JIDUda toʻlov-shartnoma miqdori oshirilishiga asosnoma
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 21-iyundagi «Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari» toʻgʻrisidagi PQ-3795 sonli va 2021-yil 24-dekabrdagi “Davlat oliy taʼlim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-61-son qarorlarida yuqori malakali kadrlar tayyorlash va universitetning rivojlantirish strategiyasi xarajatlarini hisobga olgan holda hamda taʼlim xizmatlari bozoridagi talab va taklifdan kelib chiqib har yili bakalavriat va magistraturada shartnoma asosida oʻqitish narxini tegishli yoʻnalish va mutaxassislik boʻyicha respublika davlat oliy taʼlim muassasalari uchun belgilangan bazaviy toʻlov-shartnoma miqdoriga nisbatan uch barovargacha oshirilgan miqdorda belgilashga ruxsat etilgan.
Mazkur qarorlarga asosan universitet toʻlov-shartnoma asosida oʻqitish narxini 2018-2019 oʻquv yilidan boshlab mustaqil belgilab kelmoqda:
Taʼlim yoʻnalishlari nomi |
Oʻquv yillari |
Stipendiyasiz shartnoma miqdori (ming soʻm) |
Stipendiyali shartnoma miqdori (ming soʻm) |
Bakalavriat |
2018-2019 |
18 385,0 |
22 116,0 |
2019-2020 |
17 316,0 |
2020-2021 |
15 584,0 |
20 720,4 |
2021-2022 (*) |
18 991,0 |
25 205,5 |
2022-2023 |
2023-2024 |
Magistratura |
20 597,0 |
24 327,0 |
19 527,0 |
17 575,0 |
22 711,0 |
21 622,0 |
27 836,5 |
Izoh - (*) Oʻzbekistan Respublikasi davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish boʻyicha Davlat komissiyasi qaroriga asosan koronovirusga qarshi emlangan talabalarga 10% miqdorida chegirma berilgan.
Universitetda toʻlov-shartnoma asosida 2018-2019 oʻquv yili uchun belgilangan oʻqitish narxi hozirgi kunga qadar deyarli oʻzgarishsiz qolmoqda.
Oʻzbekistan Respublikasi davlat oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish jarayonlarini muvofiqlashtirish boʻyicha Davlat komissiyasi qarorlariga asosan 2022-2023 va 2023-2024 oʻquv yillari uchun shartnoma miqdorlari oʻzgarishsiz yaʼni 2021-2022-yil uchun belgilangan miqdorda qoldirilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ish haqi miqdorini oshirish toʻgʻrisida”gi farmonlariga asosan xodimlar va professor-oʻqituvchilar oylik ish haqi miqdorlari 2019-yildan hozirgi kunga qadar oʻrtacha 2 (ikki) baravarga oshgan.
Shuningdek, kommunal xizmati xarajatlari (elektroenergiya, tabiiy gaz, issiqlik energiyasi, sovuq suv va boshqa xizmatlar) oʻrtacha 3 baravarga oshgan.
Yuqorida bayon etilgan omillar hamda universitetning 2024-2025-yillarda kutilayotgan xarajatlarini inobatga olgan holda, 1 kurslar uchun to’lov miqdorini 29,428 mln belgilash (2023-2024 yil hukumat tomonidan JIDU o’qitish yo’nalishlari uchun tavsiya qilingan 9,8 mln so’m miqdorning 3 karrasi) hamda 2-4 kurslar bakalvariat va magistratura yo’nalishlari uchun oʻtgan 2023-2024 oʻquv yili uchun belgilangan shartnoma miqdorini 25%ga oshirish (indeksatsiya qilish) orqali 2024-2025 oʻquv yili uchun toʻlov-shartnoma asosida oʻqitish narxini quyidagicha belgilash JIDU Kuzatuv kengashi tomonidan 2024 - yil 23 iyulda tasdiqlandi:

JUSTIFICATION for the increase in the amount of tuition fees for contractual undergraduate and graduate studies at UWED
The grounds for the increase in tuition fees at the UWED. (Undergraduate and postgraduate courses)
The increase in the amount of the tuition fees at the UWED has taken place based on Presidential Decree №. PD-3795 dated 21 June 2018 “On measures to radically improve the activities of the University of World Economy and Diplomacy” and Presidential Decree № PD-3795 dated 24 December 2021 “On measures to ensure financial independence of state higher education institutions”. On the basis of Resolution №.61, which considers the costs of training highly qualified personnel and the development strategy of the higher education institution, as well as the supply and demand in the market of educational services, the basic fees for bachelor's and master's degrees may be established annually based on the fees for the relevant directions of the state higher education institutions of the Republic of Uzbekistan and it is allowed to increase the amount up to three times of the basic fee.
Based on these decisions, the University independently sets tuition fees for fee-paying students from the 2018-2019 academic year:
Name of educational directions |
Academic years |
Contract amount without stipend (thousand Sums) |
Contract amount with stipend (thousand Sums) |
Bachelor's degree |
2018-2019 |
18 385,0 |
22 116,0 |
2019-2020 |
17 316,0 |
2020-2021 |
15 584,0 |
20 720,4 |
2021-2022 (*) |
18 991,0 |
25 205,5 |
2022-2023 |
2023-2024 |
Master's degree |
20 597,0 |
24 327,0 |
19 527,0 |
17 575,0 |
22 711,0 |
21 622,0 |
27 836,5 |
By the decision of the State Commission for Coordination of Admission to State Higher Education Institutions of the Republic of Uzbekistan, students vaccinated against coronavirus are granted a 10% discount.
University tuition fees, set for the 2018-2019 academic year on a paid contractual basis, are still largely unchanged.
Following the decisions of the State Commission on Coordination of Admission Processes to State Higher Education Institutions of the Republic of Uzbekistan, the tuition fees for the 2022-2023 and 2023-2024 academic years remain unchanged, i.e., in the amount set for 2021-2022.
Based on the Decrees of the President of the Republic of Uzbekistan “On increasing the amount of wages” from 2019 to the present, the average monthly salary of employees and faculty has increased two (2) times.
Also, the cost of utilities (electricity, natural gas, heat, cold water, and other services) increased on average by 3 times.
Taking into account the abovementioned factors, as well as the expected expenditures of the university for 2024-2025, the amount of payment for the 1st year students is 29.428 million (3 times the amount from 9.8 million sums recommended by the government for the directions of study at the UWED for 2023-2024) and increasing (indexing) by 25% the amount of the contract established for 2023-2024 academic year for 2-4 years students of bachelor's and master's degree courses, the Supervisory Board of the UWED by the decision dated by July 23rd, 2024 approved the following tuition fees of for 2024-2025 academic year:
educational directions |
tuition fee without stipend (thousand Sums) |
tuition fee with stipend (thousand Sums) |
1st year students |
29 428,00
35 642,56 |
2nd-4th year students |
23 740,00
31 814,56 |
Foreign undergraduate students (Has a document of permanent residence in the Republic of Uzbekistan) |
International undergraduate students (visa) |
Master's students |
27 028,00
33 242,56 |
Foreign students of Master's degree program (if he or she has a document of permanent residence in the Republic of Uzbekistan) |