JIDUda Fransiyadan taklif qilingan mutaxassis o‘quv jarayoniga jalb etildi
Fransuz tili ta’limining sifatini oshirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va Toshkent fransuz alyansi (Alliance Française de Tachkent) o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik shartnomasi imzolangan. Mazkur kelishuv doirasida Fransiyadan JIDU o‘quv jarayoniga xorijlik mutaxassis – Fransiyaning Parij Sorbonna universiteti bitiruvchisi Gaspard Barthélemy jalb etildi.
Mutaxassisning universitetga tashrifi doirasida tanishtirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A. Umarov, Toshkent fransuz alyansi direktori D.Axmedov, Romano-German tillari kafedrasi mudiri V.Mamatkasimova hamda Xalqaro akademik hamkorlik ofisi boshlig‘i G.Mirhalilova ishtirok etdilar. Uchrashuv davomida hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, xorijiy tajribani amaliyotga joriy etish imkoniyatlari hamda fransuz tili ta’limining yangi metodikalari muhokama qilindi.
Hamkorlik shartnomasiga muvofiq, o‘quv jarayonida xorijlik o‘qituvchi ishtirokida amaliy mashg‘ulotlar, seminarlar, til madaniyati bo‘yicha mahorat darslari hamda madaniy tadbirlar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
JIDU rahbariyati ushbu tashabbusni ta’lim sifatini oshirish, xalqaro tajribani o‘rganish va talabalar uchun madaniyatlararo muloqot imkoniyatlarini kengaytirish yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholadi.

Специалист из Франции привлечен к учебному процессу в УМЭД
В целях повышения качества обучения французскому языку и расширения международного сотрудничества между Университетом мировой экономики и дипломатии и Ташкентским французским альянсом (Alliance Française de Tachkent) подписано двустороннее соглашение о сотрудничестве. В рамках данного соглашения к учебному процессу УМЭД из Франции привлечен зарубежный специалист - выпускник Парижского Сорбоннского университета Гаспар Бартелеми.
В рамках визита специалиста в университет состоялась презентационная церемония. В мероприятии приняли участие Первый проректор по академическим делам А. Умаров, директор Ташкентского французского альянса Д. Ахмедов, заведующая кафедрой Романо-Германские языки В. Маматкасимова и начальник Офиса международного академического сотрудничества Г. Мирхалилова. В ходе встречи обсуждены основные направления сотрудничества, возможности внедрения зарубежного опыта, а также новые методики обучения французскому языку.
В соответствии с договором о сотрудничестве в учебном процессе планируется проведение практических занятий, семинаров, мастер-классов по культуре языка и культурных мероприятий с участием зарубежного преподавателя.
Руководство вуза рассматривает эту инициативу как важный шаг на пути повышения качества образования, изучения международного опыта и расширения возможностей межкультурного диалога для студентов.