JIDU talabalari uchun ACTED Uzbekistan loyihalar menejeri tomonidan mahorat darsi tashkil etildi
2025-yil 22-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xalqaro munosabatlar fakultetining 4-bosqich talabalari uchun “Atrof-muhit siyosati” fani doirasida “Transchegaraviy suv resurslarini boshqarish” mavzusida ochiq mahorat darsi boʻlib oʻtdi. Mazkur tadbir ACTED Uzbekistan loyihalar menejeri Aynura Djunushaliyeva tomonidan oʻtkazildi.
Tadbir talabalarning suv resurslaridan oqilona va barqaror foydalanishga oid zamonaviy yondashuvlar, ayniqsa, Markaziy Osiyodagi transchegaraviy havzalarda suv hajmini hisobga olish uchun zamonaviy texnologiyalarni qoʻllash haqidagi bilimlarini oshirishga qaratildi.
A. Djunushaliyeva suv tizimlarini boshqarish boʻyicha xalqaro tajriba bilan bo‘lishdi, mintaqadagi mavjud ekologik muammolar haqida soʻzlab berdi va suv diplomatiyasi sohasida davlatlararo hamkorlikning muhimligini taʼkidladi.
Oʻzining professional tajribasiga tayanib, A. Djunushaliyeva transchegaraviy suv muammolarini hal qilishda xalqaro kelishuvlarning roli va ilmiy tadqiqotlarning ahamiyati haqida so‘zladi. Uchrashuv yakunida talabalar ekspertga oʻz savollarini berish va professional javoblar olish imkoniyatiga ega boʻldilar.
Bunday tadbirlar universitetning xalqaro tashkilotlar bilan hamkorligini mustahkamlashga va kelajakdagi xalqaro munosabatlar mutaxassislarining kasbiy tayyorgarligini oshirishga yordam beradi.

Для студентов УМЭД был организован мастер-класс менеджером проектов ACTED Узбекистан
22 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии для студентов 4-курса факультета Международных отношений в рамках дисциплины «Политика окружающей среды» состоялся открытый мастер-класс. Его провела менеджер проектов организации ACTED Uzbekistan Айнура Джунушалиева на тему «Управление трансграничными водными ресурсами».
Мероприятие было направлено на повышение осведомлённости студентов о современных подходах к рациональному и устойчивому использованию водных ресурсов, применению современных технологий по учету объёма воды, особенно в трансграничных бассейнах Центральной Азии.
А. Джунушалиева представила международный опыт по управлению водными системами, рассказала о существующих экологических вызовах региона и подчеркнула важность межгосударственного сотрудничества в сфере водной дипломатии.
Опираясь на свой профессиональный опыт А.Джунушалиева рассказала о роли международных соглашений и значении научных исследований в решении трансграничных водных проблем. По итогам встречи студенты получили возможность задать вопросы эксперту и получить профессиональные ответы.
Подобные мероприятия способствуют укреплению сотрудничества университета с международными организациями и повышению профессиональной подготовки будущих специалистов в сфере международных отношений.