JIDUda YUNЕSKO tamoyillari asosida xalqaro hamkorlik va ilmiy faoliyatni chuqurlashtirish yo‘lida yangi bosqich
Joriy yilning 3-iyul kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida YUNЕSKO tamoyillari asosida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ta’lim, ilmiy tadqiqot va madaniyat yo‘nalishlarida yangi tashabbuslarni amalga oshirishga qaratilgan navbatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mazkur yig‘ilishda YUNESCO ishlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy komissiyasi ilm-fan va ta’lim masalalari bo‘yicha koordinatori Kurbanova Dilnoza ishtirok etdi.
Uchrashuvda YUNЕSKO va uning UNITWIN dasturi doirasidagi xalqaro hamkorlik istiqbollari, jumladan, Fransiyaning Parij-1 Panteon-Sorbonna universiteti, Koreya Respublikasining APCEIU instituti, Yevropa Ittifoqi Komissiyasi, Bremen universiteti, Xitoy Xalqaro huquq akademiyasi va boshqa yetakchi ilmiy markazlar bilan aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida quyidagi strategik yo‘nalishlarga oid masalalar muhokama qilindi:
ü xorijiy YUNЕSKO kafedralari bilan networking mexanizmlarini yo‘lga qo‘yish;
ü YUNЕSKO klubini universitetlararo yoshlar klubiga aylantirish;
ü YUNЕSKO hujjatlarini o‘zbek tiliga tarjima qilish;
ü PhD/DSc bosqichida YUNЕSKO mavzusiga oid ilmiy ishlarni rag‘batlantirish;
ü yillik xalqaro YUNЕSKO kafedralari sammitini JIDU mezbonligida o‘tkazish.
ü Bundan tashqari, YUNЕSKO Milliy komissiyasi bilan hamkorlikda:
ü qo‘shma konferensiyalar va forumlar tashkil etish;
ü YUNЕSKO mavzusida talabalar loyihalarini qo‘llab-quvvatlash;
ü xalqaro huquq, inson huquqlari va BMT Barqaror rivojlanish maqsadlariga oid o‘quv modullarini ishlab chiqish;
ü xalqaro hamkorlikda qo‘llanmalar nashrini amalga oshirish;
ü “YUNЕSKO va xalqaro huquq” xalqaro jurnalini ta’sis etish;
ü multimedia mahsulotlari orqali YUNЕSKO qadriyatlarini keng jamoatchilikka yetkazish;
ü yozgi maktablarni YUNЕSKO Milliy komissiyasi bilan hamkorlikda o‘tkazish.
Loyihalarning bajarilishini monitoring qilish va yil yakunida hisobot tayyorlash belgilangan bo‘lib, har yilgi reja YUNЕSKO va universitet ustuvor yo‘nalishlari asosida yangilanishi kelishib olindi.

Новый этап углубления международного сотрудничества и научной деятельности на основе принципов ЮНЕСКО в УМЭД
3 июля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась очередная встреча, направленная на расширение международного сотрудничества на основе принципов ЮНЕСКО, а также на реализацию новых инициатив в сфере образования, научных исследований и культуры. В мероприятии приняла участие координатор по вопросам науки и образования Национальной комиссии Республики Узбекистан по делам ЮНЕСКО Дильноза Курбанова.
Во время встречи были обсуждены перспективы международного сотрудничества в рамках ЮНЕСКО и её программы UNITWIN, в частности, вопросы укрепления связей с такими ведущими научными центрами, как Университет Париж-1 Пантеон-Сорбонна (Франция), Институт APCEIU (Республика Корея), Европейская комиссия, Университет Бремена (Германия), Академия международного права КНР и другими.
В завершение встречи были рассмотрены вопросы по следующим стратегическим направлениям:
ü запуск механизмов взаимодействия (networking) с зарубежными кафедрами ЮНЕСКО;
ü преобразование Клуба ЮНЕСКО в межвузовский молодежный клуб;
ü перевод документов ЮНЕСКО на узбекский язык;
ü стимулирование научных исследований по тематике ЮНЕСКО на уровне PhD/DSc;
ü проведение ежегодного международного саммита кафедр ЮНЕСКО на базе УМЭД.
ü В сотрудничестве с Национальной комиссией ЮНЕСКО также планируется:
ü организация совместных конференций и форумов;
ü поддержка студенческих проектов по тематике ЮНЕСКО;
ü разработка учебных модулей по международному праву, правам человека и Целям устойчивого развития ООН;
ü издание учебных пособий в рамках международного сотрудничества;
ü учреждение международного журнала «ЮНЕСКО и международное право»;
ü широкое распространение ценностей ЮНЕСКО среди общественности через мультимедийную продукцию;
ü проведение летних школ совместно с Национальной комиссией ЮНЕСКО.
Определены меры по мониторингу выполнения проектов и подготовке итогового годового отчета. Достигнута договоренность об ежегодном обновлении плана на основе приоритетных направлений деятельности ЮНЕСКО и университета.