JIDUda gender tengligi mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 3-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida xotin-qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, gender tengligini ta’minlashga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda “BMT ayollar” tuzilmasining O‘zbekiston bo‘yicha vakili Jeren Guven ishtirok etdi.
Davra suhbatida ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini mustahkamlash, zo‘ravonlikka qarshi kurashish sohasidagi qonunchilik yutuqlarini ko‘rib chiqish, gender tengsizligi muammolarini hal etishda fanlararo yondashuv zarurligi kabi muhim jihatlar ko‘rib chiqildi.
Ishtirokchilarning alohida e’tibori mamlakatdagi gender asosidagi zo‘ravonlik ko‘lamini o‘rganishga qaratilgan tadqiqotning statistik ma’lumotlariga qaratildi. Ushbu ma'lumotlar samarali javoblarni ishlab chiqish uchun juda muhimdir.
Davlat va jamoat tashkilotlarining birgalikdagi sa’y-harakatlarigina tenglik va adolat uchun kurashda barqaror natijalarni ta’minlashi ta’kidlandi.
Universitetdagi davra suhbati davlat organlari, fuqarolik jamiyati va xalqaro tashkilotlarning sa’y-harakatlarini birlashtirgan holda butun O‘zbekistonni qamrab olgan “Gender zo‘ravonligiga qarshi 16 kunlik faollik” aksiyasi doirasida tashkil etildi. Uning maqsadi xabardorlikni oshirish, muloqotni rivojlantirish va zo'ravonlikka qarshi amaliy kurash uchun sharoit yaratishdir.
JIDU bu tashabbusni faol qo‘llab-quvvatlamoqda. Avvalroq mazkur aksiya doirasida universitetda “O‘zbekistonda gender tengligini ta’minlashning dolzarb masalalari: bugungi holat va istiqboldagi vazifalar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazilgan edi. Bu tadbir ham mamlakatda tenglik va adolat tamoyillarini mustahkamlash yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

В УМЭД прошёл круглый стол по вопросам гендерного равенства
3 декабря текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол, посвященный расширению прав и возможностей женщин, а также продвижению гендерного равенства.
В мероприятии приняла участие представитель структуры «ООН – Женщины» по Узбекистану Джерен Гувен.
В ходе круглого стола рассматривались такие ключевые аспекты, как укрепление механизмов защиты прав женщин и детей, обзор достижений законодательства в области борьбы с насилием, необходимость междисциплинарного подхода для решения проблем гендерного неравенства.
Особое внимание участников привлекли статистические данные исследования, направленного на изучение масштабов гендерного насилия в стране. Эти данные играют критически важную роль для разработки эффективных мер реагирования.
Подчеркивалось, что только совместные усилия государственных и общественных организаций способны обеспечить устойчивые результаты в борьбе за равенство и справедливость.
Круглый стол в университете был организован в рамках кампаний «16 дней активных действий против гендерного насилия», который охватывает весь Узбекистан, объединяя усилия государственных структур, гражданского общества и международных организаций. Её цель — повышение осведомленности, продвижение диалога и создание условий для практической борьбы с насилием.
УМЭД активно поддерживает эту инициативу. Ранее в рамках кампании в университете была проведена международная научно-практическая конференция на тему: «Актуальные вопросы обеспечения гендерного равенства в Узбекистане: текущее состояние и перспективные задачи». Это мероприятие также стало значимым шагом на пути к укреплению принципов равенства и справедливости в стране.