Dehli shahrida O'zbekiston–Hindiston serqirra hamkorligining bugungi holati va istiqbollariga bag'ishlangan kitob taqdim qilindi
Joriy yilning 12 noyabr kuni Dehli shahrida O'zbekiston-Hindiston serqirra hamkorligining bugungi holati va istiqbollariga bag'ishlangan "Janubiy va Markaziy Osiyo o'rtasidagi o'zaro bog'liqlikni rivojlantirishda O'zbekiston va Hindiston istiqbollari" nomli kitob taqdim qilindi.
O'zbekiston elchixonasi, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Diplomatik akademiya (JIDU) va "Hindiston – Markaziy Osiyo" jamg'armasi hamkorligida nashrga tayyorlangan yangi to'plamdan ikki mamlakat ilmiy tadqiqotchilari va ekspertlarining O'zbekiston–Hindiston strategik aloqalarining dolzarb mavzulariga bag'ishlangan ilmiy maqolalari joy olgan.
Mamlakatimiz elchisi Sardor Rustamboyev so'nggi yillarda davlatlar o'rtasidagi tarixiy, madaniy-gumanitar va savdo-iqtisodiy aloqalar izchil rivoj topib, sifat jihatidan yangi bosqichga ko'tarilganini ta'kidladi.
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi o'rtasidagi samimiy va do'stona munosabatlar, ularning o'zaro tashriflari va turli xalqaro tadbirlardagi sermahsul muloqotlari ikki tomonlama aloqalarni yana-da faollashtirish uchun yangi istiqbollar ochayotgani qayd etildi.
Yangi chop etilgan ilmiy maqolalar to'plami o'zaro hamkorlik rivojiga munosib hissa bo'lib qo'shilganiga ishonch bildirildi.
Hindiston ilmiy-akademik doiralari vakillari anjumanda so'zga chiqib, O'zbekistonda so'nggi yillarda hayotga tadbiq etilayotgan keng ko'lamli islohotlar natijalarini yuksak baholadi. Ushbu ijobiy o'zgarishlar jarayoni va Toshkent tomonidan ilgari surilayotgan amaliy xalqaro tashabbuslar Markaziy va Janubiy Osiyo o'zaro bog'liqligini mustahkamlash, hamkorlikda yangi samarali loyihalar amalga oshirish uchun qulay imkoniyatlar yaratayotgani urg'ulandi.
– Kitobning o'zbek va rus tillaridagi nusxalari Toshkentda oktyabr oyida nashrdan chiqarilgan va taqdim qilingan edi, – dedi "Hindiston – Markaziy Osiyo" jamg'armasi direktori, professor Ramakant Dvivedi. – Bugungi tadbirimizda Hindiston ilmiy-akademik doiralari va diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi. O'zbekiston bilan hamkorlikda uch tilda maqolalar to'plamini nashrga tayyorlaganimizdan mamnunmiz va ushbu kitob o'zaro munosabatlarga bag'ishlangan adabiyotlar ro'yxatini boyitishiga umid qilamiz.
– Kitob ikki tomonlama aloqalarning ijtimoiy-siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy va boshqa yo'nalishlarini qamrab olgan, – deydi JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya direktori Abdusamad Haydarov. – Yangi nashr nafaqat O'zbekiston va Hindiston, balki Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari olimlari va tadqiqotchilarida ham katta qiziqish uyg'otadi deb ishonamiz.
Taqdimot marosimi doirasida O'zbekiston-Hindiston hamkorligining turli dolzarb mavzulariga bag'ishlangan ilmiy ma'ruzalar tinglandi.

A presentation of a new book dedicated to the current state and prospects of Uzbek-Indian multifaceted cooperation took place in Delhi
On November 12 this year, a presentation of a new book "Prospects of Uzbekistan and India in the Development of Interconnectedness of South and Central Asia" was held in Delhi, dedicated to the current state and prospects of Uzbek-Indian multifaceted cooperation.
The new collection, prepared for publication by the Embassy of Uzbekistan, the Diplomatic Academy at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) and the India-Central Asia Foundation, contains scientific articles by academic researchers and experts from the two countries on current topics of strategic interaction between Uzbekistan and India.
Ambassador of Uzbekistan Sardor Rustambayev noted that historical, cultural, humanitarian and trade and economic relations between the two countries have been consistently developing in recent years and reaching a qualitatively new level.
It was especially emphasized that the warm and friendly relations between the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of India Narendra Modi, their mutual visits and fruitful meetings within the framework of various international events open up new prospects for further intensification of bilateral ties.
Confidence was expressed that the new collection of scientific articles will be a worthy contribution to the development of mutual cooperation.
Representatives of Indian scientific and academic circles spoke at the presentation and highly appreciated the results of large-scale reforms implemented in Uzbekistan in recent years. The process of renewal in the country and international initiatives promoted by Tashkent create favorable opportunities for strengthening the interconnectedness of Central and South Asia, and the implementation of new effective projects of mutually beneficial cooperation.
- The Uzbek and Russian versions of the books were published and presented in Tashkent in October of this year, - says Professor Ramakant Dwivedi, Director of the India-Central Asia Foundation. - Representatives of Indian scientific and academic circles and the diplomatic corps were present at today's event. We were pleased to prepare a collection of articles in three languages for publication in cooperation with Uzbekistan and hope that this book will add to the list of literature devoted to mutual cooperation.
- The book examines in detail the socio-political, trade-economic, cultural-humanitarian and other areas of bilateral relations, - says the director of the Diplomatic Academy at UWED Abdusamad Khaidarov. - We are confident that the new publication will arouse great interest not only among scientists and researchers from Uzbekistan and India, but also from the countries of Central and South Asia.
As part of the presentation ceremony, scientific lectures were heard on various topical topics of Uzbek-Indian cooperation.