JIDUda “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti talabalari uchun “karyera kuni” o‘tkazildi
Joriy yilning 22-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti talabalari va bitiruvchilari uchun “Karyera kuni” tadbiri tashkil etildi.
Tadbir ochilish marosimida JIDU Raqamli transformatsiya va iqtisodiy masalalar bo‘yicha prorektor Djalalov Muzaffar yoshlar oldida mehnat bozorida muvaffaqiyatga erishishning kalit omillari haqida so‘zlab, fakultetning mazkur tadbirga ko‘rsatgan e’tiborini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Tadbir davomida 30 dan ziyod yuqori martabali tashkilot vakillari o‘z stendlarini tashkillashtirib, o‘zaro ochiq muloqot o‘tkazishdi. Jumladan: O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, O‘zbеkistоn Rеspublikаsi Energetika vazirligi, O‘zbеkistоn Rеspublikаsi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, O‘zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Soliq qo‘mitasi, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, Markaziy Osiyo xalqaro instituti, Suv xo‘jaligi obyektlarini ekspluatatsiya qilish agentligi, Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti, Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyatshunoslik va nomoddiy madaniy meros ilmiy-tadqiqot instituti, shuningdek, FCS Experts, Bering Servis, Merit Chemicals, Deloitte & Touche Uzbekistan, Poytaxt Bank, Agrobank, Hamkorbank, Jizzax ADM Global, Apex Bank, Orient Finans Bank, Asakabank, Kafil sug‘urta Veolia energy hamda boshqa hamkor tashkilot vakillari ishtirok etishdi.
Stendlar ortida olib borilgan suhbatlarda talabalar real bo‘sh ish o‘rinlari va amaliyot dasturlari bo‘yicha batafsil ma’lumot olib, o‘z nomzodlarini tavsiya etish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
“Karyera kuni” doirasida tashkil etilgan kichik master-klasslar va treninglar yosh mutaxassislarning kommunikatsiya san’ati, muammolarni hal etish strategiyalari, yetakchilik fazilatlari va tarmoq qurish (networking) kabi ko‘nikmalarini mustahkamlashga qaratildi.
O‘tkazilgan tadbir talabalar uchun mehnat bozoriga tayyorlik, professional aloqalar va amaliy tajriba almashish yo‘lida muhim bosqich bo‘ldi. Shuningdek, universitet va hamkor tashkilotlar o‘rtasida ta’lim va amaliyot dasturlarini yanada boyitishga doir memorandumlar imzolash masalalari muhokama qilindi. Shular bilan “Karyera kuni” nafaqat talabalarning kasbiy o‘sishiga, balki butun fakultetning hamkorlik salohiyatini oshirishga xizmat qildi.

В УМЭД проведен «День карьеры” для студентов факультета “Международная экономика и менеджмент”
22 мая текущего года для студентов и выпускников факультета “Международная экономика и менеджмент” Университета мировой экономики и дипломатии было организовано мероприятие “День карьеры”.
На церемонии открытия проректор УМЭД по цифровой трансформации и экономическим вопросам Джалалов Музаффар рассказал молодежи о ключевых факторах успеха на рынке труда и особо подчеркнул внимание, уделяемое факультетом данному мероприятию.
В ходе мероприятия представители более 30 крупных организаций организовали свои стенды и провели открытый диалог. Среди них: Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан, Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, Министерство энергетики Республики Узбекистан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан, Центральный банк Республики Узбекистан, Государственный комитет Республики Узбекистан по статистике, Государственный налоговый комитет Республики Узбекистан, Академия государственного управления, Верховный суд Республики Узбекистан, Международный институт Центральной Азии, Агентство по эксплуатации объектов водного хозяйства, Институт прогнозирования и макроэкономических исследований, Центр экономических исследований и реформ, Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан, Научно-исследовательский институт культурологии и нематериального культурного наследия Республики Узбекистан, а также FCS Experts, Bering Servis, Merit Chemicals, Deloitte & Touche Uzbekistan, Poytaxt Bank, Agrobank, Hamkorbank, Jizzax ADM Global, Apex Bank, Orient Finans Bank, Asakabank, Kafil sug'urta, Veolia energy и другие партнерские организации.
В ходе бесед у стендов студенты получили подробную информацию о реальных вакансиях и программах стажировок, а также имели возможность предложить свои кандидатуры.
Небольшие мастер-классы и тренинги, организованные в рамках “Дня карьеры”, были направлены на укрепление у молодых специалистов таких навыков, как искусство коммуникации, стратегии решения проблем, лидерские качества и построение сети контактов (нетворкинг).
Мероприятие стало важным этапом в подготовке студентов к рынку труда, установлению профессиональных связей и обмену практическим опытом. Также были обсуждены вопросы подписания меморандумов между университетом и партнерскими организациями по дальнейшему обогащению образовательных и практических программ.
Таким образом, “День карьеры” способствовал не только профессиональному росту студентов, но и повышению потенциала сотрудничества всего факультета.