“Biz Botanika bog‘ining tozaligi tarafdorimiz!” aksiyasi tashkil etildi
Xalqaro Yer kuni munosabati bilan JIDU talabalari “Biz botanika bog‘i musaffoligi tarafdorimiz!” aksiyasida ishtirok etishdi. Mazkur aksiyada Toshkent shahridagi boshqa oliy o‘quv yurtlari va maktablar vakillari, manfaatdor fuqarolar ham ishtirok etdi.
Xalqaro Yer kuni har yili 22-aprelda butun dunyoda nishonlanadi. Bayram BMT Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi bilan Yer ekotizimlari va inson faoliyati o‘rtasidagi yaqin aloqani esga olish maqsadida e’lon qilingan. Har yili butun dunyo bo‘ylab millionlab odamlar Xalqaro Yer kuniga bag'ishlangan tadbirlarda ishtirok etadilar. 22-aprel kuni turli shaharlarda tozalik va ko‘chat o‘tqazish kunlari o‘tkazilmoqda.
An’anaga ko‘ra, shu kuni har kim o‘z hovlisi va ko‘chalarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirishda ishtirok etishi mumkin. Shu kuni barchamiz tabiatni asrab-avaylashimiz, asrashimiz kerakligini anglashimiz kerak.
“Biz toza botanika bog‘i tarafdorimiz!” aksiyasida ishtirok etish. atrof-muhitga mas'uliyat bilan munosabatda bo'lish muhimligini, shuningdek, shahrimizning tabiiy boyliklarini asrab-avaylashda birgalikda harakat qilish zarurligini barchaga eslatdi.
Ma’lumot uchun: Botanika bog‘ida 4500 dan ortiq turdagi daraxtlar, gullar va boshqa o‘simliklar mavjud. Bu yerda Markaziy va Sharqiy Osiyo, Shimoliy Amerika va Yevropa, Kavkaz va Uzoq Sharq florasining xilma-xilligini aks ettiruvchi bir nechta landshaft zonalari mavjud. Bu butun oila bilan sayr qilish uchun ajoyib joy, lekin tabiat uchun mas’uliyatni unutmaslik kerak.

The campaign “We are for a clean Botanical Garden!” was held
In honor of International Earth Day, UWED students participated in the action “We are for the cleanliness of the botanical garden!” in the Botanical Garden of Tashkent. Representatives of other universities and schools and concerned citizens of the city of Tashkent also took part in this action.
International Earth Day is celebrated annually around the world on April 22. The holiday was proclaimed by a resolution of the UN General Assembly in order to recall the close relationship between the Earth's ecosystems and human activities. Every year, millions of people around the world participate in events dedicated to International Earth Day. In different cities on April 22, clean-up days and tree planting are held.
According to tradition, on this day everyone can take part in the improvement and landscaping of their yards and streets. On this day, we should all realize that we must care for and preserve nature.
Participation in the campaign “We are for a clean Botanical Garden!” reminded everyone of the importance of responsible behavior towards the environment, as well as the need for joint efforts to preserve the natural wealth of our city.
Information: The Botanical Garden has more than 4,500 species of trees, flowers and other plants. There are several landscape zones here, reflecting the diversity of the flora of Central and East Asia, North America and Europe, the Caucasus, and the Far East. This is a great location for a walk with the whole family, but it is important to remember to be responsible for nature.