JIDU talabasi Marokashda o‘tkazilgan “Yoshlarga doir qonunchilik: ko‘plab yondashuvlar” nomli xalqaro trening dasturida ishtirok etdi
Joriy yilning 21-25-oktabr kunlari Marokashda “Yoshlarga doir qonunchilik: ko‘plab yondashuvlar” nomli xalqaro trening dasturi o‘tkazildi. Mazkur tadbirda Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-bosqich talabasi Farangiz Iskanova O‘zbekiston delegatsiyasi a’zosi sifatida ishtirok etdi.
Shuni alohida qayd etish lozimki, mazkur trening dasturi yoshlarga oid qonunchilikni taqdim etish va yoshlarni barqaror rivojlanish jarayoniga faol hissa qo‘shishga imkon berishga qaratilgan huquqiy va institutsional asoslarning imkoniyatlarini mustahkamlashning muhimligini, shuningdek, ularga qarorlar qabul qilishda samarali ishtirok etish imkonini beradigan qonunchilik muhitini yaratish zarurligini ta’kidlashdan iborat.
Ma’lumot uchun: Joriy yilning 30-iyun kuni Marokash shahri Islom Hamkorlik Tashkiloti mamlakatlarining yoshlar poytaxti deb e’tirof etilib, mazkur dastur doirasidagi tadbirlarga tantanali tarzda start berilgan edi. Yil davomida ushbu dastur doirasida innovatsiya, taraqqiyot va madaniyat yo‘nalishlarida xalqaro miqyosdagi loyihalar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.

Студентка УМЭД приняла участие в международной стажировке «Молодёжное законодательство: многогранный подход» в Марокко
С 21 по 25 октября текущего года в Марокко прошла международный тренинг «Молодёжное законодательство: многогранный подход». В мероприятии в составе узбекской делегации приняла участие Фарангиз Исканова, студентка 4-го курса факультета международных отношений.
Следует отметить, что данная программа направлена на то, чтобы подчеркнуть важность укрепления правовых и институциональных основ, направленных на обеспечение молодёжного законодательства и предоставление молодым людям возможности активно участвовать в процессе устойчивого развития, а также необходимость создания законодательной среды, позволяющей им эффективно участвовать в процессе принятия решений.
Для справки: 30 июня текущего года город Марокко был признан Молодёжной столицей Организации исламского сотрудничества, и состоялась торжественная церемония запуска мероприятий в рамках данной программы. В течение года в рамках данной программы планируется реализация международных проектов в сфере инноваций, развития и культуры.