JIDUda toʻlov-shartnoma miqdori oshirilishiga asosnoma
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 21-iyundagi «Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari» toʻgʻrisidagi PQ-3795 sonli va 2021-yil 24-dekabrdagi “Davlat oliy taʼlim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-61-son qarorlarida yuqori malakali kadrlar tayyorlash va universitetning rivojlantirish strategiyasi xarajatlarini hisobga olgan holda hamda taʼlim xizmatlari bozoridagi talab va taklifdan kelib chiqib har yili bakalavriat va magistraturada shartnoma asosida oʻqitish narxini tegishli yoʻnalish va mutaxassislik boʻyicha respublika davlat oliy taʼlim muassasalari uchun belgilangan bazaviy toʻlov-shartnoma miqdoriga nisbatan uch barovargacha oshirilgan miqdorda belgilashga ruxsat etilgan.
Mazkur qarorlarga asosan universitet toʻlov-shartnoma asosida oʻqitish narxini 2018-2019 oʻquv yilidan boshlab mustaqil belgilab kelmoqda:
Taʼlim yoʻnalishlari nomi |
Oʻquv yillari |
Stipendiyasiz shartnoma miqdori (ming soʻm) |
Stipendiyali shartnoma miqdori (ming soʻm) |
Bakalavriat |
2018-2019 |
18 385,0 |
22 116,0 |
2019-2020 |
17 316,0 |
2020-2021 |
15 584,0 |
20 720,4 |
2021-2022 (*) |
18 991,0 |
25 205,5 |
2022-2023 |
2023-2024 |
Magistratura |
20 597,0 |
24 327,0 |
19 527,0 |
17 575,0 |
22 711,0 |
21 622,0 |
27 836,5 |
Izoh - (*) Oʻzbekistan Respublikasi davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish boʻyicha Davlat komissiyasi qaroriga asosan koronovirusga qarshi emlangan talabalarga 10% miqdorida chegirma berilgan.
Universitetda toʻlov-shartnoma asosida 2018-2019 oʻquv yili uchun belgilangan oʻqitish narxi hozirgi kunga qadar deyarli oʻzgarishsiz qolmoqda.
Oʻzbekistan Respublikasi davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish boʻyicha Davlat komissiyasi qarorlariga asosan 2022-2023 va 2023-2024 oʻquv yillari uchun shartnoma miqdorlari oʻzgarishsiz yaʼni 2021-2022-yil uchun belgilangan miqdorda qoldirilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ish haqi miqdorini oshirish toʻgʻrisida”gi farmonlariga asosan xodimlar va professor-oʻqituvchilar oylik ish haqi miqdorlari 2019-yildan hozirgi kunga qadar oʻrtacha 2 (ikki) baravarga oshgan.
Shuningdek, kommunal xizmati xarajatlari (elektroenergiya, tabiiy gaz, issiqlik energiyasi, sovuq suv va boshqa xizmatlar) oʻrtacha 3 baravarga oshgan.
Yuqorida bayon etilgan omillar hamda universitetning 2024-2025-yillarda kutilayotgan xarajatlarini inobatga olgan holda, 1 kurslar uchun to’lov miqdorini 29,428 mln belgilash (2023-2024 yil hukumat tomonidan JIDU o’qitish yo’nalishlari uchun tavsiya qilingan 9,8 mln so’m miqdorning 3 karrasi) hamda 2-4 kurslar bakalvariat va magistratura yo’nalishlari uchun oʻtgan 2023-2024 oʻquv yili uchun belgilangan shartnoma miqdorini 25%ga oshirish (indeksatsiya qilish) orqali 2024-2025 oʻquv yili uchun toʻlov-shartnoma asosida oʻqitish narxini quyidagicha belgilash JIDU Kuzatuv kengashi tomonidan 2024 - yil 23 iyulda tasdiqlandi:

ОБОСНОВАНИЕ увеличения суммы платы за обучение на договорной основе в бакалавриате и магистратуре в УМЭД
Обоснование увеличения суммы платы за обучение на договорной основе в бакалавриате и магистратуре УМЭД
В Постановлении Президента Республики Узбекистан № ПП-3795 от 21 июня 2018 года «О мерах по кардинальному совершенствованию деятельности Университета мировой экономики и дипломатии» и в соответствующем Постановлении № ПП-61 от 24 декабря 2021 года “О мерах по предоставлению финансовой самостоятельности государственным высшим учебным заведениям” предусмотрена подготовка высококвалифицированных кадров с учетом затрат в соответствии со стратегией развития Университета и исходя из спроса и предложения на рынке образовательных услуг, ежегодно для государственных высших учебных заведений республики по соответствующим учебным направлениям и специальностям допускается увеличение стоимости контрактного обучения в бакалавриате и магистратуре до трехкратного размера базовой оплаты за обучение.
На основании этих решений университет самостоятельно устанавливает стоимость обучения на платной основе с 2018-2019 учебного года:
Наименование образовательных направлений |
Учебные годы |
Сумма контракта без стипендии (тысяча Сум) |
Сумма контракта с стипендией (тысяча Сум) |
Бакалавриат |
2018-2019 |
18 385,0 |
22 116,0 |
2019-2020 |
17 316,0 |
2020-2021 |
15 584,0 |
20 720,4 |
2021-2022 (*) |
18 991,0 |
25 205,5 |
2022-2023 |
2023-2024 |
Магистратура |
20 597,0 |
24 327,0 |
19 527,0 |
17 575,0 |
22 711,0 |
21 622,0 |
27 836,5 |
Примечание - ( * ) в соответствии с решением Государственной комиссии по координации процессов приема в государственные высшие учебные заведения Республики Узбекистан студентам, вакцинированным против коронавируса, предоставляется скидка в размере 10%.
Стоимость обучения в университете, установленная на 2018-2019 учебный год на платно-договорной основе, до сих пор остается практически неизменной.
В соответствии с решениями Государственной комиссии по координации процессов приема в государственные высшие учебные заведения Республики Узбекистан суммы контрактов на 2022-2023 и 2023-2024 учебные годы оставлены без изменений, т. е. в размере, установленном на 2021-2022 годы.
На основании ряда Указов Президента Республики Узбекистан “О повышении размера заработной платы” с 2019 года по настоящее время среднемесячная заработная плата работников и профессорско-преподавательского состава увеличилась в 2 (два) раза.
Также в среднем в 3 раза выросли расходы на коммунальные услуги (электроэнергия, природный газ, Теплоэнергия, холодная вода и другие услуги).
Учитывая вышеуказанные факторы, а также ожидаемые расходы университета на 2024-2025 годы, установив сумму оплаты за 1-й курс в размере 29,428 млн. (в 3 раза больше суммы от 9,8 млн. сумов, рекомендованной правительством для направлений обучения в УМЭД на 2023-2024 годы) и увеличив (индексации) на 25% сумму контракта, установленного на 2023-2024 учебный год для 2-4 курсов бакалавриата и магистратуры, Наблюдательный совет УМЭД решением от 23 июля 2024 г. стоимость обучения на платно-контрактной основе на 2024-2025 учебный год утвердил в следующем размере:
Размер стипендиального контракта (тысяча Сум) |
I. |
Студенты 1- курса |
29 428,00
35 642,56 |
Студенты 2-4- курса |
23 740,00
31 814,56 |
Иностранные студенты бакалавриата (Имеет документ о постоянном проживании в Республике Узбекистан) |
38 400,00 |
Иностранные студенты бакалавриата (виза) |
44 800,00 |
II. |
Студенты магистратуры |
27 028,00
33 242,56 |
Иностранные студенты магистратуры (Имеет документ о постоянном проживании в Республике Узбекистан) |