JIDUda Fransiyadan taklif qilingan mutaxassis o‘quv jarayoniga jalb etildi
Fransuz tili ta’limining sifatini oshirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirish maqsadida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va Toshkent fransuz alyansi (Alliance Française de Tachkent) o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik shartnomasi imzolangan. Mazkur kelishuv doirasida Fransiyadan JIDU o‘quv jarayoniga xorijlik mutaxassis – Fransiyaning Parij Sorbonna universiteti bitiruvchisi Gaspard Barthélemy jalb etildi.
Mutaxassisning universitetga tashrifi doirasida tanishtirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A. Umarov, Toshkent fransuz alyansi direktori D.Axmedov, Romano-German tillari kafedrasi mudiri V.Mamatkasimova hamda Xalqaro akademik hamkorlik ofisi boshlig‘i G.Mirhalilova ishtirok etdilar. Uchrashuv davomida hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, xorijiy tajribani amaliyotga joriy etish imkoniyatlari hamda fransuz tili ta’limining yangi metodikalari muhokama qilindi.
Hamkorlik shartnomasiga muvofiq, o‘quv jarayonida xorijlik o‘qituvchi ishtirokida amaliy mashg‘ulotlar, seminarlar, til madaniyati bo‘yicha mahorat darslari hamda madaniy tadbirlar tashkil etilishi rejalashtirilgan.
JIDU rahbariyati ushbu tashabbusni ta’lim sifatini oshirish, xalqaro tajribani o‘rganish va talabalar uchun madaniyatlararo muloqot imkoniyatlarini kengaytirish yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholadi.

A specialist from France is involved in the educational process at UWED
In order to improve the quality of French language teaching and expand international cooperation, a bilateral cooperation agreement was signed between the University of World Economy and Diplomacy and the Tashkent French Alliance (Alliance Française de Tachkent). Within the framework of this agreement, a foreign specialist - a graduate of the Paris Sorbonne University Gaspard Barthélemy - was involved in the UWED educational process from France.
As part of the specialist's visit to the university, a presentation ceremony was held. The event was attended by the First Vice-Rector for Academic Affairs A. Umarov, Director of the Tashkent French Alliance D. Akhmedov, Head of the Department of Romance and Germanic Languages V. Mamatkasimova and Head of the Office of International Academic Cooperation G. Mirkhalilova. During the meeting, the main areas of cooperation, the possibilities of introducing foreign experience, as well as new methods of teaching French were discussed.
In accordance with the agreement on cooperation in the educational process, it is planned to conduct practical classes, seminars, master classes on the culture of the language and cultural events with the participation of a foreign teacher.
The university administration considers this initiative as an important step towards improving the quality of education, studying international experience and expanding opportunities for intercultural dialogue for students.