Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mashhur koreyalik diplomat Chon Iy Yon bilan uchrashuv o‘tkazildi
2025-yil 21-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida rahbariyat, talabalar va professor-o‘qituvchilar mashhur koreyalik diplomat va siyosatchi, Koreya Respublikasining sobiq Tashqi ishlar vaziri Chon Iy Yon bilan uchrashuv o‘tkazildi. Tashrifning asosiy maqsadi uning “Koreyaning geosiyosiy chaqiriqlari va O‘zbekiston-Koreya munosabatlari” mavzusidagi ma’ruzasi bo‘ldi.
Yuqori martabali diplomatni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev kutib oldi.
Janob Chon Iy Yon JIDUdagi ma’ruzasida zamonaviy dunyoda Koreya yarimoroliga taalluqli dolzarb geosiyosiy muammolarni, shuningdek, O‘zbekiston bilan strategik hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollarini ko‘rib chiqdi. Ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar shiddat bilan rivojlanib, o‘zaro ishonch va manfaatdorlikning yuqori darajasini namoyon etmoqda.
Janob Chon Iy Yonning tashrifi JIDUning Koreya Respublikasining yetakchi ta’lim va ilmiy markazlari bilan uzoq yillik va samarali aloqalarini yanada mustahkamlaydi. Universitet Koreya universiteti, Hankuk chet tillari universiteti va Keimyung universiteti kabi oliy o‘quv yurtlari bilan hamkorlik munosabatlarini faol rivojlantirmoqda. Bu hamkorlik doirasida talabalar almashinuvi dasturlari va qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalari amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, universitet Koreya jamg‘armasi (The Korea Foundation) va Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) kabi koreys tashkilotlari bilan ekspertlar forumlarini o‘tkazish va raqamli ta’lim sohasidagi keng ko‘lamli tashabbuslarni hayotga tatbiq etishda muvaffaqiyatli hamkorlik olib bormoqda.
Shavkat Mirziyoyev va Li Chje Myon prezidentlarining yaqinda bo‘lib o‘tgan uchrashuvida ta’kidlanganidek, Koreyaning O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari hajmi 8 milliard dollardan ortdi. Ikki tomonlama hamkorlik mashinasozlik, kimyo, transport, biotexnologiya va boshqa ko‘plab sohalarni qamrab olmoqda.
Ushbu tadbir JIDUning xalqaro muloqotni rivojlantirishga va talabalarga dunyoning yetakchi mutaxassislaridan ta’lim olish uchun noyob imkoniyat yaratishga bo‘lgan sadoqatini yana bir bor tasdiqlaydi.

В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча с выдающимся корейским дипломатом Чон Ый Ёном
21 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча руководства, студентов и преподавателей с известным корейским дипломатом и политиком, экс-министром иностранных дел Республики Корея Чон Ый Ёном. Центральным событием визита стал его доклад на тему: «Геополитические вызовы Кореи и узбекско-корейские отношения».
Высокопоставленного дипломата встретил Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Садык Сафоев.
В своем выступлении в УМЭД господин Чон Ый Ён затронул актуальные геополитические вызовы, стоящие перед Корейским полуостровом в современном мире, а также перспективы дальнейшего укрепления стратегического партнерства с Узбекистаном. Отношения между двумя странами динамично развиваются, демонстрируя высокий уровень взаимного доверия и интереса.
Визит господина Чон Ый Ёна укрепляет давние и продуктивные связи УМЭД с ведущими учебными и научными центрами Республики Корея. Университет активно развивает партнерские отношения с такими вузами, как Корейский университет, Университет иностранных языков Ханкук и Университет Кеймюнг, в рамках которых реализуются программы студенческого обмена и совместные исследовательские проекты. Кроме того, УМЭД успешно сотрудничает с корейскими организациями, такими как Корейский фонд (The Korea Foundation) и Корейское агентство международного сотрудничества (KOICA), в проведении экспертных форумов и реализации масштабных инициатив в сфере цифрового образования.
Как отмечалось на недавней встрече президентов Шавката Мирзиёева и Ли Чжэ Мёна, объем прямых корейских инвестиций в экономику Узбекистана превысил 8 миллиардов долларов, а двустороннее сотрудничество охватывает такие сферы, как машиностроение, химия, транспорт, биотехнологии и многие другие.
Мероприятие подчеркивает приверженность УМЭД развитию международного диалога и предоставлению студентам уникальной возможности для обучения у ведущих мировых экспертов.
Для информации. Чон Ый Ён – одна из ключевых фигур в современной дипломатии Корейского полуострова. Возглавляя Министерство иностранных дел в 2021-2022 годах, он оказывал непосредственное влияние на формирование внешнеполитического курса страны. В настоящее время является председателем Постоянного комитета Международной конференции политических партий Азии (ICAPP).