JIDUda “Xon Atlas” festivali doirasida tadbir boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 11-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida oʻzbek urf-odatlari va anʼanalariga asoslangan holda yosh avlod maʼnaviy tarbiyasini shakllantirish, madaniyatini yuksaltirish, estetik didni rivojlantirish, milliy mentalitetimizga mos liboslarni keng targʻib qilish maqsadida “Xon Atlas” festivali doirasida tadbir boʻlib oʻtdi.
Mazkur tadbirda Mirzo Ulug‘bek tumani Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha hokim o‘rinbosari, Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti Xotin-qizlar maslahat Kengashi raisi, JIDU Xotin-qizlar maslahat Kengashi raisi, Besh muhim tashabbus markazi, talabalar hamda JIDU qoshidagi Akademik litsey o‘quvchilari ishtirok etishdi.
Tadbirni universitet Xotin-qizlar Maslahat kengashi raisi, E.Sultanova ochib berar ekan, u oʻzbek qizlari va ayollari azal-azaldan betakror ibo-hayosi, donoligi va milliy liboslardagi goʻzalligi bilan dovrugʻ qozonganligi, atlas, adras, beqasam, shoyi kabi milliy matolardan tikilgan liboslar ayollarimiz husniga husn, koʻrkiga koʻrk qoʻshganligi haqida toʻxtalib oʻtdi.
Tadbir doirasida Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti talaba qizlari tomonidan milliy liboslar namoyishi, JIDU talabalari esa raqs va qo‘shiqlari bilan tadbirga yanada chiroy bag’ishladi.
Ta’kidlash joizki, o‘zbek milliy liboslari namoyishiga bagʻishlangan bunday tadbirlar yoshlarning milliy qadriyatlariga boʻlgan hurmatini yanada oshirishda, anʼanalarni qadrlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

An event was held at UWED as part of the "Khan Atlas" festival
On September 11 of this year, an event was held at the University of World Economy and Diplomacy within the framework of the "Khan Atlas" festival with the aim of forming the spiritual education of the younger generation based on Uzbek customs and traditions, improving their culture, developing aesthetic taste, widely promoting clothes that correspond to our national mentality.
At this event, the hokim of Mirzo Ulugbek district for women's affairs, the chairman of the Women's Advisory Council of the National Institute of Painting and Design named after Kamoliddin Behzod, the chairman of the Women's Advisory Council of UWED, the Center "Five Important Initiatives", students and students of the UWED Academic Lyceum.
Opening the event, the chairman of the Women's Advisory Council of the university E. Sultanova noted that Uzbek girls and women have always been distinguished by their unique language, wisdom and beauty in national costumes.
As part of the event, students of the National Institute of Art and Design named after Kamoliddin Behzod presented our national costumes, and UWED students added beauty to the event with their dances and songs. UWED students brightened up the event with their dancing and singing.
It is worth noting that such events dedicated to the display of Uzbek national costumes are of great importance in increasing the respect of young people for national values and understanding of traditions.