Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mashhur koreyalik diplomat Chon Iy Yon bilan uchrashuv o‘tkazildi
2025-yil 21-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida rahbariyat, talabalar va professor-o‘qituvchilar mashhur koreyalik diplomat va siyosatchi, Koreya Respublikasining sobiq Tashqi ishlar vaziri Chon Iy Yon bilan uchrashuv o‘tkazildi. Tashrifning asosiy maqsadi uning “Koreyaning geosiyosiy chaqiriqlari va O‘zbekiston-Koreya munosabatlari” mavzusidagi ma’ruzasi bo‘ldi.
Yuqori martabali diplomatni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev kutib oldi.
Janob Chon Iy Yon JIDUdagi ma’ruzasida zamonaviy dunyoda Koreya yarimoroliga taalluqli dolzarb geosiyosiy muammolarni, shuningdek, O‘zbekiston bilan strategik hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollarini ko‘rib chiqdi. Ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar shiddat bilan rivojlanib, o‘zaro ishonch va manfaatdorlikning yuqori darajasini namoyon etmoqda.
Janob Chon Iy Yonning tashrifi JIDUning Koreya Respublikasining yetakchi ta’lim va ilmiy markazlari bilan uzoq yillik va samarali aloqalarini yanada mustahkamlaydi. Universitet Koreya universiteti, Hankuk chet tillari universiteti va Keimyung universiteti kabi oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlik munosabatlarini faol rivojlantirmoqda. Bu hamkorlik doirasida talabalar almashinuvi dasturlari va qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalari amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, universitet Koreya jamg‘armasi (The Korea Foundation) va Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) kabi koreys tashkilotlari bilan ekspertlar forumlarini o‘tkazish va raqamli ta’lim sohasidagi keng ko‘lamli tashabbuslarni hayotga tatbiq etishda muvaffaqiyatli hamkorlik olib bormoqda.
Shavkat Mirziyoyev va Li Chje Myon prezidentlarining yaqinda bo‘lib o‘tgan uchrashuvida ta’kidlanganidek, Koreyaning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari hajmi 8 milliard dollardan ortdi. Ikki tomonlama hamkorlik mashinasozlik, kimyo, transport, biotexnologiya va boshqa ko‘plab sohalarni qamrab olmoqda.
Ushbu tadbir JIDUning xalqaro muloqotni rivojlantirishga va talabalarga dunyoning yetakchi mutaxassislaridan ta’lim olish uchun noyob imkoniyat yaratishga bo‘lgan sadoqatini yana bir bor tasdiqlaydi.

The University of World Economy and Diplomacy held a meeting with the outstanding Korean diplomat Chung Eui-Yong
On October 21, 2025, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a meeting of the leadership, students and teachers with the famous Korean diplomat and politician, former Minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea Chung Eui-Young. The central event of the visit was his report on the topic: “Geopolitical challenges of Korea and Uzbek-Korean relations”.
The high-ranking diplomat was met by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED Sodyq Safoev.
In his speech at the UWED, Mr. Chung Eui-Yong touched upon the current geopolitical challenges facing the Korean Peninsula in the modern world, as well as the prospects for further strengthening the strategic partnership with Uzbekistan. Relations between the two countries are developing dynamically, demonstrating a high level of mutual trust and interest.
The visit of Mr. Chung Eui-Yong strengthens the long-standing and productive ties of UWED with the leading educational and scientific centers of the Republic of Korea. The university is actively developing partnerships with universities such as Korea University, Hankuk University of Foreign Studies, and Keimyeung University, within the framework of which student exchange programs and joint research projects are implemented. In addition, UWED successfully cooperates with Korean organizations, such as the Korea Foundation and the Korea International Cooperation Agency (KOICA), in holding expert forums and implementing large-scale initiatives in the field of digital education.
As noted at a recent meeting between Presidents Shavkat Mirziyoyev and Lee Jae-myung, the volume of direct Korean investment in the economy of Uzbekistan has exceeded $8 billion, and bilateral cooperation covers such areas as mechanical engineering, chemistry, transport, biotechnology and many others.
The event underscores UWED's commitment to developing international dialogue and providing students with a unique opportunity to learn from the world's leading experts.
For information. Chung Eui-yong is one of the key figures in modern diplomacy on the Korean Peninsula. As head of the Ministry of Foreign Affairs in 2021-2022, he had a direct impact on the formation of the country's foreign policy. He is currently the Chairman of the Standing Committee of the International Conference of Asian Political Parties (ICAPP).