JIDUda YUNЕSKO tamoyillari asosida xalqaro hamkorlik va ilmiy faoliyatni chuqurlashtirish yo‘lida yangi bosqich
Joriy yilning 3-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida YUNЕSKO tamoyillari asosida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ta’lim, ilmiy tadqiqot va madaniyat yo‘nalishlarida yangi tashabbuslarni amalga oshirishga qaratilgan navbatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur yig‘ilishda YUNESCO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi ilm-fan va ta’lim masalalari bo‘yicha koordinatori Kurbanova Dilnoza ishtirok etdi.
Uchrashuvda YUNЕSKO va uning UNITWIN dasturi doirasidagi xalqaro hamkorlik istiqbollari, jumladan, Fransiyaning Parij-1 Panteon-Sorbonna universiteti, Koreya Respublikasining APCEIU instituti, Yevropa Ittifoqi Komissiyasi, Bremen universiteti, Xitoy Xalqaro huquq akademiyasi va boshqa yetakchi ilmiy markazlar bilan aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida quyidagi strategik yo‘nalishlarga oid masalalar muhokama qilindi:
ü xorijiy YUNЕSKO kafedralari bilan networking mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish;
ü YUNЕSKO klubini universitetlararo yoshlar klubiga aylantirish;
ü YUNЕSKO hujjatlarini o‘zbek tiliga tarjima qilish;
ü PhD/DSc bosqichida YUNЕSKO mavzusiga oid ilmiy ishlarni rag‘batlantirish;
ü yillik xalqaro YUNЕSKO kafedralari sammitini JIDU mezbonligida o‘tkazish.
ü Bundan tashqari, YUNЕSKO Milliy komissiyasi bilan hamkorlikda:
ü qo‘shma konferensiyalar va forumlar tashkil etish;
ü YUNЕSKO mavzusida talabalar loyihalarini qo‘llab-quvvatlash;
ü xalqaro huquq, inson huquqlari va BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga oid o‘quv modullarini ishlab chiqish;
ü xalqaro hamkorlikda qo‘llanmalar nashrini amalga oshirish;
ü “YUNЕSKO va xalqaro huquq” xalqaro jurnalini ta’sis etish;
ü multimedia mahsulotlari orqali YUNЕSKO qadriyatlarini keng jamoatchilikka yetkazish;
ü yozgi maktablarni YUNЕSKO Milliy komissiyasi bilan hamkorlikda o‘tkazish.
Loyihalarning bajarilishini monitoring qilish va yil yakunida hisobot tayyorlash belgilangan bo‘lib, har yilgi reja YUNЕSKO va universitet ustuvor yo‘nalishlari asosida yangilanishi kelishib olindi.

A New Stage in Strengthening International Cooperation and Scientific Activity Based on UNESCO Principles at UWED
On July 3 of this year, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a meeting aimed at expanding international cooperation based on UNESCO principles and implementing new initiatives in the fields of education, scientific research, and culture. The event was attended by Dilnoza Kurbanova, Coordinator for Science and Education of the National Commission of the Republic of Uzbekistan for UNESCO Affairs.
The meeting addressed prospects for international cooperation within the framework of UNESCO and its UNITWIN program, including discussions on strengthening partnerships with leading academic institutions such as Paris 1 Panthéon-Sorbonne University (France), the APCEIU Institute (Republic of Korea), the European Commission, the University of Bremen (Germany), the Chinese Academy of International Law, and others.
At the conclusion of the meeting, the following strategic directions were discussed:
ü launching networking mechanisms with foreign UNESCO Chairs;
ü transforming the UNESCO Club into an inter-university youth club;
ü translating UNESCO documents into the Uzbek language;
ü encouraging PhD/DSc-level research on UNESCO-related topics;
ü hosting the annual International UNESCO Chairs Summit at UWED.
ü In cooperation with the National Commission of Uzbekistan for UNESCO, the following additional initiatives were outlined:
ü organizing joint conferences and forums;
ü supporting student projects on UNESCO-related topics;
ü developing educational modules on international law, human rights, and the UN Sustainable Development Goals;
ü publishing academic manuals in the framework of international cooperation;
ü establishing an international journal titled “UNESCO and International Law”;
ü promoting UNESCO values widely through multimedia products;
ü conducting summer schools in partnership with the National Commission for UNESCO.
It was agreed to monitor the implementation of these projects and to prepare an annual report. The action plan will be updated yearly based on the strategic priorities of both UNESCO and the university.