JIDUda “Tinchlik va xavfsizlikni ta'minlashda gender jihatlari” mavzusidagi master-klass bo‘lib o‘tdi
2025-yil 20-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Xalqaro munosabatlar fakulteti 4-kurs talabalari ishtirokida “Tinchlik va xavfsizlikni ta’minlashda gender jihatlari” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi.
Faxriy mehmon va asosiy ma’ruzachi sifatida BMTning Taraqqiyot dasturi (BMTTD) mutaxassisi, gender tenglik masalalari bo‘yicha xalqaro ekspert, afg‘onistonlik olima Freshta Kayumi tashrif buyurdi.
Tadbir doirasida Kayumi xonim mazmunli ma’ruza qildi. U xalqaro munosabatlarda gender jihatlarining ahamiyati, shuningdek, ularning tinchlikni rivojlantirish va global xavfsizlikni mustahkamlashdagi o‘rni haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi. Afg‘onistondagi joriy vaziyatga, xususan, ayollar va bolalar ahvoli bilan bog‘liq masalalarga, hamda beqaror siyosiy sharoitda gender tenglikni ta’minlash muammolariga alohida e’tibor qaratildi.
Mahorat darsi yakunida talabalar munozarada faol ishtirok etib, savollar berishdi. Ma’ruzachi ularga o‘zining xalqaro tajribasi va ekspertlik nuqtai nazariga asoslanib, batafsil va professional javoblar berdi.

Мастер-класс на тему «Гендерные аспекты в обеспечении мира и безопасности» прошёл в УМЭД
20 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся мастер-класс на тему «Гендерные аспекты в обеспечении мира и безопасности» с участием студентов четвёртого курса факультета международных отношений.
В качестве почётного гостя и основного спикера выступила специалист Программы развития ООН (ПРООН), международный эксперт по вопросам гендерного равенства, афганская учёная Фрешта Каюми.
В рамках мероприятия госпожа Каюми выступила с содержательной лекцией, в которой подробно осветила значение гендерных аспектов в международных отношениях, а также их роль в продвижении мира и укреплении глобальной безопасности. Особое внимание было уделено текущей ситуации в Афганистане, в частности вопросам, связанным с положением женщин и детей, а также проблемам обеспечения гендерного равенства в условиях нестабильной политической обстановки.
В завершение мастер-класса студенты активно участвовали в дискуссии, задавая вопросы, на которые спикер дала развёрнутые и профессиональные ответы, опираясь на свой международный опыт и экспертное мнение.