JIDUda “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti talabalari uchun “karyera kuni” o‘tkazildi
Joriy yilning 22-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti talabalari va bitiruvchilari uchun “Karyera kuni” tadbiri tashkil etildi.
Tadbir ochilish marosimida JIDU Raqamli transformatsiya va iqtisodiy masalalar bo‘yicha prorektor Djalalov Muzaffar yoshlar oldida mehnat bozorida muvaffaqiyatga erishishning kalit omillari haqida so‘zlab, fakultetning mazkur tadbirga ko‘rsatgan e’tiborini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Tadbir davomida 30 dan ziyod yuqori martabali tashkilot vakillari o‘z stendlarini tashkillashtirib, o‘zaro ochiq muloqot o‘tkazishdi. Jumladan: O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, O‘zbеkistоn Rеspublikаsi Energetika vazirligi, O‘zbеkistоn Rеspublikаsi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, O‘zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Soliq qo‘mitasi, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, Markaziy Osiyo xalqaro instituti, Suv xo‘jaligi obyektlarini ekspluatatsiya qilish agentligi, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot instituti, shuningdek, FCS Experts, Bering Servis, Merit Chemicals, Deloitte & Touche Uzbekistan, Poytaxt Bank, Agrobank, Hamkorbank, Jizzax ADM Global, Apex Bank, Orient Finans Bank, Asakabank, Kafil sug‘urta Veolia energy hamda boshqa hamkor tashkilot vakillari ishtirok etishdi.
Stendlar ortida olib borilgan suhbatlarda talabalar real bo‘sh ish o‘rinlari va amaliyot dasturlari bo‘yicha batafsil ma’lumot olib, o‘z nomzodlarini tavsiya etish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
“Karyera kuni” doirasida tashkil etilgan kichik master-klasslar va treninglar yosh mutaxassislarning kommunikatsiya san’ati, muammolarni hal etish strategiyalari, yetakchilik fazilatlari va tarmoq qurish (networking) kabi ko‘nikmalarini mustahkamlashga qaratildi.
O‘tkazilgan tadbir talabalar uchun mehnat bozoriga tayyorlik, professional aloqalar va amaliy tajriba almashish yo‘lida muhim bosqich bo‘ldi. Shuningdek, universitet va hamkor tashkilotlar o‘rtasida ta’lim va amaliyot dasturlarini yanada boyitishga doir memorandumlar imzolash masalalari muhokama qilindi. Shular bilan “Karyera kuni” nafaqat talabalarning kasbiy o‘sishiga, balki butun fakultetning hamkorlik salohiyatini oshirishga xizmat qildi.

UWED held a “Career Day” for students of the Faculty of International Economics and Management
On May 22 of this year, an event "Career Day" was organized for students and graduates of the Faculty of International Economics and Management of the University of World Economy and Diplomacy.
At the opening ceremony, UWED Vice-Rector for Digital Transformation and Economic Affairs Jalalov Muzaffar told young people about the key factors of success in the labor market and emphasized the attention paid by the faculty to this event.
During the event, representatives of more than 30 large organizations organized their stands and held an open dialogue. Among them: the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan, the National Agency for Advanced Projects of the Republic of Uzbekistan, the Central Bank of the Republic of Uzbekistan, the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics, State Tax Committee of the Republic of Uzbekistan, Academy of Public Administration, Supreme Court of the Republic of Uzbekistan, International Institute of Central Asia, Agency for the Exploitation of Water Management Facilities, Institute for Forecasting and Macroeconomic Research, Center for Economic Research and Reforms, State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan, Research Institute of Cultural Studies and Intangible Cultural Heritage of the Republic of Uzbekistan, as well as FCS Experts, Bering Servis, Merit Chemicals, Deloitte & Touche Uzbekistan, Poytaxt Bank, Agrobank, Hamkorbank, Jizzax ADM Global, Apex Bank, Orient Finans Bank, Asakabank, Kafil sug'urta, Veolia energy and other partner organizations.
During the conversations at the stands, students received detailed information about real vacancies and internship programs, and also had the opportunity to propose their candidacies.
Small workshops and trainings organized as part of the "Career Day" were aimed at strengthening young professionals such skills as the art of communication, problem-solving strategies, leadership qualities and networking.
The event was an important stage in preparing students for the labor market, establishing professional ties and exchanging practical experience. Issues of signing memorandums between the university and partner organizations on further enrichment of educational and practical programs were also discussed.
Thus, the "Career Day" contributed not only to the professional growth of students, but also to increasing the potential for cooperation of the entire faculty.