O‘zbekiston va Italiya arxeologlari o‘rtasidagi hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlamoqda
10-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Tarix va arxeologiya. Madaniy meros va hududlar qiymatini oshirish” mavzusida xalqaro ilmiy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada Milliy arxeologiya markazi, Tarix instituti, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi San’atshunoslik instituti rahbariyati va ilmiy xodimlari,Italiyaning Sharqshunoslik instituti olimlari, JIDU professor-o‘qituvchilari va mamlakatimizning boshqa ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari ishtirok etishdi.
Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev anjuman ishtirokchilarini qutlar ekan, yangi muvaffaqiyatlarga erishish, mamlakatlar va xalqlar o‘rtasidagi hamkorlik va do‘stlik munosabatlarini mustahkamlashda qo‘shma ilmiy loyiha va izlanishlar muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Italiyaning O‘zbekistondagi Elchisi Agostino Pinna mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar mustahkamlanib borayotgani, ilm-fan va ta’lim sohasidagi sheriklikning katta istiqbollariga alohida e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Baxrom Abduxalimov italiyalik arxeologlarning o‘zbekistonlik hamkasblari bilan birgalikda keng ko‘lamli tadqiqotlar uchun asos bo‘ladigan noyob ashyolarni kashf etganini yuksak baholadi.
Anjuman davomida nutqqa chiqqan Neapol – L’Oriental (Sharq) universiteti rektori Karlo Alfonso Nallino islom merosi masalalariga to‘xtalar ekan, bugungi O‘zbekiston hududida yashab o‘tgan buyuk olim va dinshunoslarning hissasini alohida ta’kidladi.
O‘z navbatida, mazkur universitet vakili, Italiyaning O‘zbekistondagi arxeologiya missiyasi direktori Bruno Genito o‘zbek xalqining boy madaniy merosini ochib berish va baholashga xizmat qiladigan hududimizda olib borilayotgan tadqiqotlar natijalari haqida gapirdi.

Cooperation between archaeologists of Uzbekistan and Italy strengthens relations between the two countries
On October 10, the University of World Economy and Diplomacy hosted the international scientific conference “History and Archeology. Cultural heritage and increasing the value of territories”.
The difference was attended by the administration and researchers of the National Archaeological Center, the Institute of History, the Institute of Art Studies of the Academy of Sciences of Uzbekistan, scientists from the Institute of Oriental Studies (Italy), the academic personnel of UWED and representatives of other research institutions of our country.
Welcoming the conference participants, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of UWED Sodyq Safoev noted the great importance of joint scientific research for achieving new successes and strengthening relations of cooperation and friendship between countries and peoples.
The Ambassador of Italy to Uzbekistan Agostino Pinna drew attention to the strengthening of multifaceted relations between the two countries and the great prospects for partnership in the field of science and education.
Vice-President of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan Bakhrom Abdukhalimov highly appreciated the work of Italian archaeologists together with Uzbek colleagues, who discovered unique objects that will become the basis for extensive research.
During the panel speeches, the rector of the University of Naples – L’Oriental (East) Carlo Alfonso Nallino, considering issues of Islamic heritage, especially noted the contribution of the great scientists and theologians who lived in the territory of present-day Uzbekistan.
In turn, the representative of this university, director of the Italian archaeological mission in Uzbekistan Bruno Genito spoke about the results of research conducted on our territory, which will contribute to the disclosure and assessment of the rich cultural heritage of the Uzbek people.