“Biz Botanika bog‘ining tozaligi tarafdorimiz!” aksiyasi tashkil etildi
Xalqaro Yer kuni munosabati bilan JIDU talabalari “Biz botanika bog‘i musaffoligi tarafdorimiz!” aksiyasida ishtirok etishdi. Mazkur aksiyada Toshkent shahridagi boshqa oliy o‘quv yurtlari va maktablar vakillari, manfaatdor fuqarolar ham ishtirok etdi.
Xalqaro Yer kuni har yili 22-aprelda butun dunyoda nishonlanadi. Bayram BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi bilan Yer ekotizimlari va inson faoliyati o‘rtasidagi yaqin aloqani esga olish maqsadida e’lon qilingan. Har yili butun dunyo bo‘ylab millionlab odamlar Xalqaro Yer kuniga bag'ishlangan tadbirlarda ishtirok etadilar. 22-aprel kuni turli shaharlarda tozalik va ko‘chat o‘tqazish kunlari o‘tkazilmoqda.
An’anaga ko‘ra, shu kuni har kim o‘z hovlisi va ko‘chalarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirishda ishtirok etishi mumkin. Shu kuni barchamiz tabiatni asrab-avaylashimiz, asrashimiz kerakligini anglashimiz kerak.
“Biz toza botanika bog‘i tarafdorimiz!” aksiyasida ishtirok etish. atrof-muhitga mas'uliyat bilan munosabatda bo'lish muhimligini, shuningdek, shahrimizning tabiiy boyliklarini asrab-avaylashda birgalikda harakat qilish zarurligini barchaga eslatdi.
Ma’lumot uchun: Botanika bog‘ida 4500 dan ortiq turdagi daraxtlar, gullar va boshqa o‘simliklar mavjud. Bu yerda Markaziy va Sharqiy Osiyo, Shimoliy Amerika va Yevropa, Kavkaz va Uzoq Sharq florasining xilma-xilligini aks ettiruvchi bir nechta landshaft zonalari mavjud. Bu butun oila bilan sayr qilish uchun ajoyib joy, lekin tabiat uchun mas’uliyatni unutmaslik kerak.

Проведена акция “Мы за чистый Ботанический сад!”
В честь Международного дня Земли студенты УМЭД участвовали в акции “Мы за чистоту ботанического сада!” в Ботаническом саду города Ташкента. В данной акции также принимали участие представители других вузов и школ и неравнодушные граждане города Ташкента.
Международный день Земли ежегодно отмечают во всем мире 22 апреля. Праздник провозглашен резолюцией Генассамблеи ООН с целью напомнить о тесной взаимосвязи экосистем Земли и деятельности человека. Каждый год в мероприятиях, приуроченных к Международному дню Земли, участвуют миллионы человек по всему миру. В разных городах 22 апреля проходят субботники по уборке территорий и высадка деревьев.
По традиции в этот день все желающие могут принять участие в благоустройстве и озеленении своих дворов и улиц. В этот день мы все должны осознать, что должны заботиться и сохранять природу.
Участие в акции “Мы за чистый Ботанический сад!” напомнила каждому о важности ответственного поведения в отношении окружающей среды, а также необходимости совместных усилий для сохранения природного богатства нашего города.
Справка: Ботанический сад насчитывает более 4500 видов деревьев, цветов и других растений. Здесь есть несколько ландшафтных зон, отражающих многообразие флоры Центральной и Восточной Азии, Северной Америки и Европы, Кавказа, Дальнего Востока. Это отличная локация для прогулок вместе со всей семьей, однако важно помнить об ответственном отношении к природе.