JIDU rektori O‘zbekiston, Ozarbayjon va Yevropa o‘rtasidagi yuqori darajadagi uchrashuvda ishtirok etdi
Joriy yilning 18-20-avgust kunlari Toshkentda «O‘zbekiston, Ozarbayjon va Yevropa – umumiy taraqqiyot yo‘lida hamkorlik» nomli yuqori darajadagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi hamda Nizomiy Ganjaviy xalqaro markazi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ko‘magida tashkil etildi.
Forumda 30 dan ortiq yuqori martabali mehmonlar, jumladan, Norvegiya, Bosniya va Gersegovina, Bolgariya, Latviya, Xorvatiya, Avstriya va Chexiya kabi mamlakatlarning sobiq davlat va hukumat rahbarlari ishtirok etdi. Bundan tashqari, tadbirga yetakchi xalqaro tashkilotlar - Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon banki, shuningdek, Shanxay hamkorlik tashkiloti vakillari ham qo‘shilgan.
Uchrashuvning asosiy maqsadi O‘zbekiston, Ozarbayjon va Yevropa mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlarini muhokama qilishdan iborat edi. Ishtirokchilar siyosiy muloqotni mustahkamlash, iqtisodiy va transport aloqalarini kengaytirish, iqlim muammolariga birgalikda yechim topish, innovatsiyalar va raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish muhimligini ta’kidladilar. Forum, shuningdek, akademik va ekspertlik hamkorligini chuqurlashtirish hamda mintaqalararo sheriklik uchun yangi platformalar yaratishga qaratilgan edi.
Tadbirda Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev ishtirok etib, “O‘zgaruvchan dunyoda Markaziy Osiyoning geosiyosiy roli” panel sessiyasida ma’ruza qildi. U o‘z nutqida mintaqaning strategik ahamiyatini belgilovchi asosiy omillarni ta’kidlab, Markaziy Osiyoning shakllanayotgan xalqaro munosabatlar tizimidagi o‘rnini alohida qayd etdi. Uning ma’ruzasi zamonaviy muammolar va hamkorlik istiqbollariga bag‘ishlangan munozaraga muhim hissa bo‘lib qo‘shildi.
Toshkentda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi uchrashuv Markaziy Osiyoning g‘oyalar almashish, yangi yechimlar izlash va mintaqalar o‘rtasidagi o‘zaro tushunishni mustahkamlash uchun muhim maydon ekanligini ko‘rsatdi.

Ректор УМЭД принял участие во Встрече высокого уровня Узбекистана, Азербайджана и Европы
18-20 августа текущего года в Ташкенте прошла встреча высокого уровня Узбекистана, Азербайджана и Европы под лозунгом «Сотрудничество во имя общего развития».
Организаторами мероприятия выступили Институт стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Агентство стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан и Международный центр Низами Гянджеви при содействии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан.
В форуме приняли участие более 30 высоких гостей, включая бывших глав государств и правительств таких стран, как Норвегия, Босния и Герцеговина, Болгария, Латвия, Хорватия, Австрия и Чехия. Помимо этого, к мероприятию присоединились представители ведущих международных организаций — ООН, Всемирного банка, а также Шанхайской организации сотрудничества.
Главной целью встречи стало обсуждение актуальных направлений сотрудничества между Узбекистаном, Азербайджаном и европейскими странами. Участники подчеркнули важность укрепления политического диалога, расширения экономических и транспортных связей, совместного ответа на климатические вызовы и развитие сотрудничества в области инноваций и цифровых технологий. Форум также был нацелен на углубление академического и экспертного взаимодействия, а также создание новых платформ для межрегионального партнёрства.
В мероприятии принял участие первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содык Сафоев, выступивший с докладом на панельной сессии «Геополитическая роль Центральной Азии в меняющемся мире». В своем выступлении он подчеркнул ключевые факторы, определяющие стратегическое значение региона, и особо отметил место Центральной Азии в формирующейся системе международных отношений. Его доклад внес существенный вклад в дискуссию, посвященную современным проблемам и перспективам сотрудничества.
Участие данном форуме стало ещё одним подтверждением активного вклада узбекистанских академических и экспертных институтов в развитие международного диалога. Встреча высокого уровня в Ташкенте показала востребованность Центральной Азии как площадки для обмена идеями, поиска новых решений и укрепления взаимопонимания между регионами.