JIDUda “Mening Konstitutsiyam va davlat tilim” mavzusida ommaviy diktant tanlovi o‘tkazildi
Joriy yilning 5-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbek va rus tillari” kafedrasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligiga 32 yil to‘lishi munosabati bilan JIDU talabalari va universitet qoshidagi akademik litsey o‘quvchilarining imlo savodxonligi bo‘yicha orttirgan ko'nikmalarini tekshirish, egallagan bilimlarini sinovdan o‘tkazish maqsadida “Mening Konstitutsiyam va davlat tilim” mavzusida ommaviy diktant tanlovi o‘tkazildi.
Tanlovda JIDU Xalqaro munosabatlar, Xalqaro huquq, Xalqaro iqtisodiyot va menejment fakultetlari talabalari, litsey o‘quvchilaridan 100 nafar ishtirokchi qatnashdi.
Diktant natijalariga ko‘ra “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti 1-kurs talabasi Rushana Rustamova 1-o‘rin, “Xalqaro huquq” fakulteti talabasi Mahina Amanboyeva 2-o‘rin, “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti talabasi Keldibekova Dinara 3-o‘rinni egallagan bo‘lsalar, litsey o‘quvchilaridan A’loxon Mehmonova 1-o‘rin, Malikaxon Maxammadova 2-o‘rin, Nazokat O‘ktamova 3-o‘rinni qo‘lga kiritdilar.

В УМЭД был проведен массовый диктант на тему «Моя Конституция и государственный язык»
5 декабря текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии кафедрой “Узбекского и русского языков” был проведен массовый диктант на тему «Моя Конституция и государственный язык» в связи с 32-й годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан.
Цель мероприятия заключалась в проверке орфографических навыков студентов и учащихся Академического лицея при УМЭД, а также в оценке их знаний.
Мероприятие было открытым для широкой общественности, на которое были приглашены молодежь и активисты махаллинского свода граждан «Олмачи» и «Элобод».
В диктанте приняли участие 100 человек, включая студентов факультетов Международных отношений, Международного права, Международной экономики и менеджмента, а также учащихся лицея.
По итогам диктанта первое место заняла студентка 1 курса факультета “Международной экономики и менеджмента” Рушана Рушанова, второе место – студентка факультета “Международного права” Динара Келдибекова, третье место – студентка факультета “Международной экономики и менеджмента” Махина Аманбоева. Среди учащихся лицея первое место заняла Аълохон Мехмонова, второе – Маликахон Махаммадова, третье – Назокат Уктамова.