем студенты узнали об актуальных проблемах преступлений против порядка управления, а также современных методах их профилактики и борьбы с ними. Судья Д. Чориева также подробно рассказала студентам о секретах этой ответственной и сложной профессии, какими качествами и умениями нужно обладать, чтобы стать судьей, с какими ситуациями и примерами они сталкиваются на практике.
Студенты также имели возможность повысить свои профессиональные навыки во время прохождения практического занятия. В результате мастер-класса студенты получили новые знания и навыки, необходимые для борьбы с преступлениями против порядка управления.