Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Germaniyaning Xanns Zaydel jamgʻarmasi vakillari bilan Germaniyada tahsil olishda grantlar va stipendiyalar qo‘lga kiritish imkoniyatlari to‘g‘risida suhbat bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 13-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Germaniyaning Xanns-Zaydel jamg‘armasining asosiy faoliyati va talabalarga taqdim etilayotgan stipendiya imkoniyatlari boʻyicha tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Xanns-Zaydel jamg‘armasining faoliyati haqida qisqacha ma’lumot va “Jamg‘armaning iqtidorli yoshlar uchun mo‘ljallangan Germaniyada tahsil olish uchun stipendiya imkoniyatlari to‘g‘risida”, shu bilan birga “Germaniya va O‘zbekiston davlat boshqaruvi tizimlarining farqi” haqida Xanns-Zaydel jamg‘armasining O‘zbekiston Respublikasidagi vakolatxonasi ofis rahbari Dustov Javxar Ravshanovich va Xanns-Zaydel jamg‘armasining O‘zbekiston Respublikasidagi vakolatxonasi stajeri Islomova Shaxrizoda Anvar qizi tomonlaridan taqdimot namoyish etildi.
Tadbir davomida “Germaniya davlat boshqaruvi tizimi” haqida Kahoot tizimi orqali interaktiv savol-javob o‘tkazildi va tadbirda faol qatnashgan talabalarga faxrli, sovrinli o‘rinlar berildi:
1-o‘rin - Suyunov Otabek 3-kurs, Xalqaro huquq fakulteti;
2-o‘rin - Rashidov Javoxir 3-kurs, Xalqaro munosabatlar fakulteti;
3-o‘rin - Oqmamatova Shaxribonu 2-kurs, Xalqaro huquq fakulteti
Tadbir yakunida Xanns-Zaydel jamg‘armasi vakilari tomonidan talabalar bilan savol-javob o‘tkazildi.
Tadbir ishtirokchilar uchun ahamiyatli ma’lumotlarga boy bo‘ldi va chet elda tahsil olishga, ayniqsa, Germaniya oliy ta’limiga qiziqish uyg‘otdi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с представительством фонда Ханнса Зайделя в Республики Узбекистан
13 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась беседа об основных направлениях деятельности немецкого Фонда Ханса-Зайделя и стипендиальных возможностях, предлагаемых студентам.
В ходе беседы руководитель представительства Фонда Ханнса Зайделя в Республике Узбекистан Дустов Жавхар Равшанович и стажер представительства Фонда Ханнса Зайделя в Республике Узбекистан Исламова Шахризода Анваровна выступили с презентациями на темы «Деятельность Фонда Ханнса-Зайделя и возможности получения стипендии для обучения в Германии от Фонда Ханнса-Зайделя», а также «Отличие между системами государственного управления Германии и Узбекистана».
А также во время беседы был проведён интерактивный опрос среди студентов через систему Kahoot на тему «Система государственного управления Германии и Узбекистанна». Студенты, активно участвовавшие в мероприятии, были награждены почетными местами и призами:
1 место – Суюнов Отабек – студент 3 курса, факультета «Международное право»
2 место – Рашидов Жавохир – студент 3 курса, факультета «Международных отношений»
3 место – Окмаматова Шахрибону – студентка 2 курса, факультета «Международное право»
В завершение встречи представители Фонда Ханнса-Зайделя ответили на вопросы студентов.
Мероприятие было весьма информативным для участников и вызвало большой интерес к обучению за границей, особенно к высшему образованию в Германии.